Noc Muzeów w Muzeum Gdańska
Godziny: 19.00–01.00 (ostatnie wejścia 00.00)
Zwiedzanie wystaw w Noc Muzeów 2019 to nie tylko wydarzenie, w którym biorą udział setki tysięcy zwiedzających w Polsce. Muzealna Noc ma też wymiar indywidualnej podróży w bogaty świat historii naszego miasta zdeponowanego i prezentowanego w oddziałach Muzeum Gdańska. Z powodów podyktowanych charakterem programu wydarzenia, nie oferujemy możliwości zwiedzania z przewodnikiem.
Wyjątkami są programy przygotowane w Twierdzy Wisłoujście, Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz Kuźni Wodnej w Oliwie oraz niektóre ze specjalnych atrakcji w innych oddziałach Muzeum Gdańska (zaznaczone na czerwono).
Informacje dla osób z niepełnosprawnościami [LINK]
WARTOWNIA NR 1 NA WESTERPLATTE
ul. Mjra H. Sucharskiego 1
Odkryj Westerplatte
Poznaj Westerplatte w czasach Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Kolekcjonerzy zabytków oraz rekonstruktorzy opowiedzą o życiu garnizonowym, codziennej służbie, przygotowaniach do obrony, a nade wszystko o bohaterskiej walce polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Zwiedzanie Wartowni nr 1 to także okazja do zapoznania się z planem zagospodarowania i wybudowania przez Muzeum Gdańska plenerowego muzeum na Westerplatte, tak aby nadal dobrze służyło gdańszczankom, gdańszczanom oraz gościom z Polski i z zagranicy.
W związku z możliwością wdrożenia specustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 może być to ostatni rok naszej działalności na terenie półwyspu prowadzonej pod auspicjami Muzeum Gdańska od 1980 r.
TWIERDZA WISŁOUJŚCIE
ul. Stara Twierdza 1
Pokaz filmu i inne atrakcje
Historia Twierdzy Wisłoujście skrywa wiele tajemnic! To nie tylko opowieść o czasach, gdy fortyfikacja stała na straży morskiego bezpieczeństwa I Rzeczpospolitej. To także zapomniane historie codziennego życia gdańskich rodzin zamieszkujących tereny wokół fortyfikacji i na Westerplatte po 1945 r. aż do lat 70 XX w.
Dlaczego dziś nie mieszkają na Wisłoujściu i na Westerplatte? Jakimi wspomnieniami mogą się podzielić z dzisiejszymi gdańszczanami i gdańszczankami? O losach naszych bohaterów opowie film wyświetlany w kazamatach bastionu Furta Wodna, rodzinne – archiwalne zdjęcia i dokumenty oraz wystawa plenerowa, którą żyjący świadkowie historii przygotowali we współpracy z Muzeum Gdańska.
Poza projekcją filmu „Mój dom – moja Twierdza” będzie można zwiedzić fortyfikację w nietypowej – nocnej odsłonie, a na ognisku… przygotować ciepły prowiant (żywność będzie można zakupić na miejscu, wobec jej ograniczonej ilości warto również przynieść własny).
KUŹNIA WODNA
ul. Bytowska 1
Warsztaty i pokazy
Będzie – jak zwykle – gorąco i zabytkowo… choć ciągle prowadzimy prace remontowe w Kuźni Wodnej!
Pod osłoną nocy odbędą się pokazy kucia stali i odlewania stopów miedzi uzupełnione wystawą „Wykute w ogniu SPAK” prezentującej prace gdańskich kowali ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali. W programie także pokazy multimedialne o historii kuźni Wodnej w Oliwie, kuźniach Potoku Oliwskiego oraz warsztaty toczenia ceramiki.
Perełką dla pasjonatów będą pokazy technologii fotografii sprzed ponad 150 lat, tzw. mokrego kolodionu, którą przeprowadzi Trójmiejska Szkoła Fotografii.
MUZEUM BURSZTYNU
ul. Targ Węglowy 26
Zwiedzanie
Wystawa stała w Muzeum Bursztynu wyjaśnia fenomen bursztynu bałtyckiego, jego bogactwo, a z drugiej przenosi nas w świat wzornictwa od czasów prehistorycznych po XXI w. W programie również prezentacja planów nowego oddziału w Wielkim Młynie.
UWAGA: Wieża widokowa będzie zamknięta.
RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA
ul. Długa 46/47
Zwiedzanie
„Nikt nam nie weźmie młodości”. Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska
Muzyka rock & roll’owa – w Polsce lat 60. nazwana bigbitem – była uchyleniem „żelaznej kurtyny”, muzyczną podróżą na niedostępny wówczas Zachód. Gdańsk i Gdynia jako porty morskie najszybciej przyswajały muzyczne nowinki ze świata. To w Gdańsku narodził się polski rock & roll. Zobacz wystawę opowiadającą o tych początkach w Galerii Palowej!
„Podróż po Europie”
Gdański Ratusz był przez stulecia sercem miasta, a tutejsi rajcy starali się uczynić z niego perłę architektury jak przystało jednemu z najbogatszych miast Europy. Zatrudniali w tym celu znakomitych zagranicznych artystów i sprowadzali kosztowne elementy wyposażenia z odległych krain. Zwiedzając Ratusz tej nocy dowiecie się co ma on wspólnego z Antwerpią, Gotlandią, Wenecją, Gandawą, Krakowem, Sandomierzem albo Rzymem.
