Weekend z Archeologią

Poznaj gdańskie muzea przy ul. Rycerskiej w Gdańsku!

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa przy ul. Rycerskiej w Gdańsku Muzeum Gdańska przedstawi bliżej tematykę gdańskiego gotyku ceglanego. 8 i 9 września w namiotach Muzeum Gdańska odbędą się warsztaty lepienia cegieł. W sobotę zostaną zaprezentowane pokazy laserowego czyszczenia zabytkowych cegieł, a w niedzielę kowale zaprezentują techniki kucia.

Organizatorem wydarzenia „Weekend z Archeologią” na placu przy ul. Rycerskiej w Gdańsku jest Muzeum Archeologiczne, ale w przyszłości ma tu powstać oddział główny Muzeum Gdańska. Z tego względu podczas festiwalu będzie można zobaczyć prezentacje nawiązujące do ceglanego gotyku, a także wziąć udział w pokazach i warsztatach strycharskich oraz pokazach kucia.

Uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się także ze stoiskami innych muzeów biorących udział w festiwalu.

Link do wydarzenia: [KLIKNIJ]

Historia w cegłach zaklęta

Gdański gotyk to niezwykłe budowle kojarzone chociażby z Bazyliką Mariacką, czy Ratuszem Głównego Miasta. I choć każdy gdańszczanin kojarzy ich zarysy, dość często zapomina się o materiale użytym do ich budowy, a przecież to cegły mówią wszystko…

- Niepozorne cegły, ich kolorystyka i ich ułożenie, są nam w stanie powiedzieć wszystko o konkretnym pomieszczeniu, np. gdzie kiedyś znajdowało się dawniej okno, przejście, albo wrota. Na stoisku Muzeum Gdańska znajdziemy mini-wystawę o gotyku ceglanym oraz słowniczek architektury gotyckiej. W sobotę przeprowadzimy przynajmniej dwa pokazy laserowego czyszczenia cegieł, które rzadko odbywają się na otwartym powietrzu – mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska.

Warsztaty ze specjalistami

Spod Olsztyna przyjedzie Paweł Szymański z Garncarni.pl. Archeolog eksperymentalny przez dwa dni będzie prowadził warsztaty strycharskie dla najmłodszych. Formowanie cegieł to dość czasochłonne i angażujące zajęcie, ale pod okiem specjalisty będzie można się dowiedzieć każdego najmniejszego szczegółu, np. czemu cegły mają różne barwy i jak to osiągano.

W niedzielę kowal Leszek Zulewski zaprezentuje jak kuto metalowe przedmioty towarzyszące konstrukcjom ceglanym, m. in. gwoździe, uchwyty oraz zawiasy drzwiowe.

W niedzielę będzie sprzedaż najnowszych publikacji Muzeum Gdańska, natomiast starsze zostaną przecenione. Udział w wydarzeniach związanymi z Europejskimi Dniami Dziedzictwa jest bezpłatny.

Program

Przez dwa dni będzie można zobaczyć prezentację o ochronie średniowiecznej architektury w Muzeum Gdańska, wystawę o gotyku ceglanym oraz słownik detali architektury gotyckiej, a także wziąć udział w warsztatach strycharskich Pawła Szymańskiego.

Kiedy?: 8 września 2018, godz. 10:00-18:00.

Gdzie?: Plac przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku

Wstęp: bezpłatny, zakup publikacji płatny

Uwagi: Tylko w sobotę - 12:00-13:15 – prezentacja laserowego czyszczenia cegieł i elementów metalowych (2 x ok. 15 minut), w przypadku zainteresowania możliwe są dodatkowe pokazy.

Kiedy?: 9 września 2018, godz. 11:00-17:00.

Gdzie?: Plac przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku

Wstęp: bezpłatny, zakup publikacji płatny

Uwagi: pokazy kucia elementów metalowych, w przypadku zainteresowania możliwe są dodatkowe pokazy.