Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017-2020

Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska - w latach 2017-2020

Program operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Oś priorytetowa: 10. Energia

Działanie: 10.01. Efektywność energetyczna – mechanizm ZIT

Projekt polega na kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej należących do Gminy Miasta Gdańska, Muzeum Gdańska oraz kościoła Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla – łącznie 22 obiekty. Działania te mają na celu poprawę efektywności energetycznej obiektów, mają charakter kompleksowy i będą polegały na realizacji zadań termomodernizacyjnych wynikających z rekomendacji audytów energetycznych. W ramach Projektu będą realizowane m.in. takie zadania jak wykonanie robót dociepleniowych ścian, stropów, stropodachów i dachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, montażu instalacji ogrzewania obiektu oraz instalacji ciepłej wody użytkowej, likwidacji istniejących źródeł ciepła, montażu kompaktowego węzła cieplnego, wprowadzeniu systemu zarządzania energia z monitoringiem i automatycznym sterowaniem, modernizacji systemu wentylacji, montażu nawietrzników higrosterowalnych.

Realizacja Projektu przyczyni się do osiągnięcia następujących korzyści społecznych:

- ograniczenie szkodliwych emisji gazów cieplarnianych, co spowoduje poprawę stanu środowiska naturalnego;

- oszczędność kosztów eksploatacyjnych - działania termomodernizacyjne przyczynią się do zmniejszenia zużycia energii;

- poprawa warunków mieszkalnych;

- pozytywny wizerunek miasta - poprawa stanu budynków oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wpłynie na wzrost atrakcyjności miasta oraz jego konkurencyjność.

W ramach projektu, modernizacji energetycznej zostaną poddane dwa obiekty Muzeum Gdańska: Dwór Artusa oraz Wielki Młyn.

Dwór Artusa – przedmiotem projektu będzie termomodernizacja i przebudowa systemu grzewczo-wentylacyjnego z klimatyzacją Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku wraz z pomieszczeniami związanymi funkcjonalnie.

Wielki Młyn – Zostanie przeprowadzona modernizacja instalacji centralnego ogrzewania polegająca na montażu nowego węzła cieplnego oraz nowej instalacji grzewczej, montaż nowej instalacji ciepłej wody, izolacja cieplna stropodachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż nowego układu wentylacji z klimatyzacją z podziałem dostosowanym do nowego układu funkcjonalnego.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 36 506 026,94 PLN, w tym kwota współfinansowania projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 19 160 136,23 PLN (59,87% kosztów kwalifikowanych).

Całkowity koszt modernizacji energetycznej budynków Muzeum Gdańska to: 9 712 266,25 PLN, wkład z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 3 550 341,32 PLN.

Ostatnia aktualizacja : 29.03.2021 10:36
Autor treści : Paula Siwak