Dbamy o Twoje zdrowie! Wydarzenie zostało odwołane.
Nowy termin zostanie ustalony po zniesieniu dyspozycji odwołania wydarzeń w Gdańsku i zakończeniu działań prewencyjnych w związku z możliwym zakażeniem koronawirusem.
Czy istnieją podstawy do rehabilitacji prawnej czarownic spalonych w średniowiecznym i nowożytnym Gdańsku? Czy uniewinnienia ofiar powinny podjąć obecne władze miasta? Jeśli tak, to w jakiej formie: formalnej, czy symbolicznej?
Odpowiedzi na wyżej postawione problemy udzielą: specjalista z zakresu nauk humanistycznych, historyk i badacz fenomenu procesów o czary – prof. Jacek Wijaczka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz specjalista z zakresu prawa – prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego. W otwartej debacie wezmą udział Radni Miasta Gdańska, specjaliści oraz miłośnicy historii Gdańska. Razem podejmiemy decyzję, czy powinniśmy uniewinnić ofiary przesądów, czy też pozostawić ocenę przeszłości następnym pokoleniom.
Jacek Wijaczka – ur. 1960 r. W 1984 ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Doktoryzował się w 1990 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na podstawie pracy zatytułowanej „Asverus von Brandt (VII 1509–1559). Dyplomata w służbie ks. Albrechta pruskiego”. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1998 na tej uczelni w oparciu o rozprawę „Stosunki dyplomatyczne Polski z Rzeszą Niemiecką w czasach panowania cesarza Karola V (1519–1556)”. Postanowieniem Prezydenta RP z 21.10.2003 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Jest wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2011–2014 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki. Wcześniej pracował w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, będąc od 1999 do 2001 dyrektorem Instytutu Historii. W latach 2009–2012 był sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 2008 jest redaktorem naczelnym czasopisma „Czasy Nowożytne”. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje Prus Książęcych i Królewskich, polowania na czarownice i procesy o czary w Europie wczesnonowożytnej oraz historię Żydów w okresie staropolskim.
Jerzy Zajadło – ur. 1954 r. Ukończył studia prawnicze (1977) i filozoficzne (2015) na Uniwersytecie Gdańskim. W 1983 uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy „Prawo natury w myśli politycznej Hugona Grocjusza”. W 1981 odbył staż w Council of Europe – Human Rights Division, a w latach 1985-1986 na Uniwersytecie w Kolonii. Aplikację i egzamin sędziowski zdał w 1986. Pracował na stanowisku adiunkta, a później starszego wykładowcy na UG. W 2001 otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W 2005 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk prawnych. Jest członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk kadencji 2020–2023. Był członkiem rozwiązanego w marcu 2016 kolegium redakcyjnego Przeglądu Sejmowego. W 2017 został członkiem rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego. Jest publicystą prawnym „Gazety Wyborczej”. Aktualnie pełni funkcję kierownika Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na macierzystej uczelni.