Przejdź do treści głównej

szczegoly

"Kobieta oświecona" i "Muzeum dla zestresowanych"

Cykl spotkań "Kobieta oświecona" 

Zapraszamy do udziału w trzech edukacyjnych spotkaniach z cyklu "Kobieta oświecona", które odbywać się będą w historycznych wnętrzach Domu Uphagena od października do grudnia 2023 r. 

Uczestnicy poznają codzienne życie kobiet w osiemnastym wieku. Każde spotkanie podzielone będzie na trzy sekcje: prelekcję popularnonaukową, warsztaty kształcące praktyczne umiejętności i rekonstrukcję scen historycznych. 

Inscenizacje pozwolą doświadczyć i wczuć się w realia życia codziennego.

Aktywności skupiać się będą na określonych tematach, dając przekrojowe spojrzenie na los kobiet oraz wpływ ówczesnej literatury na ich kompetencje emancypacyjne w drugiej połowie osiemnastego stulecia.

Kiedy: Spotkania odbywają się raz w miesiącu: 21 października, 18 listopada, 9 grudnia

początek 10:30, całość spotkania trwa 3 godziny (do 13.30)

Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Ceny biletów: 23 złote (normalny), 16 zł (ulgowy), 60 zł (rodzinny; 2-8 osób)

Ilość miejsc: inscenizacje i wykład – bez limitu, warsztaty – rezerwacja

Rezerwacja miejsc na warsztaty: edukacja@muzeumgdansk.pl

 

SPOTKANIE PIERWSZE, 21 PAŹDZIERNIKA 

Tytuł: Czekolada i umysł

 

Prelekcja „Czekoladowa rewolucja”.

Herbaciarnia, czekoladierka, imbryczek pobudzały nie tylko zmysł smaku ale też umysł. Kultura spożywania gorących napojów rozwinęła się wraz z powstawaniem salonów literackich. Spotkania przy filiżance stawały się pretekstem do rozmów o poezji i literaturze. Czasem zachęcały do prezentacji własnej twórczości. Gorącym tematem tych spotkań były nowe trendy społeczne i literackie pojawiąjących się w całej Europie. Żywo dyskutowano o Ideach rewolucji amerykańskiej oraz francuskiej, które wpłynęły na utrwalanie republikańskich poglądów gdańszczan i ich postawy obywatelskie.

Inscenizacja historyczna

Pani domu i odprawa służby na parterze Domu Uphagena. Goście będą świadkami rozdzielania zadań poszczególnym służącym. Poznają status ekonomiczny poszczególnych osób zamieszkujących dom mieszczański w drugiej połowie XVIII wieku. Na jak długo zatrudniano służbę, ile jej płacono i czy ta suma wystarczała „do pierwszego”. Na te i inne pytania na pewno odpowiedzą mniej dyskretni pracownicy domu.

Warsztat tematyczny (na zapisy):

W Dużej Jadalni Domu Uphagena poznamy metody własnoręcznego wykonania napoju, który podbił podniebienia Europejczyków, w tym gdańszczanek i gdańszczan. Omówione zostaną metody obróbki ziarna kakaowca i produkcji półproduktu do przygotowania gorącej czekolady. Na zakończenie uczestnicy zabiorą ze sobą własnoręcznie przygotowaną masę czekoladową.

 

SPOTKANIE DRUGIE, 18 LISTOPADA 

Tytuł „Notatnik Joanny”

Prelekcja „Pończochy ojca cerowałam”. Miejsce: salon Domu Uphagena. 

Tytuł prelekcji: Wychowywać będę tylko ja sama.. „Gdańskie wspomnienia młodości” Joanny Schopenhauer jako kobieca perspektywa oświeceniowego Gdańska. Przestrzeń osobistego rozwoju intelektualnego młodej gdańszczanki. Jej pragnienia w zderzeniu z  realiami narzucanymi przez obowiązujące normy społeczne epoki. Dorastanie młodej dziewczyny w końcu wieku XVIII zbiegało się z wielkimi zmianami społecznymi, nadchodził kres francuskiego ancien regime. W Ameryce i Francji rodziło się nowe, obywatelskie społeczeństwo.

Inscenizacja historyczna. Miejsce: Piętro Domu Uphagena.

Wizyta księgarza próbującego sprzedać najnowsze dzieła oraz posłańca z długo oczekiwaną pocztą. Służba zostanie przyłapana na czytaniu nieprzyzwoitej literatury. Jak w zależności od klasy społecznej kształtował się rozwój intelektualny  lokatorów gdańskiej kamienicy w XVIII wieku?

Warsztat tematyczny. Miejsce: duża jadalnia Domu Uphagena (na zapisy):

Sztuka epistolarna epoki oświecenia. Warsztaty tworzenia tekstów według reguł epoki. Metody tworzenia ukrytego przekazu, niedyskrecji i listów oficjalnych. Zwroty grzecznościowe, pozdrowienia i formuły, bez których żadna dama nie mogła się obyć w drugiej połowie XVIII stulecia. Czytana literatura i poezja miały niebagatelny wpływ na formę literacką listów. Modne było zamieszczanie cytatów i zabawa słowem. Uczestnicy stworzą własny tekst lub list zgodny z realiami epoki.

 

SPOTKANIE TRZECIE, 9 GRUDNIA 

„Koń na biegunach”

Prelekcja popularnonaukowa. Miejsce: salon Domu Uphagena. 

Tytuł prelekcji: Koń na drewnianym  kopycie. Zabawki kształtują nasze postrzeganie świata od lat najmłodszych. Kodują funkcje społeczne, uczą zachowań. Przydzielane podczas zabaw role utrwalały podział zadań między płciami. Istniał arbitralny podział na zabawy  dla chłopców i dziewczynek. Jak wykonywano zabawki i czy nadal możemy je spotkać w dziecięcym asortymencie? Przedstawiona zostanie analiza zachowanych obiektów muzealnych i ich funkcje w epoce oraz metody recyklingu starych zabawek. Omówione będą metody i problemy współczesnej rekonstrukcji zabawek z osiemnastego stulecia.        

Inscenizacja historyczna. Miejsce: parter Domu Uphagena.

Zabawy stanów niższych. Rekonstruktorzy wcielą się w role służby, która korzystając z chwili wolnego czasu oddaje się przeróżnym grom i zabawom. Uczestnicy zostaną mimowolnymi bohaterami odgrywanych scen, poznając realia epoki.

 

Warsztat tematyczny. Miejsce: duża jadalnia Domu Uphagena (na zapisy):

Nie tylko ciuciubabka. Jak bawiono się w osiemnastowiecznym Gdańsku i zapewniano sobie rozrywkę podczas spotkań towarzyskich? Uczestnicy dowiedzą się, czy każdy „śmieszek” jest zabawny, kto ucieka przed „derkaczem” i jak może być niebezpieczna „gra zamysłów”. Okaże się, że ich atrakcyjność nie zmalała do dnia dzisiejszego i nadał mogą być elementem zabaw i integracji.  Na koniec każdy otrzyma zestaw instrukcji do gier z epoki.

Spotkania z cyklu "Kobieta oświecona" są częścią miejskiego programu "Edukacja do Kultury. Gdańsk." Projekt finansowany ze środków Miasta Gdańska.

 

„Muzeum dla zestresowanych”

Zapraszamy do udziału w spotkaniach pod tytułem „Muzeum dla zestresowanych”

Nasze działania skierowane są do osób dorosłych, pracujących zawodowo, prowadzących aktywny tryb życia oraz osób wysoko wrażliwych i reaktywnych, które przetwarzają informacje sensoryczne intensywniej niż osoby o przeciętnej wrażliwości. Nasi odbiorcy to osoby, które czują się przeciążone codziennym tempem czy trybem życia, mają nieustępujące poczucie przemęczenia, przeciążenie codziennymi obowiązkami i zmaganiami, przebodźcowane. Właśnie takim adresatom dedykujemy zupełnie nowy wymiar obcowania ze sztuką, czasem i przestrzenią.

Naszą odpowiedzią na współczesne tempo życia jest stworzenie dodatkowej, atrakcyjnej i komfortowej przestrzeni do realizacji warsztatów o charakterze zarówno poznawczym, jak i twórczym pod nadzorem wykwalifikowanego i profesjonalnego instruktora. Zaproponowane rodzaje aktywności zostały tak zaprogramowane, by mógł wziąć w nich udział każdy, niezależnie od wieku, umiejętności, kompetencji czy stopnia sprawności.

 

Kiedy?: 5 listopada, 19 listopada, 3 grudnia, 17 grudnia 2023 r. 

Terminy w 2024 r.: 7 stycznia, 21 stycznia, 4 lutego, 18 lutego, 3 marca, 24 marca, 7 kwietnia, 21 kwietnia 

Godzina: 12:00-15:00

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety

Koszt uczestnictwa: 30 złotych od uczestnika za spotkanie. Bilety dostępne w kasie Ratusza Głównego Miasta i online. 

 

Podczas spotkań będzie realizowany każdorazowo program pt. "Mandala Życia"

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dokąd zmierzasz w swoim życiu? Czy masz poczucie, że jesteś na właściwej drodze? Teraz to idealny moment, aby zadać sobie te ważne pytania. Zapraszamy Cię na niezwykły warsztat, gdzie wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania i jeszcze wiele innych.

