Przejdź do treści głównej

Szczegóły

Czerwiec w Muzeum Gdańska

Przewiń w dół

Harmonogram wydarzeń

Zbliżają się wakacje, więc - nim się rozpoczną na dobre - otworzymy cztery nowe wystawy czasowe. Tuż przed pierwszym dniem letniego wypoczynku odbędzie się konferencja naukowa o XIX wiecznym malarstwie. Wydarzenia naszego Muzeum, skierowane do mieszkańców i turystów,  przeniosą się w gdańskie plenery za sprawą programu Akcja Lato 2023. Muzeum nie zna terminu wypoczynek. Pod koniec miesiąca podejmiemy próbę ustanowienia kolejnego rekordu Guinnessa w kategorii "zegar z najdłuższym wahadłem na świecie".

Tradycyjnie w piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05 zapraszamy na koncerty carillonowe. W okresie wakacyjnym można wysłuchać transmisji z wieży Ratusza Głównego Miasta. Zapraszamy na profil gdańskich carillonów na Facebooku.

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

 

1 czerwca (czwartek)

Dzień dziecka w Muzeum Nauki Gdańskiej i Muzeum Bursztynu – bezpłatne zwiedzanie wystaw dla dzieci (do 18 roku życia).

Zwiedzanie jest organizowane w ramach wydarzenia „Pionierki, badaczki, liderki odkrywają wraz z dziećmi świat nauki”, które jest częścią projektu poświęconego kobietom w nauce, który otrzymał nagrodę Uczelni Fahrenheita.

1 czerwca dzieci zwiedzają Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Bursztynu nieodpłatnie. Warunkiem otrzymania darmowego biletu wstępu jest nieukończenie 18 lat.

Gdzie 1: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3 (wieża kościoła św. Katarzyny) godz. 10.00-16.00

Gdzie 2: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16, godz. 10.00-18.00

Wstęp: Bezpłatny bilet do obu oddziałów do pobrania w kasie Muzeum Bursztynu

 

1 czerwca (czwartek), godz. 17.00-18.30

Czwartki w Muzeum Gdańska. Spotkanie wokół książki. Kim byli „lagrowi ludzie”? Oskarżeni i skazani w pierwszym procesie stutthofskim.

To dyskusja wokół książki Marcina Owsińskiego „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945–1946). Opowieść o przemianie”. O „gdańskiej Norymberdze”, o oskarżonych, skazanych i banalności zła z Autorem książki rozmawiać będzie redaktorka Dorota Karaś.

„Lagrowi ludzie” to sugestywna i wielowątkowa opowieść o konkretnych ludziach z obozu Stutthof oraz ich ewolucji mentalnej i sprawczej, jaka nastąpiła w czasie pobytu w tym niemieckim obozie koncentracyjnym. To także ponadczasowa przypowieść o zmienności i nieprzewidywalności życia.

Wymiar sprawiedliwości osądził jedynie promil spośród wszystkich byłych funkcjonariuszy obozu Stutthof. Do powszechnej świadomości z wielu dochodzeń i wyroków przeszedł jedynie proces przeprowadzony w Gdańsku w 1946 r., zakończony spektakularnym, publicznym wykonaniem wyroku śmierci na 11 osobach.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

 

3 czerwca (sobota), godz. 11.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Meyerowie – gdańscy złotnicy XVIII i XIX wieku” 

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie.

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: W cenie biletu wstępu do oddziału

 

3 czerwca (sobota), godz. 10.00-16.00

Jak powstaje szkło? Warsztaty dla dzieci

Podczas warsztatów i pokazów Marek Jargiło, zaprezentuje dzieciom i dorosłym jak przygotowuje się nietuzinkowe wyroby szklane. Dzbany, karafki, misy, kielichy, patery, albo dekoracje stylizowane na minione wieki? Każdy będzie mógł spróbować swoich sił.

Specjalista szkolił się w Grecji, a następnie wrócił do Gdańska. Wszystkie wyroby wykonuje ręcznie. Jego produkty, zwłaszcza repliki, można znaleźć w wielu muzeach a jego szkło zdobi komnaty zamku prezydenckiego w Wiśle. Prowadzi również warsztaty i pokazy dla różnych grup wiekowych.

Gdzie: Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1

Wstęp: w cenie biletu wstępu do oddziału

 

6 czerwca (wtorek), godz. 14.00-15.30

Wernisaż wystawy „Miasto Romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”

Wystawa jest okazją do zobaczenia obrazów, grafik i rysunków kilkunastu XIX-wiecznych twórców, których łączył Gdańsk. Kuratorki postanowiły pokazać nie tylko dzieła artystów, ale także odnieść ich tematykę do współczesności. Dla widzów będzie to okazją do udania się w podróż w czasie, gdyż inspiracją do narracji wystawy są dzienniki z odległych wypraw, modne w XIX-wiecznej Europie.

Wystawa prezentuje najważniejsze motywy w sztuce w XIX stuleciu, nazywanego początkiem współczesności. To właśnie wtedy rozpoczęły się przemiany, które wywarły znaczący wpływ na dzisiejszą rzeczywistość. Na obrazach i grafikach będzie można zobaczyć jak artyści przenosili uniwersalne wówczas postawy na rodzimy grunt i przekonać się, czy punkty odniesienia sprzed niemal dwustu lat są nadal aktualne.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

 

15 czerwca (czwartek), godz. 18.00

Czwartki w Muzeum Gdańska: Odbudować Gdańsk? Ale po co? Perspektywa zewnętrznego obserwatora

Kolejne spotkanie w ramach programu Czwartki w Muzeum Gdańska poświęcimy zagadnieniu powojennej odbudowy Gdańska. Czym była? Czy wówczas, tuż po wojnie, była postrzegana jako zasadna? Jak wypada Gdańsk na tle innych miast Polski i Europy? Rozmowę z dr. Jarosławem Trybusiem i Grzegorzem Piątkiem poprowadzi red. Lech Parell. 

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – polski architekt, krytyk i historyk architektury, w latach 2005–2011 redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, w latach 2011–2019 członek zarządu Fundacji Centrum Architektury, laureat Paszportu Polityki w kategorii literatura za rok 2022.

Jarosław Trybuś (ur. 1976) – polski historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, muzealnik, krytyk architektury, kurator wystaw i wykładowca. Od 2012 do 2022 roku wicedyrektor Muzeum Warszawy.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

Uwagi: zmiana godziny na 18.00 (edit: 12.06.2023)

 

17 czerwca (sobota), godz. 11.00-13.30

Co poszło nie tak? Historyczne awarie w budowlach w Gdańsku

Średniowieczne gotyckie budowle kojarzą się nam z trwałością, wdziękiem i pięknem. Podczas spaceru, który poprowadzi dr Piotr Samól z Politechniki Gdańskiej, skupimy się na przewrotnym pytaniu: „Co poszło nie tak?” Problemy średniowiecznej architektury i budownictwa okresu średniowiecza zilustrują gdańskie zabytki: kościół NMP w Gdańsku, kościół św. Jana, kościół św. Mikołaja, kościół św. Józefa i kościół św. Trójcy.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiego Dnia Gotyku Ceglanego.

Wstęp: wolny

Zbiórka: przed kościołem św. Józefa (dziedziniec), ul. Elżbietańska 9/10

 

17 czerwca (sobota), godz. 14.00-16.30

Otwarcie wystawy plenerowej „Historie gdańskich dzielnic: Kokoszki, Matarnia, Osowa”

Wystawa jest organizowana w ramach siódmej edycji projektu Historii Gdańskich Dzielnic, w tym roku poświęconych trzem dzielnicom - Kokoszki, Matarnia oraz Osowa, które 50 lat temu zostały włączone w granice administracyjne Gdańska. Wystawa prezentuje dzieje poszczególnych dzielnic. Są na niej wykorzystywane również zdjęcia przekazane przez mieszkańców.

