Przejdź do treści głównej

szczegóły

Poznaj pracę w Muzeum Gdańska

W Muzeum Gdańska studenci mogą odbywać praktyki i staże zgodne z programem kierunku studiów. Przyjmujemy indywidualne zgłoszenia przez cały rok lub oferujemy w ramach programu partnerskiego. 

 

PRAKTYKUJ W KULTURZE - STAŻE 

Dział Edukacji Muzeum Gdańska jest partnerem programu „Praktykuj w kulturze”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Każdego roku organizowane są trzy edycje programu: Wiosenna, Letnia oraz Jesienno-Zimowa.

Podstawowe kryteria naboru stażystów:
1. Studenci 3 roku studiów licencjackich, studiów magisterskich, studenci studiów podyplomowych, studiów artystycznych, społecznych lub humanistycznych oraz absolwenci tych studiów
2. Wiek do 30 roku życia
3. Bardzo dobra organizacja pracy i życzliwość w kontaktach z ludźmi
4. Spełnienie dodatkowych warunków określonych każdorazowo w ofercie udostępnionej w ramach trwającego naboru.

Długość staży:
1. Tryb realizacji stażu wynika z bezpośrednich ustaleń między stażystą a Muzeum, może to być dowolna kombinacja godzin i dni, w rezultacie dająca czas realizacji stażu od 160 godzin do 320 godzin.
2. Faktyczna długość stażu jest każdorazowo ustalana indywidualnie i uzależniana od możliwości i potrzeb Muzeum oraz od harmonogramu zajęć stażystów w ciągu roku.
3. W przypadku odbywania stażu poza miejscem zamieszkania stażyści samodzielnie pokrywają także koszty zakwaterowania.

Zobowiązania Muzeum:
Muzeum udostępnia stanowisko pracy, określa profil stażu (skoncentrowanego na zadaniach problemowych) oraz zapewnia opiekę merytoryczną.
Muzeum wyznacza opiekuna stażu(y), który jest odpowiedzialny za przygotowanie planu stażu i jego ostateczne ustalenie w porozumieniu ze stażystą przed rozpoczęciem stażu. Opiekun stażu ponosi odpowiedzialność za prawidłową realizację i przebieg stażu(y) oraz wymianę informacji z NCK.

Czy staże są płatne?
Nie, stażyści nie otrzymują wynagrodzenia za udział w projekcie.

Kto ubezpiecza stażystę?
Staże odbywają się na podstawie porozumień o wolontariacie. Prawne aspekty dotyczące ubezpieczenia stażysty reguluje ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Czy stażyści otrzymują potwierdzenie odbycia stażu?
Po zakończonym stażu stażysta otrzymuje zaświadczenie od Narodowego Centrum Kultury o udziale w projekcie stażowym. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest dostarczenie kompletu dokumentów (planu stażu, sprawozdania ze stażu oraz listu rekomendującego).

Dodatkowe informacje
Dział Edukacji, Monika Kryger, m.kryger@muzeumgdansk.pl, tel. +48 512 418 745

 

ZASADY I ORGANIZACJA PRAKTYK STUDENCKICH W MUZEUM GDAŃSKA

Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz informacje o trybie przyjmowania na praktykę i podstawowych wymogach.

Pytania i odpowiedzi

Kto może odbyć praktyki studenckie w Muzeum Gdańska?

Praktyki przeznaczone są przede wszystkim dla studentów kierunków humanistycznych (takich jak np: historia, archiwistyka, historia sztuki, turystyka i krajoznawstwo, zarządzanie instytucjami kultury, ochrona dóbr kultury, konserwatorstwo i innych podobnych). Możliwe jest także przyjęcie kandydatów z innych kierunków studiów, jeśli zakres praktyki, określony przez uczelnię, możliwy jest do zrealizowania w ramach działalności Muzeum.

Gdzie student odbywa praktykę?

Praktykę odbywa się w jednym z oddziałów Muzeum Gdańska lub w jednym dziale Muzeum (np. Dział Historii, Dział Digitalizacji itp.), gdzie praktykant poznaje specyfikę pracy i zbiory danego oddziału/działu pod kierunkiem opiekuna praktyki. Część praktyki może być przeznaczona na zapoznanie z innymi oddziałami i działami Muzeum.

