Przejdź do treści głównej

Szczegóły

Kwiecień w Muzeum Gdańska

Przewiń w dół

Harmonogram wydarzeń

Informacje o wykładach, muzealne szczególiki i linki do biletów znajdziesz niżej. A teraz przygotuj podkładkę pod nadgarstki, rozgrzej kciuka prawej ręki. Nadchodzi on... czuły kwiecień. Czeka Cię dużo przewijania.

 

1 kwietnia (poniedziałek), godz. 13.00-13.40
Wielkanocny koncert carillonowo-trąbkowy

Opis wydarzenia:

Tradycyjny wielkanocny koncert carillonowy z udziałem trębaczy wieżowych Pawła Hulisza i Emila Miszka. W Gdańsku tradycja trębaczy wieżowych sięga XV wieku, a z carillonem grają co najmniej od XVIII wieku, w okresie od Wielkanocy do Świętego Marcina. W programie koncertu muzyka świąteczna i nie tylko. Koncert będzie transmitowany na facebooku.

 

2 kwietnia (wtorek), godz. 12.00-12.15
54. urodziny Muzeum Gdańska. Melodie XVIII-wiecznego miasta

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, przedproże, ul. Długa 46/47
 • Ceny biletów: koncert - wstęp wolny / wstęp na wystawę: w ramach biletu do Ratusza Głównego Miasta (25 zł normalny / 18 zł ulgowy / 67 zł bilet rodzinny)

Opis wydarzenia:

Po co istnieją muzea? Po to by gromadzić i prezentować zabytki, obiekty, pamiątki, wspomnienia i historie. Ale czy tylko po to? Oczywiście, że nie! Muzeum Gdańska przywraca też kulturę materialną i niematerialną… do życia.

Z okazji 54. urodzin miejskiego muzeum zostanie zaprezentowana replika historycznej trąbki z XVIII wieku. Instrument to tylko pretekst do tego by przenieść się w świat średniowiecznego i nowożytnego Gdańska, w którym melodie trębaczy towarzyszyły życiu codziennemu pokoleń gdańszczanek i gdańszczan.

Koncert inauguracyjny zostanie wykonany przez dr. Pawła Hulisza z Tubicinatores Gedanenses z przedproża Ratusza Głównego Miasta. Oryginalną trąbkę i jej replikę będzie można zobaczyć w Wielkiej Sali Wety od środy, 3 kwietnia do 29 kwietnia 2024 roku.   

 

4 kwietnia (czwartek), godz. 17.00-18.20
Czwartki w Muzeum Gdańska: Czuła biżuteria i nie tylko. Spotkanie z prof. Marcinem Kalecińskim

Miejsce: Muzeum Bursztynu, Sala Edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16

Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim lub diamentami.  

O wpływach biżuterii antycznej na współczesne trendy w dizajnie i sztuce jubilerskiej opowie historyk sztuki, prof. Marcin Kaleciński z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

6 kwietnia (sobota), godz. 12:00 – 14:00
Oprowadzanie po wystawie czasowej poświęconej prof. Gunnarowi Heinsohnowi

 • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Ceny biletów: 25 zł normalny, 18 zł ulgowy, 67 rodzinny
 • Dostępność: kasa oddziału (w dniu wydarzenia)

Opis wydarzenia:

Los Gunnara Heinsohna jest puentą bardzo trudnej niemiecko-polskiej historii. Jego ojciec we wrześniu 1939 roku ostrzeliwał z pokładu pancernika obrońców polskiego Wybrzeża, potem zginął jako dowódca U-Boota. Profesor Heinsohn był socjologiem i założycielem Instytutu im. Rafała Lemkina. Badał m.in. problematykę ludobójstwa. Ponad ćwierć wieku temu poślubił Polkę, założył rodzinę, zamieszkał w Gdańsku. Zmarł 16 lutego 2023 roku w wieku prawie 80 lat. 

Wystawa prezentuje sylwetkę prof. Gunnara Heinsohna, również jako kolekcjonera pamiątek związanych z historią Gdańska. Po wystawie oprowadza Joanna Sidorczak-Heinsohn.

