Każde z wydarzeń to możliwość spotkania z kuratoriami wystawy "Wolę o tym nie mówić" oraz poznania opowieści o wystawie bezpośrednio od ich twórców. Podzielą się oni nie tylko wiedzą o tym, co na niej widać, ale i informacjami jak wystawa powstawała. W programie wydarzeń również pakiet lekcji edukacyjnych, promocja książki oraz warsztaty.
Oprowadzania kuratorskie
Każde z oprowadzań to możliwość spotkania z kuratoriami wystawy oraz poznania opowieści o wystawie bezpośrednio od ich twórców. Podzielą się oni nie tylko wiedzą o tym, co na niej widać, ale i informacjami jak wystawa powstawała.
- Kiedy:
- 25 luty 14.00 spotkanie z kuratorem Mateuszem Jasikiem
- 25 marca 14.00 spotkanie z kuratorką Magdaleną Jaszczą
- 22 kwietnia 14.00 spotkanie z kuratorem dr Andrzej Hoja
- Gdzie: Galeria Palowa w Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46
- Liczba miejsc: ograniczona, obowiązują zapisy on-line
- Wstęp: odpłatny (8 zł normalny/ 5 zł ulgowy)
- Wypełnij formularz online, zapisz się na spotkanie:
Oferta edukacyjna
Lekcja muzealna realizowana w oparciu o wystawę „Wolę o tym nie mówić” dotycząca historii Gdańska w przełomowych latach II wojny światowej i okresie powojennym. Podczas zajęć poruszane są zagadnienia związane z losem tutejszych Polaków, Niemców i Kaszubów, w kontekście ich osobistych wyborów lub braku wyboru. Z uczestnikami rozmawiamy też o tym jak działa pamięć i jakie są sposoby na odkrywanie i budowanie własnej tożsamości.
- Kiedy: luty – kwiecień 2023 r.
- Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46
- Dla kogo: VIII klasy SP i szkoły ponadpodstawowe
- Kontakt: m.jasik@muzeumgdansk.pl
”Niedopowiedziane biografie”, promocja książki dr Jakuba Gałęziowskiego
- Kiedy: 23 marca 2023 godz. 17:00
- Gdzie: Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46
- Wstęp: wolny
Książka Jakuba Gałęziowskiego dotyczy przede wszystkim dzieci urodzonych z powodu wojny, wojennej przemocy seksualnej, tuż powojennych aborcji i samodzielnego macierzyństwa. Tematy te wciąż są białymi plamami w polskiej historiografii i szerzej – w narracji o II wojnie światowej i jej społecznych konsekwencjach.
Dzieci urodzone z powodu wojny (children born of war, CBOW) czy, jak same o sobie mówią, „dzieci wojny”, są owocem relacji okupantów z kobietami z podbitych narodów, zarówno związków dobrowolnych, jak i gwałtów. Przez lata tożsamość i pochodzenie takiego potomstwa były ukrywane przez matki, rodziny zastępcze, ale i polski system. Jakub Gałęziowski sięga do archiwów i relacji historycznych, rozmawia też z CBOW, by odtworzyć ich biografie oraz miejsce w społeczeństwie. Po roku 1989 kolejne przemilczane tematy i grupy społeczne wychodzą z cienia. Może nadeszła kolej na coming outy polskich CBOW i ich rodzin. (opis ze strony internetowej wydawcy)
Cykl warsztatów: „Historia mówiona – wprowadzenie do realizacji nagrań relacji biograficznych”
Warsztaty dla osób chcących poznać dobre praktyki związane z rejestracją oraz pracą historii mówionej. Doświadczenie w nagrywaniu i rejestrowaniu relacji nie jest wymagane.
- Kiedy: maj 2023 (4 spotkania warsztatowe)
- Gdzie: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
- Liczba miejsc: ograniczona, obowiązują zapisy on-line
- Liczba uczestników: do 15 osób
- Kontakt: a.hoja@muzeumgdansk.pl
Finisaż
Zakończenie wystawy poprzedzimy debatą przedstawicieli różnych dziedzin nauki. Będziemy rozmawiać o tym, czy gdańskie doświadczenie przełomowego 1945 r. było wyjątkowe, czy też wpisuje się w tworzenie nowego spójnego, „wyrównanego” do jednego oczekiwanego wzorca kraju. Poruszymy tematy związane ze skalą mikro i makro tego doświadczenia, zarówno w odniesieniu do pamięci, jak i próby dostosowywania się jednostki do większości.
- Kiedy: 7 maja godz. 14.00
- Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46
- Dla kogo: wstęp wolny