Po otwarciu odbędzie się spacer po dzielnicy Kokoszki prowadzony przez Piotra Mazurka (TPN i Muzeum Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska)

Gdzie: Szkoła Podstawowa 83 w Kokoszkach (ul. Stokłosy 1)

Wstęp: wolny

 

22-23 czerwca (czwartek-piątek), godz. 9.00-17.30

Konferencja naukowa pt. Sztuki piękne w Gdańsku w „długim” XIX wieku

22 czerwca: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

23 czerwca: Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział NOMUS, ul. Stefana Jaracza 14

Wstęp: wolny

Szczegółowy program konferencji: link

 

22 czerwca (czwartek), godz. 14.00-16.00

Wernisaż wystawy „Niebieskie Berety”

Szkolono ich, by zaatakowali Danię… Tyle zazwyczaj wiadomo w mainstreamowym obiegu o 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, związku taktycznym Sił Zbrojnych PRL, który istniał w latach 1963-1986. Popularnie stosowana nazwa to „Niebieskie Berety”.

Członkowie 7ŁDD, na wzór dzisiejszych Wojsk Obrony Terytorialnej, rekrutowali się z ludności miejscowej i pełnili służbę w terenie, który doskonale znali. Na ich odbiorze przez społeczeństwo po upadku PRL zaciążyły wydarzenia z Grudnia’70, kiedy to zablokowali Stocznię Gdańską i starli się z robotnikami. Ich codzienne życie w czasach zimnowojennego pokoju wyglądało jednak inaczej. Służyli społeczeństwu współuczestnicząc w pracach budowlanych, porządkowych, a nawet… badaniach archeologicznych.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska III piętro, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

 

24 czerwca (sobota)

Start programu „Akcja Lato 2023, czyli wakacje w mieście”

Zajęcia adresowane są do grup zorganizowanych (kolonie, półkolonie) i rodzin, niezależnie od wieku. Z oferty będzie można skorzystać w każdy dzień tygodnia, począwszy od 24 czerwca do 31 sierpnia. W programie gry terenowe, spacery edukacyjne po mieście i zwiedzanie zabytkowych oddziałów Muzeum Gdańska.

Zajęcia adresowane do wszystkich grup wiekowych będą prowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Wszystkie szczegóły dotyczące działalności edukacyjnej (w tym regulaminy i cenniki) dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Koszt uczestnictwa jednej osoby wynosi 10 zł. Opiekunowie grup zorganizowanych, jeden na dziesięciu podopiecznych, nie uiszczają opłaty.

Pełen program na stronie internetowej. 

 

28 czerwca (środa), godz. 12.00-13.30 

Amazonki w Muzeum Gdańska. Spotkanie 6: Oprowadzanie i zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Nauki Gdańskiej

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3

Ilość miejsc: ograniczona

Rezerwacja: SMS 512–418-745 lub mailowo: m.kryger[at]muzeumgdansk.pl

 

28 czerwca (środa), godz. 14.00-15.30 

Wernisaż wystawy „Bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej”

Puszcza Zielona, zwana też Kurpiowską, słynęła z bursztynu, który tam wydobywano i obrabiano. W 2022 r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane zostało bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej. Umiejętność obróbki i pozyskania bursztynu jest przekazywana w regionie drogą nauki bezpośredniej u mistrza i poprzez przekaz ustny. Dzisiaj pozostały zaledwie dwie rodziny: Bziukiewiczów w Wachu i Konopków w Kadzidle, które przekazują bogate tradycje pozyskiwania i obróbki bursztynu na Kurpiach.

Wystawa prezentuje kurpiowskie wyroby bursztynowe, w tym biżuterię i ozdoby, tradycyjne narzędzia do obróbki bursztynu oraz legendy i zwyczaje związane z bursztynem. Będzie można na niej zobaczyć około 200 eksponatów, a także obejrzeć filmy i wysłuchać legendy w gwarze kurpiowskiej.

Patronami honorowymi wystawy są Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Związek Kurpiów.

