Przejdź do treści głównej

Szczegóły

Kwiecień w Muzeum Gdańska

Przewiń w dół

Harmonogram wydarzeń

Kwiecień to miesiąc dobrego humoru. Zaczynamy na wesoło, a potem… no cóż… zapraszamy do oddziałów Muzeum Gdańska. Będzie się (jak zwykle) działo!:)

W programie na kwiecień dużo miejsca poświęcimy wystawie czasowej prac Wojciecha Siudmaka. Odbędzie się rozdanie nagród w konkursie „Siudmak. Poza czasem”, spotkanie z artystą oraz koncert utworów zainspirowanych jego twórczością.

Zachęcamy by w ramach Akademii Bursztynu zanurzyć się głębiach Morza Bałtyckiego, odbyć podróż do wraku parowca Karlsruhe i poszukać wraz z nami Bursztynowej Komnaty.

Otworzymy również nową wystawę czasową poświęconą gdańskim złotnikom. A od 29 kwietnia zostaną otwarte dla zwiedzających Wartownia nr 1, Kuźnia Wodna w Oliwie i Muzeum Nauki Gdańskiej.

W piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05, z wyjątkiem Wielkiego Tygodnia (7 i 8 kwietnia), na facebookowym profilu Carillonów Gdańskich odbędą się transmisje online koncertów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak.

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

 

1 kwietnia (sobota) godz. 12.05 

Prima aprilisowy koncert carillonowy (z niespodzianką)

Nie, to nie żart. Carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak wykona specjalny koncert, w repertuarze którego znajdzie się cała gama utworów pełnych dobrego humoru. Nie daj się wkręcić i obejrzyj koncert na Facebooku, albo udaj się w okolice Ratusza Głównego Miasta.  

W repertuarze: Wolfgang Amadeusz Mozart – Muzyczny żart, Giacomo Puccini – Aria ze śmiechem z opery Manon Lescaut, Antonin Dvorak – Humoreska, Jan Sebastian Bach – Badinerie i... niespodzianka!  Przecież nikt nie spodziewa się tego dnia hiszpańskiej inkwizycji!

Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 

Online:  Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska 

 

10 kwietnia (poniedziałek), godz. 13.00 

Wielkanocny koncert carillonowy z trąbką 

 

Świąteczny koncert z trębaczem Emilem Miszkiem zagra Monika Kaźmierczak. W programie wielkanocne chorały, wiosenne improwizacje i o wiele więcej...

Gdzie: wieża Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 

Online: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska 

 

13 kwietnia (czwartek) godz. 17:00 

WYKŁAD ODWOŁANY. 

Przepraszamy. Poinformujemy o nowym terminie spotkania. 

Akademia Bursztynu nr 6: Czy Bursztynowa Komnata spoczywa na dnie Bałtyku? Spotkanie z Tomaszem Stachurą.  

Od wielu lat ekipa Baltictech, której współzałożycielem jest Tomasz Stachura, poszukiwała wraku niemieckiego parowca Karlsruhe, ostatniego statku opuszczającego Pilawę (port Królewca) przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan w 1945 roku. Na jego wrak natrafiła wiosną 2020 roku.

Karlsruhe był starym, niewielkim statkiem, jednak w tamtych czasach liczyła się każda jednostka zdolna ewakuować ludzi na zachód. Wyruszył on w swoją ostatnią podróż pod silną eskortą i z całkiem sporym, jak na ten statek ładunkiem. Wrak odnaleziono kilkadziesiąt kilometrów na północ od Ustki na głębokości 88 metrów. Jest praktycznie nietknięty. W jego ładowniach odkryto pojazdy wojskowe, porcelanę oraz wiele skrzyń z nieznaną jak na razie zawartością. 

Odkrycie to może dostarczyć przełomowych informacji w sprawie zaginięcia legendarnej Bursztynowej Komnaty, ponieważ to właśnie w Królewcu była ona widziana po raz ostatni. Stamtąd też w swój ostatni rejs z dużym ładunkiem wypłynął parowiec Karlsruhe. 

Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16 

Wstęp: wolny, wejście od strony ul. Na Piaskach 

 

17 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury I: Pod znakiem swastyki i realiach wojny. Historia Gdańska w latach 1939-1945

Jakie mity pokutują do dziś na temat walk w Gdańsku we wrześniu 1939 r., a na jakie pytania nadal nie znamy odpowiedzi? Jakie znaczenie miał Gdańsk w latach II wojny światowej? Czy był miastem okupowanym? Jak wyglądało życie codzienne w tym czasie w Gdańsku? Jakie funkcje pełnił Wielki Młyn, co mieściło się w piwnicach Ratusza Staromiejskiego i jaka tragedia związana jest z kościołem św. Józefa? Na te i inne pytania związane z historią miasta nad Motławą w latach II wojny światowej odpowie podczas popularnonaukowego wykładu dr Jan Daniluk.

Gdzie: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Wstęp: wolny 

 

20 kwietnia (czwartek), godz. 18.00 

Wernisaż wystawy „Meyerowie – gdańscy złotnicy XVIII i XIX wieku”  

Nowa wystawa czasowa zostanie poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie. 

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12 

Wstęp: wolny 

Uwagi:zmiana godziny wernisażu

 

22 kwietnia (sobota) godz. 12.05-12.45 

Boska wstążka. Koncert carillonowy inspirowany twórczością Wojciecha Siudmaka 

Cotygodniowy sobotni koncert wykonają tym razem uczestnicy kursu „Improwizacja w stronę motywacji”, prowadzonego przez Giedriusa Kupreviciusa z Litwy. Ich zadaniem będzie wykonanie improwizacji do obrazów Wojciecha Siudmaka, które prezentowane są na wystawie Siudmak. Uniwersum w Ratuszu Głównego Miasta.

Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 

Online: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska 

 

22 kwietnia (sobota) godz. 14.00-15.30 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wolę o tym nie mówić” 

Podczas tego spotkania zderzone ze sobą zostaną mity i kanony zbiorowej pamięci o II wojnie światowej z szarą rzeczywistością Gdańska. Uczestnikom przybliżymy losy przedwojennych Gdańszczan – Polaków i Niemców, którzy przeżyli wojnę i zdecydowali się pozostać w mieście. Opowiemy o ich doświadczeniach w nowych, powojennych realiach. Wystawa „Wolę o tym nie mówić” powstała dzięki odwadze gdańszczanek i gdańszczan, którzy po latach zdecydowali się opowiedzieć swoje historie. Po ekspozycji oprowadzi dr Andrzej Hoja, kurator wystawy. 

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47 

Wstęp: obowiązują zapisy oraz opłata w dniu wydarzenia w kasie Ratusza (8 zł normalny /5 zł ulgowy) 

ZapisyLINK 

 

22 kwietnia (sobota) godz. 17.00 

Koncert, muza, orzeł. Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem 

Spotkanie towarzyszące retrospektywnej wystawie prac Wojciecha Siudmaka, wybitnego malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego. Tym razem głównymi bohaterami będą sztuka, muzyka i opowieść o fantazji ludzkiego umysłu.

W sercu Gdańska, w zabytkowym Dworze Artusa, obok Wojciecha Siudmaka wystąpią uznany kompozytor i wykładowca akademicki, dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku… oraz najstarszy gdański fortepian.

Artysta opowie o swojej miłości do Chopina. Towarzysząca opowieści Wojciecha Siudmaka muzyka zostanie wykonana na instrumencie, który powstał około 1830 roku, czyli w czasie gdy utwory polskiego kompozytora, już na emigracji we Francji, święciły największe triumfy na salonach Paryża i Europy.

Gdzie: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44 

Wstęp: wolny 

Uwagi: podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu Siudmak. Poza czasem

26 kwietnia (środa) godz. 12.00-13.30  

Amazonki w Muzeum Gdańska. Spotkanie 4: Zwiedzanie wystawy czasowej „Bursztyn w twórczości Haralda Popkiewicza” 

Oprowadzanie po wystawie prezentującej twórczość Haralda Popkiewicza (1944 Leszno – 2021 Mikoszewo), artysty wszechstronnego. Tworzył zarówno innowacyjną biżuterię z bursztynem bałtyckim w połączeniu z miedzią, alpaką oraz srebrem, jak i formy przestrzenne wydobywające naturalne piękno bursztynu. Wystawa ukazuje przekrój twórczości Haralda Popkiewicza, różnorodność prac - biżuteria, formy rzeźbiarskie, malarstwo oraz jego rozwój jako artysty.  

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, ul. Wielkie Młyny 16 

Wstęp: wolny

Ilość miejsc: ograniczona

Rezerwacja: SMS 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl 

 

27 kwietnia (czwartek), godz. 12.00 – 13.30  

Seniorzy do Muzeum! Spotkanie 4: Zwiedzanie wystawy czasowej „Bursztyn w twórczości Haralda Popkiewicza” 

Oprowadzanie po wystawie prezentującej twórczość Haralda Popkiewicza (1944 Leszno – 2021 Mikoszewo), artysty wszechstronnego. Tworzył zarówno innowacyjną biżuterię z bursztynem bałtyckim w połączeniu z miedzią, alpaką oraz srebrem, jak i formy przestrzenne wydobywające naturalne piękno bursztynu. Wystawa ukazuje przekrój twórczości Haralda Popkiewicza, różnorodność prac - biżuteria, formy rzeźbiarskie, malarstwo oraz jego rozwój jako artysty. 

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, ul. Wielkie Młyny 16 

Wstęp: wolny

Ilość miejsc: ograniczona

Rezerwacja: SMS: 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl 

 

28 kwietnia (piątek), godz. 11.00-11.40 

Cotygodniowy koncert z wieży kościoła św. Katarzyny wykonają studenci i wykładowcy Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, którzy goszczą w tym czasie w Gdańsku. 

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej (wieża kościoła św. Katarzyny) 

Online:  Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska 

 

29 kwietnia (sobota), godz. 12.05-12.45 

Cotygodniowy koncert z wieży Ratusza Głównego Miasta wykonają studenci i wykładowcy Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, którzy goszczą w tym czasie w Gdańsku. 

Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 

Online:  Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska 

 

Od 29 kwietnia (sobota)

Otwarcie oddziałów czynnych sezonowo:

Wartownia nr 1 na Westerplatte – czynna: poniedziałek-niedziela godz. 10.00-16.00

Muzeum Nauki Gdańskiej i Kuźnia Wodna w Oliwie – czynne: piątek-niedziela (weekendy) 10.00-16.00

 

Inne wydarzenia

Majówka z Twierdzą Wisłoujście

Majówka z Twierdzą Wisłoujście

Otwarcie Koszar Napoleońskich i majówka z Twierdzą Wisłoujście

Czytaj więcej
Herbatka z mamą

Herbatka z mamą

Warsztaty malarstwa na ceramice w Muzeum Bursztynu

Czytaj więcej
Amber Classic

Amber Classic

Nowy cykl koncertów w Dworze Artusa

Czytaj więcej
Muzycznie w Muzeum

Muzycznie w Muzeum

Koncert uczestników kursu interpretacji muzyki włoskiej prof. Stefano Seghedoni

Czytaj więcej

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje