Wystawa na 50-lecie sprowadzenia prochów majora do Gdańska

W Dworze Artusa od 21 sierpnia można zwiedzać wystawę czasową o majorze Henryku Sucharskim. Od 30 sierpnia do 5 września wstęp do obiektu będzie bezpłatny. Opowieść o dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte uzupełniają warsztaty adresowane do trójmiejskiej młodzieży szkolnej.

Pięćdziesiąt lat temu, 21 sierpnia 1971 r., we Włoszech ekshumowano szczątki mjr. Henryka Sucharskiego, polskiego dowódcy jednej z pierwszych bitew II wojny światowej. Choć niemiecka inwazja w 1939 r. objęła dużą część Polski, to właśnie Westerplatte bronione przez Sucharskiego i jego żołnierzy pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kampanii polskiej 1939 roku i całej II wojny światowej.

Prochy majora sprowadzono do Polski kilka dni później 27 sierpnia. Następnie 31 sierpnia wystawiono je na widok publiczny w Dworze Artusa, a 1 września pochowano uroczyście na Westerplatte. – wyjaśnia dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska – Wystawa czasowa przypomina i przybliża sylwetkę mjr. Sucharskiego, który poświęcił życie służbie ojczyźnie, a dziś podlega różnym ocenom historyków. Przedstawiamy także wątki związane z samymi uroczystościami pogrzebowymi, które dla władz PRL były zabiegiem mającym ocieplić wizerunek po masakrze robotników z grudnia 1970 r.

Rzeźba nagrobna, list do bliskich oraz nieznane zdjęcia

Na wystawie są prezentowane eksponaty ze zbiorów Muzeum Gdańska, Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej. Wsparcia udzieliło także Muzeum Marynarki Wojennej oraz ks. Paweł Górny, proboszcz parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku.

-Wystawa opowiada o różnych obliczach Sucharskiego, nie tylko ikony niezłomności i obrony we wrześniu 1939 r., ale również człowieka, który miał bardzo czułe relacje z rodziną. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska - Na wystawie zostały zgromadzone najcenniejsze pamiątki po Majorze Henryku Sucharskim, jakie obecnie znajdują się w Gdańsku. Są to pamiątki, jakie w latach 80-tych były społecznie przekazywane do Wartowni nr 1. Wśród nich jest kurtka mundurowa Majora oraz list do bliskich pisany w nocy z 31 sierpnia na 1 września, który nie został nigdy wysłany.

Wystawa „Sucharski. Oblicza” niektórym z mieszkańców Gdańska umożliwi powrót do wydarzeń sprzed 50 lat.

- Do Dworu Artusa wróci rzeźba nagrobna majora, autorstwa Zygfryda Korpalskiego. Towarzyszyła ona szczątkom Henryka Sucharskiego w Dworze Artusa. Do 1989 r. znajdowała się na Westerplatte. Po przemianach politycznych przywrócono krzyż na cmentarzyku na Westerplatte, rzeźba zaś trafiła do Muzeum Gdańska. – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kurator wystawy – Nie zabraknie licznych archiwalnych fotografii, w tym po raz pierwszy prezentowanych na wystawach muzealnych.

Sucharski obiektywnie. Warsztaty dla młodzieży

Przygotowane przez muzealników zajęcia, odbywające się w dniach 2-20 września, dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz licealistów główny nacisk kładą na materiały źródłowe i umiejętność ich krytycznej oceny. W zależności od poziomu zaawansowania uczniów zajęcia będą trwały od 45 do 90 minut.

Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z listami, dokumentami, fotografiami oraz archiwalnymi materiałami prasowymi prezentującymi sylwetkę majora Sucharskiego nie tylko z dni obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r., ale i całą jego życiową drogę. – dodaje Mateusz Jasik – Warsztatowa forma zajęć pozwoli ich uczestnikom nabyć umiejętności odnajdywania różnych informacji o przeszłości nawet w niepozornych „okruchach historii”.

Liczba terminów warsztatów jest ograniczona. Koszt to 8 zł od osoby. Opiekunowie klas uczestniczą w zajęciach nieodpłatnie. Zgłoszenia mailowe: m.jasik@muzeumgdansk.pl

Bezpłatne zwiedzanie wystawy

Wystawa o majorze Henryku Sucharskim będzie prezentowana od 21 sierpnia do 21 września 2021 r. w Dworze Artusa w Gdańsku. W dniach 30 sierpnia – 5 września obiekt będzie można zwiedzać bezpłatnie w godzinach 10.00-19.00.

Przypominamy, że posiadacze Karty Mieszkańca, mogą bezpłatnie raz w roku zwiedzić każdy z oddziałów Muzeum Gdańska.

Wystawa "Sucharski. Oblicza" jest jednym z wydarzeń organizowanych z okazji obchodów 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej przez Miasto Gdańsk. Więcej informacji na:

Informacje dla zwiedzających:

Kiedy: 21 sierpnia – 21 września 2021 r.

Gdzie: Dwór Artusa w Gdańsku, oddział Muzeum Gdańska, Długi Targ 43-44

Wstęp: do 18 września codziennie w godz. 10.00-19.00 (środy nieodpłatnie), 19-21 września w godz. 10.00-16.00

Ostatni wstęp na wystawę: na 30 minut przed zamknięciem Dworu Artusa

Ceny biletów: 30 sierpnia – 5 września bezpłatnie;

pozostałe dni: 16 zł normalny, 8 zł ulgowy, 35 zł rodzinny

posiadacze Karty Mieszkańca i Darczyńcy Muzeum Gdańska – nieodpłatnie

Partner: Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska

Warsztaty dla młodzieży

Kiedy: 2 – 20 września 2021

Gdzie: Dwór Artusa, Dwór Artusa w Gdańsku, oddział Muzeum Gdańska, Długi Targ 43-44

Dla kogo: IV-VIII klasy SP i poziom ponadpodstawowy

Czas trwania zajęć: ’45 min IV-VIII klasy szkół podstawowych / ‘90 min poziom ponadpodstawowy

Koszt: 8 zł od uczestnika (opiekunowie biorą udział nieodpłatnie).

Rezerwacje terminów i informacje:m.jasik(at)muzeumgdansk.pl

wystawy czasowe