Gdzie: Muzeum Bursztynu, Poziom 0 przy kasach oraz sala wystaw czasowych, ul. Wielkie Młyny 16

Wstęp: wolny

 

29 czerwca (czwartek), godz. 13.00 – 14.30 

! Wydarzenie zostało przeniesione na inny termin. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Bicie Rekordu Guinnessa – zegar z najdłuższym wahadłem na świecie

P-31m z wieży kościoła św. Katarzyny, w której mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej, to nieoficjalnie zegar z najdłuższym wahadłem na świecie. Według nieoficjalnych pomiarów mechanizm skonstruowany w 2016 roku przez dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego ma ponad 31,2 metra długości i ciągnie się przez 4 kondygnacje wieży jednego z najbardziej charakterystycznych gdańskich zabytków.

Czy czas może mieć długość? Okazuje się, choć to nieoczywiste, że może! Sprawdzimy to podczas uroczystości pomiaru zegara P-31m. Dowiemy się czy Gdańsk doczeka się trzeciego Rekordu Guinnessa o ile gdański mechanizm jest dłuższy od oficjalnego rekordzisty, 12,8 metrowego Harmony Clock z Ganzhou w Chinach, czy liczącego 30,02 metra zegara z Hotelu Cornavin w Szwajcarii.

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

Wstęp: ilość miejsc ograniczona

Szczegóły: wkrótce

 

29 czerwca (czwartek), godz. 12.00 – 13.30 

Seniorzy do Muzeum! Spotkanie 6: Oprowadzanie i zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Nauki Gdańskiej

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3

Ilość miejsc: ograniczona

Rezerwacja: SMS: 512–418-745 lub mailowo: m.kryger[at]muzeumgdansk.pl

 

29 czerwca (czwartek), godz. 17:00

Akademia Bursztynu nr 8: Opowieści o bursztynie, zwyczajach i wyrobach kurpiowskich

O obrabianiu bursztynu na Kurpiach opowiedzą Stanisława i Tadeusz Konopkowie ze wsi Kadzidło. Zostali wpisani, jako jedna z dwóch rodzin na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dziedzinie: bursztyniarstwo kurpiowskie.

Spotkaniu będzie towarzyszyło oprowadzanie po wystawie czasowej „Bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej”. Opowieści o bursztynie, zwyczajach i wyrobach kurpiowskich towarzyszyć będzie pokaz obróbki bursztynu na tradycyjnym kołowrotku do przędzenia lnu i wełny przystosowanym do nowych funkcji. Goście zaprezentują również świece z wosku i bursztynu.

Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala wystaw czasowych na wystawie „Bursztyniarstwo kurpiowskie”, ul. Wielkie Młyny 16

Wstęp: wolny

 

1 lipca (sobota), godz. 10.00-14.00

Urodziny Wartowni nr 1 na Westerplatte

W tym roku motywem przewodnim urodzin Wartowni nr 1 na Westerplatte będzie przypomnienie inżynierów i twórców systemu obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej: płk. Józefa Siłakowskiego, kpt. Mieczysława Kruszewskiego oraz inżyniera Sławomira Borowskiego. Przypomnimy także pracę inżyniera Aleksandra Ślusarza, jednego z najbardziej zasłużonych osób dla ocalenia Wartowni nr 1 przed zniszczeniem w latach 60. XX wieku.

W programie łamigłówki i zabawy logiczne dla rodzin inspirowane historią przekształceń Półwyspu. Wspólnie z Sebastianem Dragą i rodziną Minczykow planujemy prezentację historycznych zbiorów, w tym pojazdów. Premierę na Westerplatte będzie miał odrestaurowany pojazd z 1942 roku… napędzany elektrycznie.

Jak co roku nie zabraknie też urodzinowego tortu.

Gdzie: Wartownia nr 1 na Westerplatte, oddział Muzeum Gdańska, ul. mjr Henryka Sucharskiego 70

Wstęp: wolny na atrakcje, biletowany na wystawę stałą

 

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje