Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Historia:

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku i było wówczas oddziałem Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku Muzeum Poczty jest Oddziałem Muzeum Gdańska.

Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz  dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.

Misją naszego Muzeum jest zachowanie pamięci o działalności patriotyczno-społecznej Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku 1 września 1939 roku jako symbolu oporu wobec terroru hitlerowskiego podczas II wojny światowej.

Zadanie to realizujemy szerząc wiedzę o podstawach istnienia drugiego Wolnego Miasta Gdańska, jego historii, ustroju politycznym, funkcjonowaniu gospodarczym i stosunkach narodowościowych, o sytuacji polskich mieszkańców WMG oraz o polskich Pocztowcach, genezie, przebiegu i skutkach ataku na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku.

Ostatnie wejście na 45 min przed zamknięciem obiektu.

Informacja o Muzeum Poczty Polskiej w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ang. easy to read):

Informacja o Muzeum Poczty Polskiej w Polskim Języku Migowym:

Kontakt:

• Marek Adamkowicz, kierownik
    m.adamkowicz(at)muzeumgdansk.pl, tel. +48 512 418 747
  • Jan Szkudliński, adiunkt
    j.szkudlinski(at)muzeumgdansk.pl, tel. +48 508 135 428
  • Kasa - rezerwacja zwiedzania i lekcji muzealnych

Partner Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku jest od lat wspierane przez Pocztę Polską S.A. Dzięki tej współpracy do Muzeum Gdańska trafiają m.in. wartościowe pamiątki związane z historią Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz historią poczty.

www.poczta-polska.pl