Masz ciekawe zdjęcie Zaspy i Przymorza? Możesz je przekazać do Muzeum Gdańska i zobaczyć na wystawie plenerowej w Twojej dzielnicy.
Muzeum Gdańska we współpracy z Radami Dzielnic Zaspy oraz Przymorza rozpoczyna poszukiwania zdjęć i pamiątek, które pomogą przygotować letnie wystawy plenerowe w ramach piątej odsłony projektu Historie Gdańskich Dzielnic. W przyszłości ukaże się książka o ich historii. W obu wykorzystane zostaną najciekawsze zdjęcia nadesłane przez gdańszczanki i gdańszczan.
– Historie Gdańskich Dzielnic to długofalowa inicjatywa Muzeum Gdańska. W ramach projektu przybliżamy mieszkańcom historię dzielnic, w których zachodzą największe zmiany urbanistyczne i krajobrazu kulturowego. Projekt od początku realizujemy wspólnie z mieszkańcami, których prosimy o pamiątki, zazwyczaj zdjęcia z okresu powojennego. Przyjmujemy je głównie z myślą o wykorzystaniu na potrzeby wystaw i publikacji – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Jakie zdjęcia i pamiątki możesz przekazać w ramach projektu?
Historie Gdańskich Dzielnic opowiadają o losach dzielnic poprzez charakterystyczne zabytkowe obiekty, najciekawsze budynki oraz opowieści o życiu codziennym ich dawnych mieszkańców.
– Gorąco zachęcamy mieszkańców do przejrzenia rodzinnych fotografii i przesłania do nas propozycji dokumentujących życie codzienne do lat 90. XX w. Z radością przyjmiemy zdjęcia ukazujące budowę blokowisk. Marzy nam się zdjęcie z 1952 r., gdy przez Zaspę po raz pierwszy przejechała Szybka Kolej Miejska. A może ktoś ma jeszcze w domu kask, przyrządy, którymi budował bloki, bądź dokumenty związane z przydziałem swojego wymarzonego M2? – mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska, koordynatorka projektu.
Zbiórka zdjęć ukazujących domy, podwórka, sklepy, spacery, zabawy, życie szkolne i religijne będzie prowadzona drogą elektroniczną do 30 kwietnia 2021 r. Zdjęcia, bądź skany zdjęć można przesyłać na adres k.kurkowska@muzeumgdansk.pl
Prosimy o skany zdjęć wraz z krótkimi opisami i informacjami o pamiątce.
Zostań Darczyńcą Muzeum Gdańska
W ramach projektu można również przekazać pamiątki bezpośrednio do zbiorów Muzeum Gdańska. Mogą one również zostać wykorzystane w projekcie Historie Gdańskich Dzielnic i innych projektach. Za wkład w rozwój swojej kolekcji Muzeum oferuje udział w programie Darczyńca Muzeum Gdańska. W jego ramach osoba przekazująca przedmiot otrzymuje prawo do nielimitowanego wstępu do oddziałów Muzeum do końca 2022 r., a osoby towarzyszące – prawo do biletu ulgowego. Darczyńcy otrzymują również upust na książki Publikacje, w których użyto wizerunku podarowanej pamiątki przekazywane są nieodpłatnie.
Wystawa plenerowa Historie Gdańskich Dzielnic zostanie udostępniona latem br. w wybranych miejscach na Zaspie i Przymorzu.
Osoba do kontaktu:
Katarzyna Kurkowska
Pon.- pt. 8.30-15.30
tel. 789 449 684
k.kurkowska@muzeumgdansk.pl