Przejdź do treści głównej

Szczegóły

Spotkaj się z nami na V Światowym Zjeździe Gdańszczan!

Przewiń w dół

Przekaż pamiątki, zobacz Bitwę Morską i ciekawe wystawy!

 

SPOTKAJ SIĘ Z MUZEUM GDAŃSKA
NA V ŚWIATOWYM ZJEŹDZIE GDAŃSZCZAN!

 

Mobilne Muzeum Gdańska

Masz archiwalne pamiątki, wspomnienia, dokumenty związane z Gdańskiem? Chciałbyś się nimi podzielić? Przyjdź do Mobilnego Muzeum Gdańska!

Historia Gdańska to historia każdego z gdańszczan. Jeśli posiadasz fotografie, albumy, dokumenty, listy i pamiętniki związane z osobistymi losami Twojej gdańskiej rodziny,  przynieś je od 6 do 8 lipca na Zielony Most. W Mobilnym Muzeum Gdańska będziemy czekać na Twoje historie. Na miejscu przyjmiemy do naszej kolekcji związane z nimi pamiątki lub wykonamy ich cyfrową kopię, tak abyś mógł je zabrać ze sobą do domu, a u nas zostawić skany swoich materiałów.

Od 6 do 8 lipca w godz. 10:00-18:00 na Zielonym Moście mieszkańcy i turyści będą mogli podzielić się swoimi pamiątkami związanymi z miastem. Dołączą one do zbiorów Muzeum Gdańska albo zostaną zdigitalizowane i umieszczone w Internecie, gdzie staną się świadectwem historii naszego miasta dostępnymi dla wszystkich pasjonatów historii Gdańska. Najciekawsze mogą znaleźć się na planowanej wystawie stałej w planowanym Muzeum Gdańska, które ma powstać przy ulicy Rycerskiej!

Odwiedź nas na Zielonym Moście. Na miejscu odpowiemy na wszystkie pytania. Pamiątki będzie można przekazać także po zakończeniu V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

 

Kiedy?: 6-8 lipca 2018 r., godz. 10:00-18:00
Gdzie?: Zielony Most nad Motławą przy Długim Targu, Główne Miasto
Wstęp: bezpłatny

 

Festiwal rekonstrukcyjny: Bitwa Morska Wisłoujście 1628

Dwa okręty i 200 rekonstruktorów z całej Europy odtworzą bitwę pomiędzy Szwedami a Polakami przy zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Czy spośród kłębów dymu wyłoni się zwycięzca?

Podczas Zjazdu Gdańszczan zabytkowa fortyfikacja Muzeum Gdańska będzie gościć muszkieterów, artylerzystów, polską i szwedzką piechotę tego okresu, a także mieszkanki XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Gdańska. Rzemieślnicy wprowadzą nas w ciekawostki nieistniejących zawodów. Przez cały dzień festiwalowi będzie towarzyszyć muzyka Tubicinatores Gedanenses, która swoimi korzeniami sięga XVII wieku.

O 14:00 zagłuszą ją działa dwóch okrętów, które rozpoczną ostrzał Szańca Wschodniego w pobliżu przystanku promu wodnego. Kilkanaście minut później z lasów na szańcu wyłonią się Szwedzi, którzy podejmą szturm na Twierdzę! Widzowie znajdą się w środku widowiska.

Udział w inscenizacji jest bezpłatny. Za wejście do fortu pobierane są opłaty zgodnie z cennikiem Muzeum Gdańska. Osoby o wrażliwym słuchu proszone są o nieuczestniczenie w widowisku!

Dzień przed rozpoczęciem widowiska, 6 lipca 2018 r., o godz. 17:00 zapraszamy na paradę rekonstruktorów rozpoczynającą Baltic Sail. Startujemy spod Dworu Artusa!

 

Parada rekonstruktorów przez Trakt Królewski

Kiedy?: 6 lipca 2018, godz. 17:00

Gdzie?: Start spod fontanny Neptuna w Gdańsku!

Wstęp: bezpłatny

 

Bitwa Morska Wisłoujście 1628

Kiedy?: 7 lipca 2018, godz. 14:00-14:30/40

Gdzie?: Przystanek promu przy Szańcu Wschodnim, następnie Szaniec Wschodni, ul. Stara Twierdza 1

Wstęp: bezpłatny

 

Zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście

Kiedy?: 7-8 lipca 2018, godz. 10:00-18:00

Gdzie?: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1

Wstęp: biletowany

 

WYSTAWY

Podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan otworzymy trzy wystawy, ale warto zobaczyć także nasze inne propozycje: „Bursztyn bałtycki. Historia i Innowacja 2.0.” w Galerii Palowej [link] oraz „Bursztynowe Art Deco” i „25 lat Amberifu” w Muzeum Bursztynu [link] [link].

Zapraszamy także do Domu Uphagena na wystawę „Gdańskie ogrody” [link]! W ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan w dniu 7 lipca 2018 r. o godz. 16:00 rozpocznie się bezpłatne oprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim!

Oprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim po wystawie „Gdańskie ogrody”

Kiedy?: 7 VII 2018 r., godz. 16:00-17:30

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: Po oprowadzaniu spotkanie z Barbarą Hoene i wspomnienia o oruńskim parku połączone z prezentacją rodzinnych zdjęć, dokumentów, pamiątek (tłumaczenie konsekutywne).

Wystawa czasowa: Król jedzie!

Wizyty dawnych władców w Gdańsku opowiedziane na 1000 m2 sal Ratusza Głównego Miasta w siedmiu odsłonach. Uczestnicz w wernisażu wystawy, spacerze śladami pobytów królów polskich w Gdańsku oraz trzech kuratorskich wprowadzeniach do wystawy w językach: polskim, niemieckim i angielskim!

W związku ze swoją wyjątkową pozycją Gdańsk, obok innych wielkich miast prowincji Elbląga i Torunia, był wielokrotnie miejscem wizyt i pobytów władców polskich i członków ich rodzin. Władcy przyjeżdżali do Gdańska celem odebrania hołdu oraz należnej daniny, w związku z bieżącymi planami politycznymi oraz jako arbitrzy w konfliktach wewnętrznych miasta. Wizyty królów w Gdańsku były wydarzeniami politycznymi, prawnymi, ale dla większości mieszczan, przede wszystkim niezwykłymi przedsięwzięciami kulturalnymi, które zdarzały się raz na pokolenie.

 

Wernisaż wystawy

Kiedy?: 6 lipca 2018 r., godz. 15:00

Gdzie?: Dwór Artusa, ul. Długa Targ 43/44, następnie Ratusz Głównego Miasta

Wstęp: bezpłatny

 

Zwiedzanie wystawy

Kiedy?: 6-7 lipca 2018 r., godz. 10:00-18:00 oraz 8 lipca 2018, godz. 11:00-18:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: biletowany [link]

 

Kuratorskie oprowadzanie w języku polskim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 10:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

 

Kuratorskie oprowadzanie w języku niemieckim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 12:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

 

 

Kuratorskie oprowadzanie w języku angielskim

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 14:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Uwagi: tłumaczenie konsekutywne

 

Spacer „Śladami pobytów władców polskich w Gdańsku”

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 15:00-17:00

Gdzie?: Przedproże Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny / rejestracja pod adresem mailowym: k.grabowski@muzeumgdansk.pl, albo w punkcie informacyjnym przy Zielonym Moście

 

Wystawa plenerowa: Leopold von Winter

Spotkajmy się i oddajmy cześć zasłużonemu dla Gdańska Leopoldowi von Winterowi i udajmy się na spacer Jego śladami! Dołącz do nas i odkryj inne historyczne ciekawostki związane z gdańskim nadburmistrzem.

Pasjonaci historii miasta zapewne dobrze znają postać Leopolda von Wintera – nadburmistrza Gdańska w latach 1863–1890. Za jego kadencji: zmodernizowano instalacje wodno-kanalizacyjne, dzięki czemu poprawił się stan sanitarny miasta, zreorganizowano miejskie szkolnictwo i wybudowano nowe szkoły, wybudowano nowoczesny szpital miejski, przebudowano wnętrza Ratusza Głównego Miasta, wyremontowano dawny klasztor franciszkanów, w którym w 1873 r. otwarto Muzeum Miejskie, a na ulice miasta wprowadzono tramwaje konne oraz otwarto nowe połączenia kolejowe z Berlinem i Warszawą.

W 1904 r. na fasadzie domu przy ulicy Garbary 5, gdzie mieszkał Leopold von Winter, umieszczono tablicę pamiątkową. 114 lat później ponownie zawiśnie tablica upamiętniająca tę postać. W uroczystości weźmie udział potomek rodziny von Winterów – Thomas.

 

Otwarcie wystawy i spacer tematyczny

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 13:00

Gdzie?: ul. Garbary 5

Wstęp: bezpłatny

 

Wystawa czasowa: Żaglowce w pracach Adama Werki

Adam Werka (1917-2000) uprawiał styl morskiego malarstwa realistycznego. Jego prace nie były nigdy wystawiane w galeriach lub muzeach. Wykonał setki ilustracji do czasopism i książek o tematyce marynistycznej z wizerunkami polskich statków handlowych, pasażerskich, okrętów, sławnych żaglowców oraz jachtów. W twórczości wykształcił charakterystyczny dla siebie styl malowania statków i okrętów, rozpoznawalny dla czytelników czasopism i publikacji marynistycznych, który usiłują kontynuować współcześni malarze i graficy maryniści. Jego prace będą prezentowane w Twierdzy Wisłoujście (wystawa plenerowa) oraz Dworze Artusa (oryginały)

 

Kiedy?: 6-7 lipca 2018 r., godz. 10:00-18:00 oraz 8 lipca 2018, godz. 11:00-18:00

Oryginalne prace: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wystawa plenerowa: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza

Wstęp: płatny zgodnie z cennikami wstępu do Twierdzy Wisłoujście oraz Dworu Artusa [link]

 

PROMOCJE PUBLIKACJI

 

Modele okrętów z Gdańskiego Dworu Artusa

spotkanie autorskie z dr. inż. Jerzym Litwinem

 

„Modele okrętów z gdańskiego Dworu Artusa” to pierwsza z planowanej serii publikacji omawiających historie eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Gdańska, którą poświęciliśmy znanym i nieznanym dziejom okrętów z Dworu Artusa. Praca to efekt długoletnich badań doktora inż. Jerzego Litwina - dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie spotkania opowiemy także szerzej o zabytkowym malowidle „Okręt Kościoła”. Powstanie dzieła i jego autentyczność były przedmiotami polemik naukowców, a dziś, dzięki przeprowadzonym badaniom dendrochronologicznym, będziemy mogli rozwiać wiele mitów i legend związanych z jednym z najciekawszych, oryginalnych malowideł Dworu Artusa, z którego do czasów współczesnych zachowała się jedynie jego część…

 

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 15:00

Gdzie?: Wielka Hala, Dwór Artusa, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: bezpłatny

 

KONCERTY

 

Koncerty carillonowe z wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz na Carillon Mobilny „Gdańsk”

 

Posłuchajcie muzyki, która towarzyszyła Gdańskowi od II połowy XVI w. Koncerty zagramy z wieży Ratusza Głównego Miasta oraz na kilkunastotonowym instrumencie, który może dotrzeć w każdy zakamarek Europy! Tym razem nasz carillon mobilny zagości przy kościele św. Trójcy.

 

Karczma Jeruzalem - koncert dla dzieci

Kiedy?: 6 lipca 2018 r., godz. 14:00

Gdzie?: Plac Heweliusza

Wstęp: bezpłatny


Wodowanie sztuk - XX Gdański Festiwal Carillonowy

Kiedy?: 6 lipca 2018 r., godz. 21:00

Gdzie?: Plac Heweliusza

Wstęp: bezpłatny

 

Koncert z carillonu wieży Ratusza Głównego Miasta

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 12:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: bezpłatny

 

Koncert Carillonu Mobilnego "Gdańsk"

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 10:00-18:00

Gdzie?: Kościół św. Trójcy, ul. Św. Trójcy 1

Wstęp: bezpłatny

 

Koncert na osiem klawiatur, koncert finałowy Letniej Akademii Muzyki CLAVES

Kiedy?: 7 lipca 2018 r., godz. 16:30-18:30

Gdzie?: Kościół św. Trójcy, ul. Św. Trójcy 1

Wstęp: bezpłatny

  • Alina Ratkowska – klawesyn
  • Monika Kaźmierczak – carillion
  • Andrzej Szadejko – organy

 

Carillon Mobilny i Zagan Accoustic

Kiedy?: 8 lipca 2018 r., godz. 17:00-19:00

Gdzie?: Plac Heweliusza

Wstęp: bezpłatny

 

 

festiwale

Inne wydarzenia

Bursztynowy Weekend w Gdańsku
festiwale
festiwale
festiwale

Bursztynowy Weekend w Gdańsku

3 dni atrakcji na skwerze Heweliusza w cieniu nowego Muzeum Bursztynu

Czytaj więcej
Święto Wielkiej Alei 2021
festiwale
festiwale
festiwale

Święto Wielkiej Alei 2021

koncerty, spacery i zabawy w historycznej zielonej arterii Gdańska

Czytaj więcej
Czego nie wiemy o Wester­platte?
festiwale
festiwale
festiwale

Czego nie wiemy o Wester­platte?

Wie­czór przy War­towni nr 1 już w najbliższą sobotę!

Czytaj więcej
Japońskie pokazy kucia
festiwale
festiwale
festiwale

Japońskie pokazy kucia

z Hiroshim Kojimą

Czytaj więcej

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje