Zapraszamy na polskojęzyczny wykład i prezentację książki prof. dr hab. Raimo Pullata: Świat rzeczy mieszkańca Tallinna w dobie Oświecenia.
Ponad 400-stronicowa monografia powstała z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski i Estonii. Opowiada o kulturze materialnej Tallinna w XVIII wieku, opierając się głównie na źródłach pochodzących z Archiwum Miasta Tallinna. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Polskiej Akademii Umiejętności w tłumaczeniu Anny Jugi-Szymańskiej.
Profesor Pullat dokładnie opisuje, w jakich warunkach mieszkano w Tallinnie doby Oświecenia, jakie spożywano posiłki i napoje, w co ubierali się mieszkańcy miasta, w jaki sposób dbali o swoje zdrowie i dobrą kondycję. Autor opowiada także, co czytywali ówcześni tallińczycy, jakie dzieła sztuki oraz meble można było znaleźć w ich domostwach, wyjaśnia jaką ilość broni posiadali mieszkańcy, jakich środków transportu używali, a nawet na jakich instrumentach muzycznych grało się w tamtym czasie w Tallinnie.
Sposób życia tallińczyków zestawiono z podobnymi aspektami egzystencji mieszkańców miast sąsiednich państw. Porównanie to pozwala lepiej zrozumieć mentalność i wzorce zachowań ówczesnych mieszkańców Tallinna oraz znacznie poszerza wiedzę o życiu w estońskich miastach sprzed 200 lat.
Jest to już szósta książka profesora Pullata, która ukazała się w Polsce. Prezentacje książki odbędą się na tydzień przed polskim Świętem Niepodległości. Będą miały miejsce w trzech miastach: 5 listopada w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, 6 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz 8 listopada w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Gdańska.
Kiedy?: 8 XI 2018 r., godz. 17.00 (czwartek)
Miejsce: Dom Uphagena: Muzeum Gdańska, ul. Długa 12
Prowadzący: Prof. dr hab. Edmund Kizik, Prof. dr hab. Raimo Pullat
Wstęp: bezpłatny
Ceny publikacji: 39 zł "Świat rzeczy..."
Dodatkowe informacje: Do nabycia będzie możliwy także pakiet publikacji Prelegenta: "Świat rzeczy..." oraz "Morze wódki. Przemyt spirytusu na Bałtyku w okresie międzywojennym" w cenie 65 zł.