Zobacz portret Chodowieckiego

Poznaj nowy eksponat i nową wystawę czasową "Król jedzie!"

Muzeum Gdańska wkrótce zaprezentuje nowy zabytek - portret konny króla Prus Fryderyka II von Hohenzollerna autorstwa Daniela Chodowieckiego. Zakup sfinansował Browar Amber z Bielkówka. Spotkanie promocyjne odbędzie 7 czerwca 2018 r. Będzie ono także okazją do zapoznania się z nową wystawą czasową Muzeum Gdańska.

Daniel Chodowiecki (16 X 1726– 7 II 1801) urodził się w Gdańsku ze związku hugenotki, córki złotnika Daniela Ayrera, Marie Henriette oraz Godfryda Chodowieckiego – kupca zbożem, wywodzącego się ze strony ojca od szlachty polskiej spod Gniezna. W 1743 r. wyjechał na praktykę handlową do Berlina, gdzie spędził większość życia. W 1797 r. Chodowiecki został dyrektorem tamtejszej Pruskiej Akademii Sztuki. Zmarł cztery lata później.

Z Berlina do Gdańska – dzieje gdańszczanina w dziełach sztuki

Jednym z pierwszych dzieł Daniela Chodowieckiego był mały portret Stanisława Leszczyńskiego z 1734 roku, ale to Pożegnanie Calasa z rodziną z 1767 roku było chyba tym najważniejszym dla jego dalszej kariery.

– Z prac Chodowieckiego zachowało się do dzisiaj około 4 tysiące rysunków, 2 tysiące rycin i około 30 obrazów. Specjalizował się w studiach z natury, portretach i scenach życia codziennego. Wiele tematów oscylowało wokół motywów polskich – mówi Dorota Powirska z Muzeum Gdańska.

O artyście i zakupionym niedawno portrecie niedługo będzie można się dowiedzieć więcej podczas spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska – 7 czerwca 2018 r. o godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Chodowiecki i „Król jedzie!”

Portret zobaczymy w epilogu nowej wystawy czasowej, której otwarcie przypadnie w dniu 6 lipca 2018 r. podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan. „Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV–XVIII wieku” to opowieść o związkach Gdańska i Rzeczypospolitej wyrażona poprzez liczne przedmioty, w tym także wizerunki bram triumfalnych i dekoracji stawianych z okazji wjazdu królów. Narracja obejmie ponad 1000 m2 górnych kondygnacji Ratusza Głównego Miasta.

– Wjazd wraz z całym programem pobytu króla i jego dworu należał do najważniejszych uroczystości publicznych. Gdańszczanie wypracowali drobiazgowy scenariusz przyjmowania królów polskich oraz obcych monarchów. Do najważniejszych pod tym względem należały odwiedziny królów Zygmunta Augusta oraz Zygmunta III Wazy oraz jego synów - Władysława IV i Jana Kazimierza – mówi dr Ewa Bojaruniec-Król z Muzeum Gdańska.

Prezentacja zakupionego portretu Chodowieckiego to także pierwsza okazja do zapoznania się z elementem wystawy, którą będzie można zobaczyć w lipcu br.

Wjazdom władców zostanie poświęcony także wykład dr Ewy Bojaruniec-Król, który odbędzie się 21 czerwca 2018 r. o godzinie 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

Zakup portretu sfinansował browar Amber

Namalowany przez Chodowieckiego w 1776 r. portret konny Fryderyka II został wystawiony na aukcję w Sopockim Domu Aukcyjnym. Jego wartość początkowo wyceniano na 3,6 tys. zł. Ostatecznie osiągnął cenę 12 tys. zł. Zakup w całości sfinansował Browar Amber, który od wielu lat część przychodów ze sprzedaży piwa Johannes przeznacza na rozwój kolekcji Muzeum Gdańska.

– Współpraca z Muzeum Gdańska to szczególna inicjatywa. Każdy konsument, który zakupi butelkę piwa Johannes wspiera zakup eksponatów do kolekcji Muzeum Gdańska. W ten sposób wszyscy stajemy się współfundatorami powiększających się zbiorów – mówi Marek Skrętny, dyrektor marketingu Browaru Amber z Bielkówka.

Muzeum Gdańska przeznacza rocznie kwotę ok. 300 tys. zł na rozwój kolekcji muzealnej do 10 swoich oddziałów. Pomorski browar to jeden z niewielu mecenasów sztuki współpracującym z miejskim muzeum.

Wydarzenia związane z portretem króla Prus

Prezentacja portretu konnego Fryderyka II autorstwa Daniela Chodowieckiego

Kiedy?: 07 czerwca 2018 r, godz. 17:00-18:00

Gdzie?: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny / limit 150 os.

Prowadzący: Dorota Powirska, Marta Krzyżowska

Cykl: Czwartki w Muzeum Gdańska

Wizyty królów polskich w Gdańsku w końcu XV i XVI w.

Kiedy?: 21 czerwca 2018 r., godz. 17:00-18:00

Gdzie?: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny / limit 150 os.

Prowadzący: dr Ewa Bojaruniec

Cykl: Czwartki w Muzeum Gdańska