szczegóły

Odkrywajcie tajemnice naszych oddziałów

Czy wiecie już wszystko na temat najsłynniejszych gdańskich zabytków? Jeśli macie choć cień wątpliwości, ta oferta jest właśnie dla Was. Z edukatorami Muzeum Gdańska poznacie nie tylko historię ale też ukryte przed wścibskim okiem tajemnice.

Swoje wnętrza zaprezentują Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Dom Uphagena, najznamienitsze punkty na kulturalno-historycznej mapie Gdańska.

Oferujemy cztery tematy spotkań. Wybierzcie najbardziej intersującą dla siebie i skontaktujcie się telefonicznie z pracownikami Działu Edukacji:

Kontakt: +48 503 437 825; +48 789 449 683; +48 789 449 685; +48 512 418 745

Terminy najbliższych spotkań:

• 21.01 – Historia Zabytku, Ratusz Głównego Miasta
  • 04.02 – Historia Zabytku, Dwór Artusa
  • 18.02 – Historia Zabytku, Dom Uphagena

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 12:30 i trwają około 45 minut.

Ratusz Głównego Miasta – historia zabytku

Choć dokładna data powstania budowli nie jest znana, wiemy że początki Ratusza sięgają wczesnego średniowiecza. Był siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska, nazywanego od XIV w. Głównym Miastem. Niezwykły był splendor ratuszowych wnętrz. W ich upiększaniu w końcu XVI i na początku XVII wieku udział brali twórcy złotego wieku sztuki gdańskiej, tacy mistrzowie, jak: Izaak van den Block, Hans Vredeman de Vries, Willem van der Meer czy Anton Moeller. To miejsce, które każdy młody człowiek musi zobaczyć i poznać. Wspólnie z edukatorem wyruszymy w podróż do dawnego Gdańska, w którym władzę sprawowali królowie i zamożni gdańszczanie. Zabytkowe wnętrza podpowiedzą nam, jakie wartości były ważne dla gdańszczan z odległej przeszłości.

Herb Gdańska

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki oraz postaramy się wytłumaczyć, dlaczego przywiązujemy do niego tak wielkie znaczenie? Poznamy również dzieje naszego miasta i dramatyczne okoliczności, jakie towarzyszyły kolejnym przemianom jego znaku.

Dwór Artusa – mała historia zabytku

Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Jego początki sięgają średniowiecza. Obecnie to wyjątkowe wnętrze muzealne oglądamy jako częściową rekonstrukcję. Dotyczy to zarówno architektury jak i wyposażenia. Po wojnie do wnętrza Dworu Artusa wróciły zachowane oryginalne zabytki, a brakujące są zastępowane kopiami. Mają one dać wyobrażenie, jak wyglądało to wyjątkowe wnętrze w przeszłości. To miejsce, które każdy gdańszczanin musi odwiedzić i poznać.

Dom Uphagena – historia zabytku

Dom Uphagena po dziś dzień zachował charakter nadany mu przez słynnego właściciela. Stało się tak dzięki testamentowi Jana Uphagena, który zabronił swym spadkobiercom zmian w wystroju domu. Dzięki temu można było w 1911 roku utworzyć tu muzeum wnętrz. Obecnie jest to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku udostępnionych do zwiedzania! Dzięki niej odkryjemy, jak niegdyś żyli gdańszczanie, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…