Program „Rozbudowa zbiorów muzealnych” - Kufel z kości słoniowej

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Logo MKiDN, mat. MKiDN
Logotyp Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów - wersja szara.
Logo NIMOZ, mat. NIMOZ
Złocony kufel z kości słoniowej z zamkniętą pokrywą. Na boku liczne sceny biblijne.
Kufel Carla Stumpfa, lata 20. XIX wieku, mat. MG
Złocony kufel z kości słoniowej z otwartą pokrywą.
Kufel Carla Stumpfa, lata 20. XIX wieku, mat. MG

Dzięki dofi­nan­so­wa­niu ze środ­ków Naro­do­wego Insty­tutu Muze­al­nic­twa i Och­rony Zbio­rów do kolekcji Muzeum Gdań­ska, tra­fił kufel z korpusem z kości słoniowej (lata 20. XIX w.).

Kufel o podwójnej konstrukcji korpusu, z rzeźbioną w drobnym reliefie sceną nowotestamentową, uzupełniony kabłąkowym uchwytem zdobionym motywem róż i medalem w pokrywie, jest przedmiotem nietypowym i wyjątkowo ciekawym. Wartości dodaje mu wprawiony w pokrywę, nieco późniejszy, srebrny medal autorstwa F. Brandta z 1839 r., wybity z okazji 25-lecia pełnienia urzędu burmistrza Gdańska przez Joachima Heinricha von Weickhmanna.

Autorem kufla jest gdański złotnik Carl Stumpf (czynny 1807-1830; wdowa prowadziła warsztat do 1838 r.). Przedmiot ma duże znaczenie dla Gdańska na wielu płaszczyznach - jako wysokiej klasy dzieło sztuki, jednostkowy wyrób rzemiosła wykonany z użyciem rzadkich materiałów, unikatowa praca uznanego gdańskiego warsztatu, świadectwo kultury i obyczajowości gdańszczan tego czasu, pamiątka i dokument historyczny upamiętniający znaczącą dla Gdańska postać.

„Zakup dofi­nan­so­wano ze środ­ków Mini­ster­stwa Kul­tury i Dzie­dzic­twa Naro­do­wego pocho­dzą­cych z budżetu pań­stwa w ramach pro­gramu wła­snego Naro­do­wego Insty­tutu Muze­al­nic­twa i Och­rony Zbio­rów Rozbu­dowa Zbio­rów Muze­al­nych” w wysokości 59 360,00 zł.