Historie gdańskich dzielnic

Seria Historie gdańskich dzielnic

Historie Gdańskich Dzielnic to projekt Muzeum Gdańska, który w zamierzeniu ma rzucić nowe światło na dzieje rozwoju Gdańska i jego dzielnic. Rozpoczęto go w 2017 roku. Pierwszą częścią projektu jest wystawa plenerowa, która jest prezentowana na terenie dzielnicy. Zbierane są również zdjęcia i relacje mieszkańców. Końcowym etapem, a zarazem zwieńczeniem pracy, jest wydanie publikacji.

W serii ukazały się:

Chełm, pod red. Janusza Dargacza, Katarzyny Kurkowskiej i Piotra Paluchowskiego, Gdańsk 2018.

Chełm został wybrany nieprzypadkowo - jego dzieje nigdy nie zostały syntetycznie opracowane i to właśnie na jego terenach przed lokacją miasta mogło się znajdować jego administracyjne centrum. Chełm w czasach Edwarda Gierka czyli w latach 70. XX wieku roku określany był mianem „Osiedla Roku 2000".

Stare Przedmieście, pod red. Janusza Dargacza i Katarzyny Kurkowskiej, Gdańsk 2019

Publi­ka­cja o Sta­rym Przedmie­ściu liczy ponad 550 stron oraz 180 ilu­stra­cji zawar­tych w 23 arty­ku­łach. Książka została przy­go­to­wana przez inter­dy­scy­pli­narny zespół bada­czy: histo­ry­ków, histo­ry­ków sztuki, arche­olo­gów, kon­ser­wa­to­rów, archi­tek­tów oraz muze­al­ni­ków. Poruszane tematy z historii dzielnicy obej­mu­ją okres od śre­dnio­wie­cza aż po lata 70. XX w.

Nowy Port, pod red. J. Dargacz, K. Kurkowska, L. Molendowski, Gdańsk 2021

Nowy Port to bohater trzeciego tomu z serii „Historie Gdańskich Dzielnic”. Do współpracy zaprosiliśmy osiemnastu autorów, głównie historyków oraz historyków sztuki reprezentujących różne ośrodki naukowe i instytucje. Efekt? 16 ciekawych rozpraw, wiele map, grafik, ilustracji i zdjęć ilustrujących historię powstawania i rozwoju dzielnicy. Na 464 stronach publikacji można przeczytać m.in. o tym, jak u ujścia Wisły powstawał teren, na którym znajduje się Nowy Port, o architekturze, przebudowie, mieszkańcach, a także o tym, co nazywano „gdańskim dynamitem” i dlaczego był tak pożądany.

Siedlce, pod red. K. Kurkowska, L. Molendowski, Gdańsk 2022

Czwarty tom Historii Gdańskich Dzielnic liczy ponad 500 stron, na których czytelnik znajdzie 17 esejów i rozpraw przygotowanych przez 16 autorów. Książka zawiera również ilustracje. Tematyka obejmuje okres od średniowiecza po czasy współczesne.

Ostatnia aktualizacja : 03.04.2023 10:49
Autor treści : Paula Siwak