O nas

Muzeum Gdańska (dawniej: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Historii Miasta Gdańska) zostało utworzone w 1970 r. na podstawie Uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 31 marca 1970 r. jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. 2 kwietnia 1970 r. Wojewódzka Rada Narodowa przekazała Muzeum Ratusz Głównego Miasta, który obecnie jest jego siedzibą główną.

Samodzielnie Muzeum działa od 22 marca 1971 r. Na swoją siedzibę otrzymało nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich, wznoszonej od XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta od średniowiecza do współczesności.

Co roku oddziały Muzeum zwiedza ok. 400 tys. osób. Największą popularnością cieszą się Muzeum Bursztynu i Ratusz Głównego Miasta Gdańska.

Zbiory Muzeum liczą ok. 39 tys. obiektów (stan na koniec 2022 r.).

Oddziały Muzeum Gdańska:

Muzeum Gdańska składa się z 10 Oddziałów, w tym:

5 Oddziałów czynnych cały rok:

• Ratusza Głównego Miasta Gdańska
  • Dworu Artusa
  • Domu Uphagena
  • Muzeum Bursztynu
  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

4 Oddziałów czynnych w sezonie letnim:

• Wartowni nr 1 na Westerplatte
  • Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej: Muzeum Zegarów Wieżowych)
  • Kuźni Wodnej w Oliwie
  • Twierdzy Wisłoujście (nieczynny do 2024 r.)

Oddział w budowie:

• Oddział Główny Muzeum Gdańska

Informacja o Muzeum Gdańska w Polskim Języku Migowym:

Informacja o Muzeum Gdańska w ETR (języku łatwym do czytania i rozumienia):

Kliknij, aby otworzyć informację o Muzeum Gdańska w ETR (języku łatwym do czytania i rozumienia).

Kalendarium:

• 1970, 31 marca - Uchwała Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku o powołaniu Muzeum Historii Miasta Gdańska. Do czasu usamodzielnienia się stanowiło ono Oddział ówczesnego Muzeum Pomorskiego w Gdańsku (obecne Muzeum Narodowe).
  • 1970, 2 kwietnia - Uchwała Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku o przekazaniu Muzeum Historii Miasta Gdańska Ratusza Głównego Miasta
  • 1971, 2 marca - Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku przekształciło dotychczasowy Oddział Muzeum Pomorskiego w samodzielne Muzeum Historii Miasta Gdańska.
  • 1973 - Decyzją władz Gdańska przekazano Muzeum Zespół Przedbramia ulicy Długiej, składający się z Katowni, Wieży Więziennej oraz szyi łączącej obie te historyczne budowle.
  • 1974 - Muzeum otrzymało od władz miasta Twierdzę w Wisłoujściu, unikatowy zespół budowli obronnych, usytuowany na prawym brzegu Martwej Wisły, nieopodal jej ujścia do Zatoki Gdańskiej.
  • 1980 - Ministerstwo Kultury i Sztuki zadecydowało o przekształceniu Wartowni Nr 1 na Westerplatte w Oddział Muzeum.
  • 1981 - Stan posiadania Muzeum powiększył się o Dom Uphagena.
  • 1984 - Władze Gdańska przekazały Muzeum Dwór Artusa.
  • 1988 - Muzeum przejęło zabytkową basztę „Na Zamurzu”.
  • 1989 - Muzeum pozyskało Nowy Dom Ławy, budynek przylegający od strony wschodniej do Dworu Artusa. W ten sposób powstał Zespół Dworu Artusa,  składający się z następujących budowli: parteru dwóch połączonych kamienic, zwanych Domem Ekonomisty lub Starym Domem Ławy, Dworu Artusa oraz Nowego Domu Ławy.
  • 1993 - Władze miasta przekazały Muzeum pięć kamieniczek przy ul. Kramarskiej, przylegających od północy do Ratusza Głównego Miasta, o łącznej powierzchni 1360 m2. Po przeprowadzeniu prac remontowo–adaptacyjnych przeznaczono je na pracownie merytoryczne, pomieszczenia biurowe i magazyny zbiorów.
  • 1993–1998 - Przeprowadzono rewaloryzację Domu Uphagena, dzięki czemu zabytek udostępniony został do zwiedzania. Za rewaloryzację Domu Uphagena Muzeum otrzymało Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za Najważniejsze Wydarzenie Muzealne Roku 1998.
  • 1996 - Powstało Muzeum Zegarów Wieżowych jako Oddział MHMG. Zakon oo. Karmelitów w Gdańsku użyczył do tego celu wnętrze wieży kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
  • 1998 - Dzięki funduszom pochodzącym od władz Miasta, prywatnych sponsorów i władz wojewódzkich wykonane zostały mechanizmy do gry ręcznej i czwarta oktawa (od cis4 do c5) carillonu znajdującego się na wieży kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zajmowanej przez Muzeum Zegarów Wieżowych. Tym samym liczba dzwonów tego koncertowego instrumentu wzrosła do 49.
  • 2000 - Zmiana nazwy instytucji z Muzeum Historii Miasta Gdańska na Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
  • 2000 - Decyzją Zarządu Miasta Gdańska powołane zostało Muzeum Bursztynu jako Oddział MHMG.
  • 2000 - Na wieży Ratusza Głównego Miasta zamontowany został nowy, wspaniały, 37-dzwonowy,  koncertowy carillon, wykonany przez holenderską wytwórnię dzwonów i carillonów w mieście Asten.
  • 2002 - Pod opiekę Muzeum przekazano Bramę Wyżynną.
  • 2003 - W Muzeum powołano Oddział  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz przyjęto pod opiekę Bramę Nizinną.
  • 2008 - Muzeum przejęło pod opiekę zabytkowe mury obronne miasta, zaś stan muzealnego posiadania powiększył się o carillon mobilny.
  • 2016 - Zmiana nazwy Muzeum Zegarów Wieżowych na Muzeum Nauki Gdańskiej.
  • 2017 - Pod opiekę Muzeum przekazano Wielki Młyn, z intencją utworzenia nowego oddziału.
  • 2017 - Pod opiekę Muzeum przekazano Kuźnię Wodną w Oliwie, z intencją utworzenia nowego oddziału.
  • 2018 - Zmiana nazwy instytucji z Muzeum Historyczne Miasta Gdańska na Muzeum Gdańska.

Dyrektorzy Muzeum:

1971-1972Józef Kuszewski