Młode Miasto Gdańsk (1380-1455)

Od łąk do planowej rozbiórki

Tema­tem mar­co­wego spo­tka­nia z cyklu Czwartki w Muzeum Gdań­ska będzie histo­ria Mło­dego Mia­sta Gdań­ska. Otwar­temu wykła­dowi dr inż. archi­tekta Pio­tra Samóla z Poli­tech­niki Gdań­skiej będzie towa­rzy­szyła pro­mo­cja publi­ka­cji obej­mu­jącej zagad­nie­nia zwią­zane z zago­spo­da­ro­wa­niem prze­strzeni, archi­tek­turą i histo­rią spo­łeczną ist­nie­ją­cego w póź­nym śre­dnio­wie­czu ośrodka miej­skiego. Udział w spo­tka­niu jest bez­płatny. Publi­ka­cję będzie można zaku­pić w pro­mo­cyj­nej cenie.

Młode Mia­sto (niem. Jung­stadt) to nazwa okre­śla­jąca tereny poło­żone na pół­noc od Sta­rego Mia­sta sto­so­wana aż do XVII wieku. Począw­szy od 2. połowy XVII w, okre­ślano nią obszar skła­dów drewna mię­dzy Szań­cem Wapien­nym a Sta­rym Mia­stem. Ośro­dek urba­ni­styczny, który w 1380 r. loko­wali krzy­żacy, pono­sząc przy tym koszty zwią­zane z budową budyn­ków uży­tecz­no­ści publicz­nej, prze­trwał do roz­biórki w 1455 r.

– Te dwie krań­cowe daty zwią­zane z póź­nym śre­dnio­wie­czem nie obra­zują jed­nak cało­ści zło­żo­nej pro­ble­ma­tyki mia­sta, które mimo krót­kiego okresu ist­nie­nia prze­trwało w świa­do­mo­ści miesz­kań­ców do dziś. Młode Mia­sto skrywa wię­cej tajem­nic niż nam się wydaje – mówi dr inż. arch. Piotr Samól z Poli­tech­niki Gdań­skiej.

Jak powstało i upa­dło mia­sto? Od łąk do pla­no­wej roz­biórki

30 lat po zaję­ciu grodu i Sta­rego Mia­sta w 1308 r. krzy­żacy w poro­zu­mie­niu z miej­skim magi­stra­tem zamie­rzali usta­bi­li­zo­wać i stwo­rzyć pod­stawy eko­no­miczne dla szybko roz­wi­ja­ją­cego się dru­giego ośrodka miej­skiego, czyli dzi­siej­szego Głów­nego Mia­sta. Jesz­cze w latach 30. XIV w., przed loka­cją w 1343 r., wzmian­ko­wane są jego ulice, np. św. Ducha. Ina­czej było w przy­padku Mło­dego Mia­sta. Aż do lat 40. XIV w. jego tereny znaj­do­wały się w rękach oko­licz­nych ryce­rzy i pro­bosz­czów św. Kata­rzyny. Po sze­regu zmian wła­sno­ścio­wych, w wyniku któ­rych osta­tecz­nie powstało tery­to­rium, na któ­rym można było zało­żyć mia­sto.

– Do dwóch gdań­skich miast, mimo czar­nej śmierci, przy­by­wali rze­mieśl­nicy i osoby, dla któ­rych powie­trze miej­skie było uoso­bie­niem wol­no­ści i dawało moż­li­wość wzbo­ga­ce­nia się w ośrodku wyra­sta­ją­cym na główny port pań­stwa zakon­nego.. Zało­żone mia­sto, w świe­tle posta­no­wień przy­wi­leju loka­cyj­nego miało szcząt­kowy układ sza­chow­ni­cowy i rynek o powierzchni pra­wie 29 tys. metrów kwa­dra­to­wych, na któ­rym wybu­do­wano ratusz, kościół św. Bar­tło­mieja oraz łaź­nię. Znany kilka nazw ulic, np. Ring, czyli ulicę oka­la­jąca kwar­tały wokół rynku, Górną, Dolną, czy Wapienną. Nad Wisłą znaj­do­wało się nabrzeże Bol­l­werk, na któ­rym upraw­nie­nia gminy były ogra­ni­czone na rzecz krzy­ża­ków. Młode Mia­sto miało też swoją ulicę Długą – dodaje Piotr Samól.

Poza strefą osad­ni­czą znaj­do­wało się patry­mo­nium (ziem­skie tery­to­rium nale­żące do gminy), obej­mu­jące Sucha­nino oraz doku­pione z cza­sem Rutki (póź­niej­szą Stu­dzienkę).

Młode Mia­sto, praw­do­po­dob­nie ni­gdy nie zostało ufor­ty­fi­ko­wane, co zemściło się na miesz­kań­cach dwu­krot­nie – w 1433 r. pod­czas najazdu husy­tów i po wybu­chu wojny trzy­na­sto­let­niej. Koszty budowy murów, nie­pew­ność co do poli­tycz­nych zapa­try­wań gdań­skiego pospól­stwa oraz ryzyko zaję­cia przedmieść przez krzy­ża­ków w stycz­niu 1455 r. skło­niło gdańsz­czan do roz­biórki nadwi­ślań­skiego mia­sta. Na przed­polu pospiesz­nie wzno­szo­nych for­ty­fi­ka­cji sta­ro­miej­skich pozo­sta­wiono począt­kowo wszyst­kie więk­sze obiekty sakralne – naj­szyb­ciej roze­brano szpi­tal św. Bar­tło­mieja (prze­nie­siony na Stare Mia­sto), klasz­tor kar­me­li­tów uległ znisz­cze­niu w trak­cie łupież­czych raj­dów na Gdańsk z lat 1460-1464, nato­miast szpi­tal św. Jakuba (objęty posze­rzo­nymi for­ty­fi­ka­cjami Sta­rego Mia­sta) i Wszyst­kich Bożych Anio­łów prze­trwały. Odkry­cia pozo­sta­ło­ści wielu z tych obiek­tów można spo­dzie­wać się w trak­cie badań arche­olo­gicz­nych poprze­dza­ją­cych liczne pla­no­wane na tym obsza­rze inwe­sty­cje.

Histo­ria "trzeciego" mia­sta na 421 stro­nach

Wydana przez Uni­wer­sy­tet Gdań­ski i nagro­dzona przez Gdań­skie Towa­rzy­stwo Nau­kowe w 2018 r. dyser­ta­cja dok­tor­ska jest pierw­szą kom­plek­sową mono­gra­fią tego efe­me­rycz­nego ośrodka. Spon­so­rami publi­ka­cji jest Poli­tech­nika Gdań­ska oraz Gdań­skie Auto­busy i Tram­waje.

Na 412 stro­nach dr inż. arch. Piotr Samól – histo­ryk archi­tek­tury i medie­wi­sta – oma­wia oko­licz­no­ści powsta­nia i znisz­cze­nia mia­sta, jego prze­strzeń, dzieje, archi­tek­turę obiek­tów sakral­nych, ten­den­cje demo­gra­ficzne Mło­dego Mia­sta, powią­za­nia elity rzą­dzą­cej gminą a także źró­dła docho­dów miesz­kań­ców (han­del, rze­mio­sło). Pracę wień­czy epi­log kon­fron­tu­jący nowe usta­le­nia na temat Gdań­ska z wie­dzą o tzw. mia­stach nowych w pań­stwie krzy­żac­kim. Całość dopeł­niają liczne ilu­stra­cje – histo­ryczne plany i widoki.

”Młode Mia­sto Gdańsk (1385-1455) i jego patry­mo­nium”

Czwartki w Muzeum Gdań­ska

Kiedy?: 7 marca 2019, godz. 17:00–18:00

Gdzie?: Wielka Sala Wety, Ratusz Głów­nego Mia­sta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bez­płatny

Infor­ma­cje: pro­mo­cja książki w cenie 30 zł i wykład

Pro­wa­dzący: dr inż. arch. Piotr Samól

Uwagi: po wyda­rze­niu książkę będzie można zaku­pić w kasach oddzia­łów Muzeum Gdań­ska oraz poprzez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego w cenie 39,90 zł.