17 sierpnia 2018 r. do Kuźni Wodnej w Oliwie, oddziale Muzeum Gdańska, odbędą się pokazy kowalskie Bernarda Górnego. Podczas dwugodzinnego, bezpłatnego spotkania zostaną omówione podstawowe techniki związane z technikami produkcji zdobionych noży. Artysta zaprezentuje także swój warsztat przy rozpalonych piecach gdańskiej kuźnicy.
Żywa wśród oliwskich cystersów tradycja klasztorna wspomina o sprowadzeniu pierwszych mnichów w roku 1170 albo 1175 przez księcia pomorskiego Sobiesława, który miał podarować im swoje dobra. Fundacja nastąpiła dopiero w 1186 r. Wówczas, z rąk Sambora I, mnisi formalnie otrzymali dobra wokół Potoku Oliwskiego. Idealne ukształtowanie okoliczne rzeźby terenu wykorzystano pod budowę młynów. Od końca XII w. powstało ich około 25. Mełły zboże, produkowały papier, a także przekłuwały metale, z których kowale produkowali przedmioty codziennego użytku…, w tym noże.
Do tych dawnych tradycji nawiązuje Kuźnia Wodna w Oliwie, w której zagości mistrz ze Śląska, który opowie o sobie, swoim fachu, a także zaprezentuje swój fach wszystkim uczestnikom spotkania organizowanego przez Muzeum Gdańska oraz Stowarzyszenie Polskich Kowali Artystów.
Była „fucha”!
Bernard Górny wykształcenie zdobywał w PRL-u. Wówczas był po prostu ślusarzem, który ukończył szkołę zawodową, a następnie technikum. Z wykonywanym obecnie zawodem związał się poprzez pracę.
- Pracowałem w najlepszych zakładach Górnego Śląska i miałem dostęp do materiałów, narzędzi i fachowców. W tamtych czasach określenie "fucha" była rzeczą normalna, a czasami wręcz świętością. Produkcja mogła poczekać, bo była "Fucha" do zrobienia. Tak powstały pierwsze noże i miecze. Niektóre z nich do dziś są w mojej kolekcji. Przełomem w moim życiu był film "Wejście Smoka" i tak się zaczęło. Treningi sztuk walki pochłonęły mnie na ponad 30 lat. Swój czas dzieliłem miedzy rodziną prowadzeniem zajęć i pracą w policji w sekcji bojowej pododdziału antyterrorystycznego. Po przejściu na emeryturę wróciłem do swojej młodzieńczej pasji. Obecnie jestem członkiem Stowarzyszenia i od kilku lat zajmuje się wytwarzaniem ręcznie robionych na noży ze stali damasceńskiej oraz mozaikowej. Te przedmioty wykonywane są zawsze na indywidualne zlecenia – mówi Bernard Górny ze SPAK.
Spotkanie w Kuźni Wodnej w Oliwie rozpocznie się 17 sierpnia 2018 r., o godz. 16:00. Wstęp bezpłatny.