Bursztyniarstwo kurpiowskie

Wystawa czasowa w Muzeum Bursztynu

Myślisz, że tylko Pomorze słynie z bursztynu?

Równie bogate w jego zasoby oraz tradycje związane z bursztynem są Kurpie. Początki wydobycia tu bursztynu sięgają aż epoki kamienia. Przez wieki stał się on nieodłącznym elementem codziennego życia mieszkańców Puszczy Zielonej, zwanej też Kurpiowską.

Na nowej wystawie czasowej w Muzeum Bursztynu zobaczysz kurpiowskie przedmioty związane z bursztyniarstwem: ozdoby, biżuterię, a także narzędzia do tradycyjnej obróbki bursztynu. Możesz też wysłuchać legend w gwarze kurpiowskiej i obejrzeć filmy.

Kurpiowskie tradycje pozyskiwania i ręcznej obróbki bursztynu przetrwały do dziś, choć kontynuują je już tylko dwie rodziny: Bziukiewiczów w Wachu i Konopków w Kadzidle. W 2022 roku obie rodziny wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dziedzinie bursztyniarstwo kurpiowskie.

Wernisaż wystawy:

28 czerwca, godz. 14:00

Spotkanie z cyklu "Akademia bursztynu"

29 czerwca gośćmi Akademii będą Stanisława i Tadeusz Konopkowie, którzy opowiedzą o tradycyjnych sposobach obróbki bursztynu na Kurpiach. Opowieściom o bursztynie, zwyczajach i wyrobach kurpiowskich towarzyszyć będzie pokaz obróbki bursztynu na tradycyjnym kołowrotku do przędzenia lnu i wełny przystosowanym do nowych funkcji. Będzie można również zobaczyć wykonane przez Państwa Konopków świece z wosku i bursztynu.

Kliknij tu, aby przejść do strony wydarzenia.

„Bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej”

Wystawa czasowa

29 czerwca – 30 września 2023 roku

Muzeum Bursztynu, poziom 0 – sala wystaw czasowych, ul. Wielkie Młyny 16, Gdańsk