Co zawiera program praktyk?

Studenci zapoznawani są ze strukturą, zasadami pracy i podstawową działalnością muzealną, poznają specyfikę pracy poszczególnych działów i oddziałów Muzeum. W czasie praktyki studenci włączani są w bieżącą pracę muzealną (np. wszechstronne opracowanie muzealiów, organizację wystaw, organizację zwiedzania, prace nad publikacjami, organizację zajęć edukacyjnych, konferencji, warsztatów itd.). Otrzymują także do realizacji samodzielne zadania (np. pisanie tekstów). Zawsze staramy się dostosowywać przebieg praktyk do kierunku i etapu studiów.

Czy mogę wybrać Oddział lub Dział Muzeum na praktykę?

W podaniu można wskazać oddział lub dział, który najbardziej Państwa interesuje, który chcieliby Państwo poznać. Jednak w razie braku miejsc w preferowanym przez Państwa oddziale lub dziale, Muzeum może zaproponować odbycie praktyk w innym oddziale, dziale lub odmówić z powodu braku miejsc.

Czy istnieje limit miejsc na praktyki studenckie?

Tak. W każdym roku Muzeum może przyjąć różną liczbę osób. Jest to zawsze związane z bieżącą pracą Muzeum. O przyjęciu na praktykę decyduje liczba miejsc w danym roku i kolejność zgłoszeń.

Ile trwa indywidualna praktyka studencka?

Czas praktyki określa regulamin studiów uchwalony przez Państwa uczelnię. Zazwyczaj podany jest w wymiarze godzinowym i wynosi np. 40, 80 lub 160 godzin co oznacza 7, 14 lub 30 dni (w zależności od kierunku i etapu studiów).

W jakich terminach odbywają się praktyki studenckie w Muzeum Gdańska?

Praktyki studenckie w Muzeum Gdańska mogą odbywać się przez cały rok kalendarzowy. Każdy termin jest uzgadniany indywidualnie z kandydatem. Najczęściej studenci zgłaszają się w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Czy mogę rozłożyć moją praktykę studencką w czasie lub odbyć ją z przerwami?

Najczęściej nie. Zarówno programy praktyk określone przez uczelnie jak i tryb pracy Muzeum wymaga, by praktyka odbywała się w sposób ciągły. Zazwyczaj w godzinach pracy instytucji tzn. pon.-pt. 8:00-16:00. Nie jest możliwe przychodzenie na praktykę w tzw. „okienkach dydaktycznych” w czasie roku akademickiego, by w ten sposób „uzbierać” wymaganą liczbę godzin praktyki. W uzasadnionych, indywidualnych przypadkach możliwe jest wyznaczenia na praktykę konkretnych dni tygodnia lub zaplanowanie przerwy w realizacji praktyki.

Czy mogę odbywać moją praktykę studencką zdalnie?

Najczęściej nie. Zarówno programy praktyk określone przez uczelnie jak i tryb pracy Muzeum wymaga fizycznej obecności praktykanta w Muzeum. Praca z zabytkami i dokumentami muzealnymi, organizacja wystawa itd. nie jest możliwa „na odległość”. W uzasadnionych, indywidualnych przypadkach praktykant może wykonać część pracy zdalnie, jeśli dotyczy ona np. wykonania tłumaczeń językowych, przygotowania materiałów internetowych itp. Każdorazowo jest to uzgadniane z opiekunem praktyk.

Jak ubiegać się praktykę studencką w Muzeum Gdańska?

Należy złożyć na piśmie indywidualne podania o odbycie praktyk skierowanego do dyrektora Muzeum Gdańska.

Podanie można złożyć osobiście w Kancelarii Muzeum, wysłać pocztą na adres Muzeum lub wysłać jako załącznik poczty email na adres: kancelaria@muzeumgdansk.pl.

Co musi zawierać podanie?

  • Twoje Imię i Nazwisko
  • telefon i email
  • nazwę uczelni, rok i kierunek studiów
  • wymiar godzinowy praktyki wg programu studiów
  • preferowany przez Studentkę/Studenta termin praktyki
  • ewentualnie preferowany oddział lub dział Muzeum Gdańska.