UWAGA: W czasie wydarzenia nie będą dostępne wystawy czasowe: „Ernst Kolbe impresjonista Pomorza” oraz „Gdańsk Niedenthala 2018”. Wieża widokowa będzie zamknięta.
DWÓR ARTUSA
ul. Długi Targ 43–44
Zwiedzanie
Dwór Artusa od XV wieku stanowił siedzibę bractw kupieckich, którzy przybyli do Gdańska z różnych regionów Europy Zachodniej. Wystrój Wielkiej Hali był dziełem zarówno rodzimych jak i zagranicznych artystów, którzy uświetnili obrazami, rzeźbami czy obiektami rzemiosła artystycznego. „Salon miasta” był – i jest do dzisiaj – częstym miejscem spotkań, a także oficjalnych wizyt koronowanych głów i przywódców państw z całego świata. Uważne oko, poza największym piecem nowożytnej Europy, dostrzeże także ukryte rzeźby przedstawiające Marcina Lutra, a także inne symbole odwołujące się do najważniejszych wydarzeń w historii Europy. Wydarzeń, które interesowały dawnych gdańszczan, wydarzeń, w których nierzadko brali udział!
Uwaga: W czasie wydarzenia nie będzie dostępna Sień Gdańska. Wejście od strony Długiego Targu.
Mozaika Gdańska
Zwiedzając Dwór Artusa będzie można wziąć udział pilotażowej odsłonie Mozaiki Gdańskiej – szybkiej gry na skojarzenia. Wspólnie będziemy odkrywać mniej lub bardziej znane zakamarki miasta odpowiadając na pytania: gdzie wylegują się foki, a gdzie można spotkać cichą słonkę? W jakim miejscu produkowano wagony, a jaka dzielnica przypomina z lotu ptaka plaster miodu? Na miejscu prowadzone będą też zapisy na warsztaty włączające gdańszczanki i gdańszczan w budowę nowej wystawy stałej w planowanym Oddziale Głównym Muzeum Gdańska przy ul. Rycerskiej.
Dla uczestników przewidziano drobne upominki. Punkt gry „Mozaika Gdańska” w Wielkiej Hali Dworu Artusa (wzdłuż muru przylegającego do Długiego Targu) będzie czynny w godzinach 19:00–23:00.
DOM UPHAGENA
ul. Długa 12
Gra miejska
Noc Muzeów to także wyjątkowa okazja do odkrycia dawnego Gdańska poza murami muzeum dzięki grze „Przygody Pana van Wordena”. Uczestnicy naszej gry miejskiej podążą śladem niderlandzkiego kupca. Jego wizyta w Gdańsku, oprócz handlowych pertraktacji kryje jeszcze jeden, tajny cel. Zadaniem naszych detektywów jest rozwikłanie tej tajemnicy. Ulice Głównego i Starego Miasta kryją wiele wskazówek, które bez problemu rozwikła przenikliwy i inteligentny umysł. Nie obowiązują zapisy.
Gry miejska obejmuje 11 zadań na obszarze Głównego i Starego Miasta (do kościoła św. Katarzyny). Na jej ukończenie potrzeba około 1–1,5 godziny. W grze mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni, bądź zorganizowane grupy niezależnie od wieku. Karty do gry będą wydawane od 19.00 do wyczerpania limitu przygotowanych 200 egzemplarzy.
UWAGA: W związku z organizacją gry miejskiej Dom Uphagena nie będzie udostępniony do zwiedzania.
MUZEUM NAUKI GDAŃSKIEJ
ul. Wielkie Młyny 10
Zwiedzanie
Wystawa stała w Muzeum Nauki Gdańskiej to podróż w czasie i przestrzeni po świecie zabytkowych mechanizmów zegarowych od średniowiecza po XXI w. Jak zmieniało się pojęcie czasu i sposób jego mierzenia? O tym opowiedzą m.in. średniowieczny zegar i nowoczesny pulsar.
Zobacz i wysłuchaj koncertu na carillon
Tradycyjną, dawną gdańską muzykę carillonową zazwyczaj możemy usłyszeć z poziomu ulicy. W Noc Muzeów, o godz. 21.30, będzie można na żywo zobaczyć koncert na dzwony w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak w jego sercu – na wieży kościoła św. Katarzyny. Dźwięki dzwonów będą wybrzmiewać tuż nad głowami słuchaczy. Warto zabrać z sobą słuchawki wytłumiające dźwięk.
Wykonane zostaną utwory nawiązujące do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
UWAGA: Wieża widokowa będzie zamknięta.
MUZEUM POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU
pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Spotkanie z historią Poczty Polskiej w Gdańsku
Bohaterem spotkania będzie major Aleksander Jabłonowski, zapomniany organizator obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jego historię udało się odtworzyć dzięki wspólnym poszukiwaniom Marka Adamkowicza, kierownika Muzeum Poczty Polskiej oraz dr Daniela Czerwińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. W trakcie wieczoru prelegenci opowiedzą oni nie tylko kim był major, ale też przedstawią jego rolę w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r.
W trakcie spotkania, które rozpocznie się o godz. 20.00, zostanie odsłonięta tablica poświęcona Aleksandrowi Jabłonowskiemu. Dopełni wystawę stałą w Muzeum Poczty Polskiej o losy nowej postaci, która odegrała ważną rolę we wrześniu 1939 r.
UWAGA: W związku z organizacją spotkania zwiedzanie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku będzie możliwe od godz. 20.00.