publikacja

XIX-wieczne pocztówki gdańskie

Katalog wystawy czasowej "Poszukiwana"

Katalog „XIX-wieczne pocztówki gdańskie” towarzyszy wystawie czasowej zorganizowanej przez Muzeum Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta w dniach 19.05 – 31.07. 2022 r.

Od wprowadzenia do obiegu urzędowej karty pocztowej minęły 153 lata. Na wystawie można zobaczyć ponad 150 gdańskich widokówek z końca XIX wieku ze zbiorów muzealnych i prywatnych, poznać techniki ich druku oraz dowiedzieć się jak wyglądał ich obieg. Wiemy, że najstarszą datowaną pocztówką gdańską jest karta z Westerplatte wysłana 20 lipca 1889 roku.

Wystawa powstała na kanwie niezwykłych i wartościowych zbiorów Mirosława Podeszwika i Piotra Popińskiego. Muzeum Gdańska dołożyło swoje eksponaty z liczącej blisko sześć tysięcy obiektów kolekcji pocztówek, na którą składają się zakupy i liczne darowizny.

W powstanie, wybór i opis eksponatów na wystawę i do katalogu bezcenny wkład wniósł znany trójmiejski kolekcjoner i największy znawca tematu Piotr Popiński. Dzięki jego pracy otrzymaliśmy pełen obraz gdańskiego rynku wydawniczego u schyłku XIX wieku, z uwzględnieniem autorów fotografii, zakładów litograficznych i światłodrukowych, a także handlowców działających w Gdańsku i zajmujących się lawinowo rosnącym w tym czasie zapotrzebowaniem na pocztówki. W katalogu piórem Andrzeja Januszajtisa prezentujemy również gdańskie gmachy związane z pocztą i ich historię. Krótki leksykon technik druku z przełomu XIX i XX wieku sporządził zajmujący się litografią artystyczną Łukasz Butkowski. Na koniec zaś Anna Klimaszewska i Damian Jagusz przybliżają obowiązujące w tym okresie niejasne przepisy prawa autorskiego, wpływające na pirackie niekiedy zachowania wydawców.

Katalog zawiera testy, zdjęcia oraz opisy najstarszych gdańskich pocztówek z XIX wieku.

Projekt graficzny i skład: Jerzy W. Wołodźko

Opis bibliograficzny:

XIX-wieczne pocztówki gdańskie, Katalog wystawy w Muzeum Gdańska, Gdańsk 2022, s. 208, ISBN 978–83–961943–9–8.

Spis treści do pobrania w formacie .pdf.

Cena: 60,00 zł

Do kupienia w kasach muzeum i sklepie internetowym