Żywice kopalne w czasie i przestrzeni

Poznaj bogac­two i róż­no­rod­ność teraź­niej­szo­ści!

Cof­nijmy się kil­ka­dzie­siąt milio­nów lat wstecz… by zro­zu­mieć bogac­two i róż­no­rod­ność teraź­niej­szo­ści!

Dla­czego w przy­ro­dzie wystę­puje tak wiele rodza­jów „bursz­ty­nów”? Dla­czego róż­nią się od sie­bie kolo­rem i kształ­tem? Dla­czego jedne są cenione, a inne nie? Jakie czyn­niki na to wpły­wają?

Na te i inne pyta­nia odpo­wie nad­cho­dzące opro­wa­dza­nie kura­tor­skie „Żywice kopalne w cza­sie i prze­strzeni” poświę­cone wysta­wie cza­so­wej „Bursz­tyny Świata”.

Spotkanie poprowadzi prof. UG Jacek Szwedo, kie­row­nik Pra­cowni Ento­mo­lo­gii Ewo­lu­cyj­nej i Muzeum Inklu­zji w Bursz­ty­nie z Kate­dry Zoolo­gii Bez­krę­gow­ców i Para­zy­to­lo­gii, Wydziału Bio­lo­gii, Uni­wer­sy­tetu Gdań­skiego.

Wśród zaprezentowanych na wystawie czasowej bursz­ty­nów warto wymie­nić naj­więk­szą na świe­cie bryłę gle­sytu z Suma­try, która waży ponad 70 kilo­gra­mów. Żywica może zostać niebawem wpisana do Księgi Rekor­dów Guin­nessa. Nie mniej cie­kawy jest 50-kilo­gra­mowy okaz żywicy kauri z Nowej Zelan­dii. Jest to kopal, młoda żywica, która powstała mniej niż milion lat temu.

”Żywice kopalne w cza­sie i prze­strzeni”

Czwartki w Muzeum Gdań­ska

Kiedy?: 21 lutego 2019, godz. 17:00–18:00