publikacja

Między prowincjonalizmem a nowoczesnością

Przeobrażenia Gdańska na tle procesów modernizacyjnych wschodnich prowincji Prus w XIX w.

W piątek, 12 listopada 1869 roku członkowie gdańskiego magistratu dokonali odbioru zbiornika wodnego usytuowanego na jednym ze wzgórz powyżej Oruni. Tym samym uruchomiono pierwszy nowoczesny wodociąg w Gdańsku. W ciągu kilku kolejnych lat uzupełniono go o innowacyjny system odprowadzania i uzdatniania ścieków, co przyniosło natychmiastową poprawę warunków sanitarnych w mieście.

Niniejszy tom pokonferencyjny zawiera 24 eseje omawiające dzieje XIX wiecznych Prus, w tym Gdańska. Uzupełnia tym samym lukę badań nad historią lokalną, która po 1945 roku z wielu przyczyn nie cieszyła się popularnością zarówno wśród historyków, jak i czytelników. Luki tej nie wypełnił nawet czwarty tom Historii Gdańska pod redakcją prof. Edmunda Cieślaka z 1998 roku, której dziś próżno szukać na półkach księgarni, a nawet antykwariatów.

Projekt graficzny i skład: Dominika Gzowska

Opis bibliograficzny:

Między prowincjonalizmem a nowoczesnością. Przeobrażenia Gdańska na tle procesów modernizacyjnych wschodnich prowincji Prus w XIX wieku, [red.] J. Dargacz, T. Krzemiński, Gdańsk 2022, s. 555, [wyd:] Muzeum Gdańska, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN; ISBN: 978-83-961943-7-4; ISBN: 978-83-66911-24-6.

Cena: 75,00 zł

Nakład: 300 szt.

Spis treści i wstęp do pobrania w wersji PDF.

Do kupienia w kasach muzeum i sklepie internetowym.