publikacja

Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814

Przedwczesna śmierć nie pozwoliła na sfinalizowanie zamierzenia dr. Andrzeja Nieuważnego, który chciał przedstawić rolę Gdańska podczas wojen napoleońskich. „Gibraltar Bałtyku”, jak określał nasze miasto Napoleon, był ważny ze względu na aktywność wywiadowczą wobec Prus i Rosji. Na Bałtyku, przeciwko flocie angielskiej, działali również gdańscy kaprzy. Andrzej Nieuważny wniósł także wiele uzupełnień do tematu i skorygował wiele nieścisłości. Szczególnie cenne są fragmenty oparte na nieznanych dotychczas materiałach źródłowych z archiwów rosyjskich i francuskich.

Na 343 stronach czytelnik znajdzie siedem rozdziałów oraz aneksy źródłowe, bibliografię, spisy tabel i ilustracji oraz indeks osobowy.

Opis bibliograficzny:

Nieuważny A., Klucz do wszystkiego. Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814, Monografie Muzeum Gdańska, T.4, Gdańsk-Sopot 2022, ss. 343, ISBN: 978-83-964915-5-8, ISBN: 978-83-960990-9-9.

Do kupienia w kasach oddziałów i sklepie internetowym.

Kliknij, aby pobrać spis treści i wstęp w formacie .pdf.