publikacja

Katalog wystawy

Gdańsk dziewiętnastowieczny, równocześnie dążący do nowoczesności i zapatrzony w swoją historyczną świetność, wciąż stanowi wyzwanie dla badaczy dziejów miasta. Wystawa „Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”, która była prezentowana w Muzeum Gdańska w 2023 roku, poświęcona była interpretacji postaw charakterystycznych dla tytułowego stulecia poprzez lokalną sztukę. Prezentowane dzieła nie tylko udowodniły, że malarstwo gdańskie dobrze oddawało realia epoki i obowiązujące wówczas trendy, ale też wykazały wiele zbieżności między XIX wiekiem a obecnymi czasami. Czy to dziewiętnaste stulecie było tak nowoczesne? A może to my jesteśmy romantyczni?

Katalog wystawy zawiera teksty (w języku polskim i angielskim) oraz obrazy prezentowane na wystawie. Publikacja zawiera około 70 obrazów oraz kilkanaście grafik i rysunków i jest podzielona na kilka sekcji tematycznych prezentujących XIX-wieczne motywy w sztuce, które artyści przenosili na rodzimy grunt. Na kartach książki znajdują się m.in. portrety mieszkańców, ulice i budynki dawnego Gdańska, podmiejskie krajobrazy, sceny z życia mieszkańców oraz widoki z podróży.

Opis bibliograficzny:

Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku, Gdańsk 2023, s.180, ISBN 978-83-967183-8-9

Projekt graficzny i skład:

Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński / re:design

Książkę można kupić w kasach oddziałów Muzeum i sklepie online

Kliknij, aby pobrać spis treści w pdf.

Kliknij, aby pobrać wprowadzenie w pdf.