Connected by amber. Joint actions to share the amber heritage. (Połączeni bursztynem. Wspólne działania w celu udostępnienia bursztynowego dziedzictwa). (Akronim: Amber heritage)

Flagi Polski, Rosji i Unii Europejskiej. Napis: transgraniczny program współpracy. Program współfinansowany przez Unię Europejską.

Program: Program współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020

Oś Priorytetowa: 1. Współpraca w zakresie dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego w celu ich ochrony i rozwoju transgranicznego

Działanie/Cel: 3. Promowanie lokalnej kultury i zachowanie dziedzictwa historycznego

Nazwa Zadania: Connected by amber. Joint actions to share the amber heritage.

Termin rozpoczęcia projektu:  22.08.2019

Zakończenie projektu: 21.08.2021

Link do aktualności projektu: Przebieg projektu

Partnerem projektu jest:

Muzeum Światowego Oceanu (Rosja – Kaliningrad)

Amber heritage to międzynarodowy 2 – letni projekt. Głównym jego celem jest ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego, historycznego i naturalnego w obwodzie kaliningradzkim i województwie pomorskim.

Partnerzy dążą wspólnie do zwiększenie atrakcyjności oferty turystycznej w miejscach dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego, zapewnienia zarówno mieszkańcom, jak i turystom krajowym oraz zagranicznym dostępu do kolekcji związanych z historią i dziedzictwem kulturowym Gdańska i Kaliningradu.

W trakcie realizacji zadań w latach 2019-2021 zostaną wykonane m.in.: wystawa stała Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie w zabytkowym Wielkim Młynie w Gdańsku, projekt budowlany i wykonawczy prac konserwatorsko-adaptacyjnych historycznej manufaktury bursztynu w Kalingradzie, przebudowa 6 garaży znajdujących się na tyłach manufaktury na pomieszczenia konserwatorskie i wystawiennicze oraz zakup odpowiedniego sprzętu i wyposażenia.

Docelowymi odbiorcami projektu są goście Muzeum Gdańska oraz Muzeum Światowego Oceanu, w tym turyści polscy i rosyjscy, którzy skorzystają z nowych miejsc muzealnych, wystaw, ofert edukacyjnych oraz pracownicy instytucji kultury, którzy skorzystają z wydarzeń związanych z wymianą doświadczeń. Zadania realizowane w ramach projektu zakładają działania na rzecz osób niepełnosprawnych - zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do nowej oferty kulturalnej i edukacyjnej.

Projekt zakończy się oficjalnym otwarciem wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku w dniu 28 czerwca 2021 r.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 2 293 426,24 €, w tym kwota współfinansowania projektu z programu Współpracy Transgranicznej Polska - Rosja 2014-2020 – 2 064 083,61 €  (90 % kosztów kwalifikowanych).

Całkowity budżet przyznany dla Muzeum Gdańska wynosi 1 550 009,56 €, w tym kwota współfinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej – 1 395 008,59 € (90% kosztów kwalifikowanych).

Całkowity budżet przyznany w ramach partnerstwa dla Muzeum Światowego Oceanu wynosi 743 416,68 €, w tym kwota współfinansowania projektu ze środków Federacji Rosyjskiej – 669 075,02 € (90% kosztów kwalifikowanych).

This document has been produced with the financial assistance of the European Union, under the Poland-Russia Cross-border Cooperation Programme 2014-2020. The contents of this document are the sole responsibility of Muzeum Gdańska and under no circumstances can be regarded as reflecting the position of the European Union, the Managing Authority or the Joint Technical Secretariat of the Poland-Russia CBC Programme 2014-2020