Jeśli Państwa uczelnia wymaga wydania tzw. „zgody na praktykę” na specjalnym formularzu uczelnianym to formularz taki prosimy dołączyć do podania. UWAGA! – sam formularz pobrany z uczelni nie jest podaniem.

W jakim terminie należy złożyć podanie?

Podanie można złożyć w dowolnym momencie. Prosimy jednak brać pod uwagę, że decyduje m.in. kolejność zgłoszeń oraz, że rozpatrzenie podania, dalsze uzgodnienia, a następnie zatwierdzenie umowy może zająć od 2 do 4 tygodni. Prosimy o składanie dokumentów z odpowiednim wyprzedzeniem.

Co dzieje się dalej z podaniem?

Podania rozpatrywane będą przez dyrektora Muzeum Gdańska w porozumieniu z kierownikami Oddziałów i Działów. Ze względu na terminarz własnych prac Muzeum może zaproponować zmianę terminu praktyki. W razie braku miejsc w preferowanym przez Studentkę/Studenta oddziale lub dziale Muzeum może zaproponować odbycie praktyk w innym oddziale, dziale lub odmówić z powodu braku miejsc.

Jak zostanę zawiadomiony o wyniku rekrutacji?

Po rozpatrzeniu podania (w czasie nie dłuższym niż dwa tygodnie) pracownik Muzeum skontaktuje się z Państwem telefonicznie lub mailowo i przekaże informacje na temat miejsca i terminu odbywania praktyk, opiekuna praktyk, wymaganych dokumentów oraz innych szczegółów.

Otrzymałem miejsce na praktykę – jakie dokumenty muszę dostarczyć?

Po pozytywnym rozpatrzeniu podania Studentka/Student dostarcza do Muzeum dokument przygotowany i podpisany przez Uczelnię (dwa egzemplarze), którym może być:

  • umowa o organizacji indywidualnej praktyki studenckiej (jeśli nie istnieje odrębne porozumienie Muzeum-Uczelnia)

albo 

  • skierowanie na indywidualną praktykę studencką (jeśli podpisano porozumienie Muzeum-Uczelnia – dotyczy studentów Uniwersytetu Gdańskiego)

Ponieważ dokument musi przejść w Muzeum weryfikację prawną należy go dostarczyć co najmniej na tydzień przed planowaną datą rozpoczęcia praktyk. W razie dostrzeżonych błędów lub nieścisłości dokument zostanie zwrócony z prośbą o poprawki. Po podpisaniu umowy/porozumienia przez obie strony (Uczelnia i Muzeum) Studentka/Student przystępuje do praktyki.

Gdzie należy składać dokumenty?

Wszystkie dokumenty należy składać w Kancelarii Muzeum Gdańska.

Wypełniłem wszystkie formalności i chcę zacząć praktykę - kiedy i gdzie mam się zgłosić?

Student/Studentka kontaktuje się mailowo lub telefonicznie z wyznaczonym pracownikiem Muzeum - opiekunem praktyk, który wyznaczy miejsce i czas pierwszego spotkania.

Nie kwalifikuję się na praktykę studencką. Czy mogę odbyć inną formę praktyk/stażu w Muzeum Gdańska?

Tak. Muzeum Gdańska podejmuje współpracę także w formie:

  • praktyki absolwenckiej
  • stażu absolwenckiego
  • stażu w ramach programów partnerskich
  • programu Erasmus Plus
  • wolontariatu

Masz inne pytanie dotyczące praktyk studenckich?

Pytania można kierować do koordynatora praktyk studenckich w Muzeum Gdańska:

dr Anna Frąckowska

a.frackowska@muzeumgdansk.pl

tel. +48 502 814 119

 

 

 

Inne wydarzenia

Wolontariat

Wolontariat

Zdobywaj z nami doświadczenie

Czytaj więcej
Zwiedzanie

Zwiedzanie

Wizyta z oprowadzaniem

Czytaj więcej
Wykłady

Wykłady

Poznaj z nami historię Gdańska

Czytaj więcej

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje