Kultura Dawnego Gdańska

Nieznane elementy wystroju barwnego elewacji Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Ser­decz­nie zapra­szamy na wykład pani dr Anny Krieg­se­isen, zaty­tu­ło­wany Nie­znane ele­menty wystroju barw­nego ele­wa­cji Bazy­liki Mariac­kiej w Gdań­sku, który odbę­dzie się w dniu 27 lutego 2019 r. (środa), o godz. 17.00 w Domu Upha­gena przy ulicy Dłu­giej 12 w Gdań­sku.

Pod­czas wykładu Autorka przed­stawi różne nie­znane i mało znane infor­ma­cje doty­czące wystroju ele­wa­cji kościoła NMP, zwią­zane przede wszyst­kim z wystro­jem barw­nym, ale także z rucho­mymi ele­men­tami rzeź­biar­skimi i pamiąt­kami umiesz­czo­nymi w zewnętrz­nej archi­tek­tu­rze świą­tyni, które są pozo­sta­ło­ścią róż­nego typu prac. Refe­rat oparty zosta­nie na infor­ma­cjach pozy­ska­nych pod­czas ostat­nich prac kon­ser­wa­torskich, któ­rych pani dok­tor Krieg­se­isen była kon­sul­tantką. Autorka odwoła się rów­nież do prac nauko­wych i wcze­śniej­szych badań histo­ryczno-kon­ser­wa­torskich.

Dr Anna Krieg­se­isen, histo­ryk sztuki i kon­ser­wa­tor zabyt­ków archi­tek­tury i rzeźby, zaj­muje się bada­niami na temat poli­ch­ro­mii archi­tek­tury i rzeźby gdań­skiej XVI–XVIII wieku. Jest autorką kil­ku­dzie­się­ciu publi­ka­cji zwią­za­nych z tema­tyką poli­ch­ro­mii archi­tek­tury i rzeźby daw­nej i nowo­cze­snej. Wyko­ny­wała i nad­zo­ro­wała liczne prace kon­ser­wa­tor­skie obiek­tów zabyt­ko­wych, głów­nie gdań­skich.