 

7 kwietnia (niedziela), godz. 11.00
Modus Operandi. 75 uderzeń. Oprowadzanie kuratorskie

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
 • Limit uczestników: 50 osób.
 • Ceny: 10 zł (normalny), 6 zł ulgowy
 • Dostępność:bilety.muzeumgdansk.pl

Opis wydarzenia:

Obok prac Doroty Nieznalskiej nie przechodzi się obojętnie. Wystawa czasowa „Modus Operandi. 75 uderzeń” jest zwieńczeniem dwuletniego projektu artystki wizualnej, utożsamianej z nurtem sztuki krytycznej. Gdańszczanka tworzy przede wszystkim obiekty rzeźbiarskie, instalacje, zajmuje się także sztuką wideo i fotografią. Tym razem szokuje historiami wpisującymi się w nurt zyskującej na popularności od lat 70. XX wieku „herstorii”. W przestrzeni Galerii Palowej artystka przygotowała instalacje przedstawiające historie kobiet, ofiar seryjnego mordercy z okresu PRL, znanego pod pseudonimem Skorpion.

 

10 kwietnia (środa), godz. 17.00
Muzycznie w Muzeum. Koncert uczestników kursu interpretacji muzyki włoskiej prof. Stefano Seghedoni

 • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Zapraszamy na drugi kon­cert z cyklu Muzycz­nie w Muzeum. Tym razem w murach Domu Upha­gena wybrzmią dźwięki wło­skich utwo­rów muzyki kla­sycz­nej w wyko­na­niu stu­den­tek i stu­den­tów Aka­de­mii Muzycz­nej w Gdań­sku. Pełen repertuar znajdziesz tu. 

 

11 kwietnia (czwartek), godz. 17.00-18.00
Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku. Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa. Nowe centrum miasta we Wrzeszczu?

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Sala Wety, ul. Długa 46/47
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Socrealizm kojarzy się nam z warszawskim Pałacem Kultury i Marszałkowska Dzielnicą Mieszkaniową oraz krakowską Nową Hutą. Także w Gdańsku miało powstać rozległe założenie z monumentalnymi budynkami. Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa miała zająć centralną cześć Wrzeszcza i stać się nowym centrum usługowo-handlowym dla podnoszącego się z ruin miasta. Z ambitnych planów nie zrealizowano wiele, jednak zabudowa dzielnicy z lat 50. nadaje jej wielkomiejskiego sznytu.

Kawiarnie i restauracje takie jak Cristal, Morska, Akwarium oraz sklepy i domy towarowe cieszył się przez lata nie słabnącym zainteresowaniem mieszkańców całego Trójmiasta. W czasie wykładu poznamy kulisy powstania GDM, niezrealizowane pomysły, oraz osoby odpowiedzialne za jej budowę.

Wykład przedstawi Klaudiusz Grabowski.

 

13 kwietnia (sobota), godz. 10.00 i 14.00
14 kwietnia (niedziela), godz. 10.00 i 12.00

Olga Boznańska. Oprowadzanie kuratorskie... ostatnich szans

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, sale wystawowe II piętro, ul. Długa 46/47
 • Ceny biletów: 25 zł – normalny; 18 zł – ulgowy
 • Limity: 45 uczestników
 • Dostępność:bilety.muzeumgdansk.pl

Opis wydarzenia:

Olga Boznańska (1865-1940)  należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Urodzona w Krakowie z matki Francuzki i ojca Polaka, odebrała w historycznej stolicy Polski wstępne, możliwe wówczas dla kobiet wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium, a zachęcona sukcesami odniesionymi na skalę europejską w 1898 roku osiadła w Paryżu, stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki, która trwa do dziś.

O wystawie i ponad 50 obrazach artystki opowie Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie, kuratorka wystawy i opiekunka kolekcji.

 

13 kwietnia (sobota), godz. 12.00-13.00
Czuła biżuteria. Oprowadzanie kuratorskie

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, poziom 0, ul. Wielkie Młyny 16
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim lub diamentami.

Po wystawie oprowadzi jej autor, Maciej Rozenberg. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy przez Martę Jaroń.

 

18 kwietnia (czwartek), godz. 17.00-18.30
Czwartki w Muzeum Gdańska. Umysł seryjnego mordercy

 • Miejsce:  Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: wolny

Opis wydarzenia:

To ostatnie spotkanie poświęcone wystawie Doroty Nieznalskiej „Modus Operandii”, która upamiętnia ofiary seryjnego mordercy działającego na Pomorzu i Gdańsku w latach 1977-1983.

Dr Wojciech Glac wytłumaczy w jaki sposób dzieciństwo i dorastanie Skorpiona wpłynęło na kształtowanie się jego osobowości i jakie mechanizmy zachodzące w mózgu sprawcy prowadzą do dokonania zbrodni. Podczas dyskusji poruszony zostanie także wątek traumy ofiar, które przeżyły próbę zabójstwa, o tym jak umysł jest w stanie bronić się przed traumą oraz radzić sobie w dalszym życiu.

Wojciech Glac – neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

20 kwietnia (sobota), godz. 12.00-13.00
Czuła biżuteria. Oprowadzanie kuratorskie

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, poziom 0, ul. Wielkie Młyny 16
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim lub diamentami.  

Po wystawie oprowadzi jej autor, Maciej Rozenberg.

 

25 kwietnia (czwartek), godz. 17.00-18.00
Tytuł: Akademia Bursztynu 4/2024. Wrak Karlsruhe i bursztynowa komnata? 

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
 • Ceny biletów: wolny

Opis wydarzenia:

Zwodowany w 1905 roku Karlsruhe był starym niewielkim statkiem. W swoją ostatnią podróż udał się 11 kwietnia 1945 roku, zabierając 1083 uciekinierów na pokład i sporą ilość ładunku. Mimo silnej eskorty, 13 kwietnia, w okolicach Ustki, statek został zatopiony przez sowieckie samoloty. Z tonącego okrętu uratowało się 150 osób.

Wrak spoczywa kilkadziesiąt kilometrów na północ od Ustki, na głębokości 88 metrów. Jest praktycznie nietknięty. W jego ładowniach ekipa Baltictech odkryła… pojazdy wojskowe, porcelanę oraz wiele skrzyń z nieznaną zawartością. Kto wie być spoczywa tam… bursztynowa komnata.

W świat podwodnych poszukiwań jednego z ośmiu cudów świata zabierze nas Tomasz Stachura, jeden z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim, organizator głośnej eksploracji wraku z 2020 roku. Specjalizuje się w podwodnej fotografii wraków na dużej głębokości.

 

27 kwietnia (sobota), godz. 13.00
Majówkowy powrót Twierdzy Wisłoujście, etap I. Wystawa w Koszarach Napoleońskich

 • Miejsce: Twierdza Wisłoujście, Koszary Napoleońskie, ul. Stara Twierdza 1
 • Ceny biletów: wolny (w dniu prezentacji), następnie odpłatny: 35 zł normalny, 25 zł normalny, 94 zł rodzinny
 • Godziny otwarcia: Do 30 czerwca 2024 czynne w godz. 10.00-16.00; aktualne informacje na www.muzeumgdansk.pl / Wizyta w oddziałach

Przejdź do wydarzenia i poznaj szczegółowy program majówki na Twierdzy.

Kompleksowy remont Twierdzy Wisłoujście powoli ma się ku końcowi. Nim jednak w pełni udostępnimy zwiedzającym z całego świata jedyną polską nowożytną fortyfikację morską, zapraszamy do zrewaloryzowanych Koszar Napoleońskich na wystawę „Od Batorego do Gromu. 50 lat ratowania zabytku i budowania kolekcji”.

Do wnętrza zabytkowej fortyfikacji dostaniemy się i tak… dzięki rozszerzonej rzeczywistości. Trójwymiarowe modele Twierdzy z okresu XVII, XIX, XX i XXI wieku przygotowaliśmy dla miłośników gdańskich fortyfikacji w ramach projektu Archeobalt dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

Koszary Napoleońskie będą czynne przez cały rok! Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Na pierwszych zwiedzających czeka… „archeologiczna” niespodzianka!

 

Inne wydarzenia

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje