Podczas piątego spotkania z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka przyjrzymy się ukrytej wśród złożenia parkowego w Oliwie galerię rzeźby gdańskiej.
Park Oliwski ma niezwykle długą i ciekawą historię. Założony został jako reprezentacyjny ogród przy siedzibie opata. Zgodnie z modą francuską urządzono od strony południowej układ starannie zaplanowanych klombów z nisko przystrzyżonymi krzewami i kolorowo kwitnącymi kwiatami. Ogród urozmaicono stawami, w których odbijały się drzewa i krzewy oraz pływały ptaki. Największe wrażenie robiła jednak pieczołowicie przycinana aleja prowadząca w kierunku wschodnim. Dzięki przemyślanemu wytyczeniu alei na jej końcu, ku radości spacerowiczów widać było wody Zatoki Gdańskiej, stąd nazwa alei Droga do Wieczności. Ogrodnik przygotowujący projekt dla opata Rybińskiego, inspirował się ogrodami przy Pałacu Błękitnym w Warszawie. Ogród francuski stanowi obecnie południową część parku.
W 1976 roku Park otrzymał niezwykle ciekawą dekoracje. W jego przestrzeni ustawiono 18 rzeźb, które tworzą galerię współczesnej rzeźby gdańskiej. Obiekty wykonane są z różnych materiałów: granitu, piaskowca, brązu, ceramiki i tworzyw sztucznych. Galeria powstała z inicjatywy Muzeum Narodowego i miała przybliżyć spacerowiczom nie zaglądającym do muzealnych wnętrz osiągnięcia oraz różnorodną twórczość gdańskich rzeźbiarzy. Prace do galerii przygotowało grono uzdolnionych artystów i artystek, których dzieła zdobią muzea, kolekcje prywatne oraz place miast w Polsce i za granicą. Wśród twórców, którzy zaprezentowali w Oliwie swoje rzeźby można wymienić Stanisława Horno-Popławskiego, Anna Pietrowiec, Alfred Wiśniewski, Adam Smolana, Zygfryd Korpalski, Irena Loroch czy Zygmunt Kępski, a to nie wszyscy twórcy, którzy przyczynili się do powstania tej niezwyklej galerii.
Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.