 Co będzie tematem naszego spotkania? Naszym głównym celem będzie tworzenie "Mandali Życia". Mandala to wyjątkowy proces, który pozwala nam spojrzeć na nasze życie jako na całość, dając szansę na głęboki wgląd w siebie. To moment, który może zachęcić do dalszego rozwoju i ewentualnych zmian. Podczas warsztatu będziemy pracować z kolorem, dźwiękiem, ruchem i słowem, tworząc własny obraz naszego życia.

 Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

  • Odkryj swoją tożsamość i zrozum "Kim jestem?"
  • Zdobądź narzędzia do osobistego rozwoju poprzez zrozumienie swojego życia.
  • Poszukaj prawdy o sobie i swoich marzeniach.
  • Zrelaksuj się i odpręż umysł podczas jogi nidry.

Czym jest Joga Nidra? Na koniec warsztatów zapraszamy Cię do wzięcia udziału w głębokim relaksie zwanych jogą nidrą. To stan świadomości pomiędzy przebudzeniem a snem, który pomaga rozluźnić ciało i uwolnić umysł od stresu. Podczas jogi nidry udasz się w podróż do samego siebie, co pozwoli Ci znaleźć spokój i odnaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

Muzyka i dźwięki

Podczas relaksacji będziesz miał okazję posłuchać dźwięków mis tybetańskich, bębna szamańskiego, dzwoneczków i kalimby. Ponadto, będziemy śpiewać pieśni prosto z serca, dodając tym samym magii naszemu spotkaniu.

Dla kogo jest ten warsztat? Ten warsztat jest dla każdego, kto pragnie znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytanie: "Kim jestem?". To dla tych, którzy dążą do osobistego rozwoju poprzez zgłębianie swojego życia, poszukują prawdy o sobie i potrzebują chwili relaksu od codziennego stresu. Jeśli czujesz się zmęczony, zestresowany lub zagubiony, to jest to miejsce dla Ciebie. Razem możemy poszukać inspiracji do zmiany i rozwoju.

 

Kilka słów od prowadzącej: 

Cześć. Nazywam się Edyta Gusztal.
Jestem przewodniczką duchową, która dzieli się wiedzą i doświadczeniem, by towarzyszyć innym w ich duchowej podróży.
Widzę zdrowie jako całość, opierając się na holistycznym podejściu, które łączy ciało, umysł i ducha.
Jako doradczyni szamańska, odkryłam głębokie tajemnice pradawnych technik i mądrości szamanizmu. To moja pasja pomaga innym odkrywać w sobie ukryte aspekty, nawiązywać kontakt z duchami i naturą. Joga intuicyjna, którą nauczam, jest moją drogą do prowadzenia innych w podróż ku zrozumieniu ciała, emocji i umysłu poprzez ruch, oddech i medytację.
W swojej roli choreoterapeutki i arteterapeutki, łączę ruch i sztukę jako narzędzia wyrażania siebie i transformacji. W treningu radykalnego wybaczania dostrzegam potencjał prowadzenia innych w procesie uzdrawiania emocji i relacji.
Główna część mojej pracy skupia się na odkrywaniu potencjału ciała, poprzez jogę, terapię tańcem i techniki relaksacyjne. Akcentuję kontakt z ciałem, oddechem i akceptację samej siebie, a także poszukiwanie mądrości wewnętrznej. Moja twórczość artystyczna manifestuje się w drewnie, piórach i filcu, gdzie wyrażam swoją kreatywność.
Przez wiele lat zdobywałam doświadczenie w prowadzeniu zarówno zajęć grupowych, jak i indywidualnych, stacjonarnych i wyjazdowych. Tworzę bezpieczne przestrzenie, w których inni mogą odkrywać siebie, rozwijać się i przemieniać, zawsze z nutką radości i ruchu.
Mój zestaw narzędzi terapeutycznych jest różnorodny, zawiera m.in. techniki Access Bars i Access Facelift, pomagające w uwolnieniu umysłowych ograniczeń, oraz praktyki szamańskie, które otwierają drzwi do głębokiej wiedzy duchowej i transformacji.
Podsumowując, jestem osobą o ogromnej wiedzy, pasji i oddaniu w pracy nad własnym duchowym rozwojem oraz wsparciem innych w pracy nad sobą. Moje holistyczne podejście, kreatywność i zdolność do tworzenia bezpiecznych przestrzeni sprawiają, że mogę być inspiracją dla tych, którzy pragną głębokiej transformacji i zrozumienia siebie.

 

 

  

 

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje