Rozpoczynamy swoje 55-lecie i zapraszamy Cię oraz wszystkich miłośników historii, kultury i sztuki do wspólnego świętowania! To doskonała okazja, by odwiedzić (być może ponownie) oddziały Muzeum, uczestniczyć w spotkaniach, konkursach i wydarzeniach kulturalnych, a także włączyć się w budowanie zbiorów poprzez przekazanie pamiątek związanych z historią Gdańska.
Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają limitowaną, jubileuszową serię kolekcjonerskich przedmiotów użytkowych.
Pierwszy punkt obchodów odbędzie się już 3 kwietnia!
Bo 5x5 daje… MG55. Program obchodów
Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy program złożony z pięciu wystaw czasowych, pięciu spotkań, pięciu konkursów i promocji, pięciu publikacji oraz pięciu koncertów. Choć to i tak część całego programu na ten rok, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno miłośnicy dawnych dziejów, jak i ci, którzy szukają nowoczesnych, klasycznych, niecodziennych, inspirujących, a być może nawet emocjonujących form kontaktu z historią.
Niżej prezentujemy kalendarium, które będziemy uszczegóławiać w osobnych komunikatach. Warto też zapisać się do naszego newslettera. Kliknij w link, aby się zapisać.
Kategoria 1: Wystawy czasowe
"Berendtowie"
(10 kwietnia, Dom Uphagena)
Wystawa poświęcona zasłużonej rodzinie Berendtów, których działalność odcisnęła piętno na złotniczych dziejach Gdańska.
"Historie Gdańskich Dzielnic VIII: Stare Miasto"
(lipiec, Stare Miasto, Jarmark Dominikański i nie tylko)
Odkrywaj tożsamość i historie najstarszej części Gdańska.
"Zwierzęta i gdańszczanie"
(12 czerwca, Ratusz Głównego Miasta)
Historia zwierząt w powojennym Gdańsku – od menażerii po codzienne życie.
"Bursztynowe gry przez wieki"
(28 czerwca, Muzeum Bursztynu)
Fascynująca podróż przez historię gier planszowych i zabaw wykonanych z bursztynu. Startujemy w Światowy Dzień Bursztynu. Będzie się grało!
"Protesty w Gdańsku"
(22 listopada, Ratusz Głównego Miasta)
Fotograficzna opowieść o buntach, strajkach i demonstracjach, które zmieniały oblicze miasta.
Kategoria 2: Spotkania i debaty
„Muzea Jutra 2: Muzea wobec wielokulturowości – o nowych wyzwaniach współczesnego świata”
(3 kwietnia, Ratusz Głównego Miasta, także online)
MJ2 to cykle debat organizowanych przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich, poświęconych współczesnym i przyszłym wyzwaniom muzeów. Tym razem spotkanie poświęcone będzie wielokulturowości i dynamicznym zmianom społecznym. Dyskutować będą: prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. Marta Koval, Basil Kerski (ECS) oraz dr Marianna Otmianowska (Muzeum Łazienki Królewskie). Spotkanie prowadzi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Transmisja online będzie dostępna na Facebooku Muzeum Gdańska.
„Majówka z Twierdzą: Hobby Horse & nie tylko”
(1-4 maja, Twierdza Wisłoujście)
Rodzinna majówka w Twierdzy Wisłoujście – okazja, by spróbować swoich sił w wyścigach na hobby horse i zawalczyć o Puchar Twierdzowego Rumaka! Dodatkowo warsztaty z tworzenia historycznych rumaków, strefa foodtrucków i wiele innych atrakcji.
„Wisłoujście 1628”
(4-6 lipca, Twierdza Wisłoujście)
Największy w północnej Polsce festiwal historyczny! Ponad 200 rekonstruktorów przeniesie zwiedzających w realia XVII-wiecznej Europy i Gdańska. Będzie można zobaczyć inscenizacje bitewne i poznać tajniki życia codziennego tamtych czasów.
„Diana - rekonstrukcja”
(jesień, Dwór Artusa)
Muzeum Gdańska, we współpracy z Bractwami Ławami Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece, odtworzy zaginiony w czasie II wojny światowej element wystroju Wielkiej Hali Dworu Artusa. To wyjątkowy projekt przywracający dawną świetność jednego z najważniejszych wnętrz w Gdańsku.
„Nie tylko Sąd Ostateczny! Czyli najcenniejsze obrazy Gdańska”
(jesień, Ratusz Głównego Miasta)
Spotkania poświęcone niezwykłym dziełom malarskim zgromadzonym w Ratuszu Głównego Miasta. Eksperci przybliżą historię i znaczenie tych wyjątkowych obrazów, które stanowią perłę gdańskiego dziedzictwa. Bo przecież Gdańsk… nie jednym obrazem stoi!
Kategoria 3: Konkursy i promki
„Złap je wszystkie (jeśli tylko potrafisz)! Konkurs 55-lecia Muzeum Gdańska”
(wiosna-zima, 2 kwietnia – 15 grudnia, Oddziały Muzeum Gdańska)
Zwiedzaj oddziały Muzeum Gdańska, bierz udział w spotkaniach i przekazuj pamiątki do zbiorów – za każde działanie zdobywasz punkty. 55 uczestników z najwyższą liczbą punktów otrzyma unikatowe zestawy upominkowe z limitowanej serii 55-lecia Muzeum Gdańska. Ah te magiczne piątki (Liczyhrabia z Ulicy Sezamkowej byłby dumny)!
Jubileuszowe Karty Konkursowe znajdziesz podczas wydarzeń organizowanych przez Muzeum Gdańska, w wybranych numerach dwumiesięcznika kulturalnego „Teraz!” albo – jeśli nam ich zabraknie – do samodzielnego wydruku z naszej strony internetowej.
Regulamin i kartę konkursową do pobrania zajdziesz tutaj 2 kwietnia (czyli w nasze urodziny). Pierwsze karty na pewno odbierzesz na debacie Muzea Jutra 2.
„Mój Gdańsk 2025 – konkurs fotograficzny”
(15 lutego – 31 października, cały Gdańsk)
Konkurs fotograficzny zachęcający mieszkańców i turystów do uchwycenia piękna Gdańska w obiektywie. Inspiracje i szczegóły konkursu można znaleźć pod tym linkiem.
„Światowy Dzień Drzewa. Zostań patronem dębu na Twierdzy Wisłoujście”
(konkurs: lipiec-poł. września / wspólne sadzenie drzew: 10 października, Twierdza Wisłoujście)
W ramach konkursu zostanie zasadzonych 10 dębów przy Twierdzy Wisłoujście, nazwanych na cześć okrętów polskiej floty wojennej z czasów bitwy pod Oliwą. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie uzasadnienia dla wybranej nazwy – autorzy najlepszych opisów zostaną oficjalnymi patronami drzew, a ich imiona znajdą się na pamiątkowych tablicach.
„Konkurs dla dzieci w Domu Uphagena”
(maj-czerwiec, Dom Uphagena)
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Każdego roku angażujemy uczniów gdańskich szkół do poznawania i odkrywania dziedzictwa naszej małej ojczyzny – Gdańska! Edukacyjno-plastyczny konkurs dla najmłodszych organizowany jest przez dział Edukacji Muzeum Gdańska. Szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce;-).
„Aż 55% rabatu! Jubileuszowa promka na książki o Gdańsku”
(zima, 1 grudnia – 31 stycznia, cała Polska)
Jak co roku, Muzeum Gdańska organizuje wyprzedaż książek w atrakcyjnych cenach. Z okazji jubileuszu wybrane tytuły dostępne będą z rabatem do 55% w internetowym sklepie Muzeum. Kto wie? Może zamawiając książkę, przyj(e)dzie do Ciebie też jubileuszowy Mikołaj?
Kategoria 4: Publikacje i gry planszowe
„Wisłą do Gdańska – gra planszowa”
(II półrocze, oddziały Muzeum Gdańska)
Reedycja pierwszej polskiej gry turystycznej z 1919 roku. Podróżuj po Polsce – od Krakowa, przez Wilno i Lwów, aż po ujście Wisły. Odkrywaj historyczne miejsca i baw się, ucząc o przeszłości.
„Historie Gdańskich Dzielnic VI: Św. Wojciech-Lipce-Orunia”
(jesień, Ratusz Głównego Miasta)
Kolejna część serii książek o historii gdańskich dzielnic. Tym razem przenosimy się na południe miasta, by odkrywać lokalne dzieje i ich wpływ na rozwój Gdańska.
„Wielki Piec”
(jesień, Dwór Artusa)
Publikacja poświęcona dziejom największa pieca kaflowego nowożytnej Europy.
„Kronika Gdańska, Tom II”
(II półrocze, Ratusz Głównego Miasta)
Tak, to już w tym roku! Drugi tom jednej z najchętniej czytanych pozycji o Gdańsku, zawierający najważniejsze fakty, dzień po dniu, w unikatowym opracowaniu.
„Wspomnienia Gdańskiego Bówki”
(IV kwartał, Ratusz Głównego Miasta)
Reedycja kultowej serii książek Brunona Zwarry. Zamiast pięciu tomów, teraz w dwóch woluminach, opatrzonych komentarzami historyków.
Kategoria 5: Koncerty i muzyka
„Gdański Festiwal Carillonowy”
(lipiec-sierpień, Ratusz Głównego Miasta & kościół św. Katarzyny)
Jak co roku carillonistka miejska Monika Kaźmierczak oraz carilloniści i muzycy z całego świata oczarowują słuchaczy dźwiękami dzwonów kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta (i nie tylko). Niepowtarzalna okazja, by usłyszeć te wyjątkowe instrumenty w nietypowych aranżacjach – od muzyki dawnej po współczesną.
„Światowe prawykonania: Carillony Ratusza Głównego Miasta i kościoła św. Katarzyny”
(wrzesień, Ratusz Głównego Miasta & kościół św. Katarzyny)
Co roku Gdańsk zamawia u znanych kompozytorów nowe utwory przeznaczone na carillony Ratusza Głównego Miasta oraz kościoła św. Katarzyny. To wyjątkowa okazja, by posłuchać premierowych wykonań i dowiedzieć się, kto je skomponował.
„Muzycznie w Muzeum. Najstarszy gdański fortepian”
(jesień, Dwór Artusa)
Gdzie znajduje się najstarszy gdański fortepian? W Muzeum Gdańska! Czy jest sprawny? Tak! Podczas całego dnia koncertów usłyszymy jego wyjątkowe brzmienie. Wystąpią dr Maciej Gański oraz studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
„Jedyna taka w Polsce. Koncert na replice historycznej trąbki, feat. Paweł Hulisz”
(jesień, Dwór Artusa)
Muzeum Gdańska przygotowało prawdopodobnie pierwszą w Polsce replikę historycznej trąbki! Po co? By cieszyła nasze uszy! Koncert na tym unikatowym instrumencie wykona dr Paweł Hulisz. W pakiecie – premiera płyty ukazującej pełne możliwości tej niezwykłej trąbki.
„Gdańska Muza"
(współpraca: AMuZ) (jesień, Dwór Artusa)
Seria jesiennych koncertów w najpiękniejszym salonie Dawnego Gdańska, wykonywanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku.
Muzeum Gdańska - 55 lat historii
Muzeum Gdańska to instytucja powołana w 1970 roku, która dziś zarządza 10 oddziałami położonymi w historycznych miejscach miasta. W swoich zbiorach posiada tysiące eksponatów dokumentujących bogate dzieje Gdańska – od średniowiecznych artefaktów po współczesne pamiątki.
Zapraszamy do udziału w obchodach 55-lecia Muzeum Gdańska! Śledź naszą stronę internetową i media społecznościowe, by nie przegapić żadnego wydarzenia! Zaobserwuj nas na Facebookui Instagramie.
Do zobaczenia w muzeum!