To wyjątkowa noc, podczas której za symboliczną złotówkę można odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury i akademie. Do akcji w Gdańsku dołączyło 30 instytucji, w tym Muzeum Gdańska. Udostępniamy do zwiedzania osiem oddziałów, w których przygotowaliśmy atrakcje, które umilą Wam zwiedzanie. Zaplanujcie zwiedzanie, odwiedźcie przynajmniej trzy miejsca i weźcie udział w naszym konkursie.
Godziny otwarcia: 19.00 - 01.00
Wstęp 1 zł / oddział
Європейська Ніч Музеїв у Музеї Гданська
13 травня 2023 р.
Один музей – 8 відділів
Вхід 1 злотий / відділ
Завантажити листівку
Ratusz Głównego Miasta
ul. Długa 46/47
Atrakcje: koncerty fortepianowe o pełnych godzinach
Możesz tu zobaczyć dwa najważniejsze pomieszczenia dawnego Gdańska: wypełnioną symboliką i malarstwem Wielką Salę Rady (głowa do góry!) oraz Wielką Salę Wety. Na tej ostatniej o każdej pełnej godzinie odbywać się będą koncerty na jednym z dwóch najstarszych fortepianów w Gdańsku.
Wystawa czasowa „Siudmak. Uniwersum” będzie niedostępna.
Dwór Artusa
ul. Długi Targ 43/44
Atrakcje: stanowiska VR z historią Twierdzy Wisłoujście
Gdzie jak nie tu zobaczysz największy piec kaflowy nowożytnej Europy i św. Jerzego walczącego ze smokiem? Przy okazji warto zwrócić uwagę na detale, które stanowią opowieść o Gdańsku i świecie pozostawione przez dawnych mieszkańców miasta oraz modele okrętów zwisające nad głowami.
Tej nocy będzie można przedpremierowo… założyć gogle, zwiedzić wirtualną Twierdzę Wisłoujście i zobaczyć jak polski Pomnik Historii zmieniał się przez stulecia. Modele komputerowe fortyfikacji z okresu XVII-XXI wieku zostały przygotowane w ramach projektu „Archaeobalt”, dofinansowanego ze środków Interreg South Baltic Programme 2014-2020.
Dom Uphagena
ul. Długa 12
Wejście co 30 minut
To jedyna w Polsce udostępniona do zwiedzania kamienica mieszczańska z XVIII w. Zobaczysz jak żyli dawni gdańszczanie. Klimat tamtych czasów odtworzą rekonstruktorzy Garnizonu Gdańsk. Przygotowali oni inscenizacje pokazujące zarówno zabawne, jak i poważne, kulisy z życia naszych przodków.
Wystawa czasowa "Meyerowie. Gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX w." będzie niedostępna.
Muzeum Bursztynu
ul. Wielkie Młyny 16
Atrakcje: W holu wejściowym Arka Przymierza wykonana z bursztynu
Gdy wchodzisz do tego miejsca, chcemy byś poczuł się jak w szkatule na cenną biżuterię. Na dwóch piętrach znajdziesz blisko 1000 przedmiotów z bursztynu bałtyckiego. Co warto zobaczyć? Szachy z bursztynu, inkluzję pająka, czy może najcięższą bryłę bursztynu na świecie? Ty decydujesz! W zwiedzaniu pomogą Ci instalacje multimedialne.
Muzeum Nauki Gdańskiej
ul. Profesorska 3 (wieża kościoła św. Katarzyny)
Atrakcje: koncerty carillonowe z trębaczami o godz. 19.30, 20.30 i 21.30
Tylko tu udowadniamy, że czas nie istnieje! A jeśli już, to dla każdego zegara płynie on inaczej. Wykorzystaj okazję do zobaczenia mechanizmu zegarowego z 31 metrowym wahadłem, które w tym roku zostanie wpisane na listę Rekordów Guinnessa.
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Atrakcje: oprowadzania i zbiórka pamiątek
Odwiedź miejsce, które Niemcy zaatakowali 1 września 1939 r. Oddział poświęcony pamięci Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, którzy w wielu wypadkach ponieśli największą ofiarę na rzecz naszej ojczyzny. W programie dwa oprowadzania, o godz. 19.00 i 20.00 po wystawie „Gedania i nie tylko” o sporcie w przedwojennym Gdańsku.
Kuźnia Wodna w Oliwie
ul. Bytowska 1a
Atrakcje: produkcja żelaza metodą dymarkową
Wydaje Ci się, że muzeum to miejsce, w którym panuje absolutna cisza i nie można dotykać eksponatów? Nic bardziej mylnego! W Kuźni młoty wodne pracują pełną parą, a wewnątrz jest gorąco od roztopionych metali. Pokażemy jak wygląda produkcja żelaza metodą dymarkową.
Wartownia nr 1 na Westerplatte
ul. mjra Henryka Sucharskiego 70
Atrakcje: za przekazanie pamiątki wejście do kabiny bojowej, pokazy armaty polowej 75 mm
Na Westerplatte, w jednej z dwóch ocalałych fortyfikacji, zobaczysz wystawę poświęconą obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Wśród najcenniejszych są eksponaty po dowódcy obrony, majorze Henryku Sucharskim.
Jeśli masz pamiątki związane z powojenną historią Westerplatte (kartki pocztowe, gazety, fotografie), możesz je przekazać do naszych zbiorów. Darczyńca będzie miał unikalną możliwość zwiedzania kabiny bojowej.
Weź udział w konkursie "Muzeum Gdańska? Byłem tu!"
Odwiedzaj oddziały i wygrywaj książki
Ile muzeów uczestnik jest w stanie zwiedzić podczas Nocy Muzeów? Pora to sprawdzić! Zapraszamy Cię do wybrania się w nocną podróż po oddziałach Muzeum Gdańska.
- Odwiedź przynajmniej 3 oddziały i wykonaj w nich selfie.
- Wrzuć posta na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hasłem „Muzeum Gdańska? Byłem/am tu!”, oznaczając profil Muzeum Gdańska. Napisz, jakie miejsca przedstawiają fotografie (np. Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej).
- Wyślij nam wiadomość z linkiem do posta lub jego screenem oraz tytułem książki wydanej przez Muzeum, którą chciał(a)byś otrzymać.
Uważasz, że nasze wyzwanie to dla Ciebie pestka? Za każdy kolejny oddział dorzucamy kolejną publikację do wyboru. Pamiętaj, że ilość dostępnych książek w zabawie jest ograniczona. Kto pierwszy, ten lepszy!
PUBLIKACJE DO WYGRANIA W KONKURSIE:
- Historie Gdańskich Dzielnic, tomy: 1: Chełm, 2: StarePrzedmieście, 3: Nowy Port, 4: Siedlce po 5 sztuk
- Maszty i baszty, Gdańsk i Pomorze w ilustracji B. Truchanowskiej i W. Majchrzaka, katalog wystawy - 5 sztuk
- XIX-wieczne pocztówki gdańskie, Katalog wystawy w Muzeum Gdańska – 10 sztuk
- Brunon Zwarra, Gdańszczanie, tom. I – 5 sztuk
- Brunon Zwarra, Gdańszczanie, tom. II – 5 sztuk
- Mali odkrywcy świata bursztynu. Przewodnik dla dzieci po Muzeum Bursztynu w Gdańsku – 5 sztuk
- Synchronia. Nauka i sztuka w Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku – 5 sztuk
- Niedenthal. Gdańsk 2018. Album fotograficzny ze zdjęciami Chrisa Niedenthala wykonanymi w Gdańsku – 5 sztuk