Gośćmi spotkania będą Stanisława i Tadeusz Konopkowie ze wsi Kadzidło, którzy opowiedzą o tradycyjnych sposobach obróbki bursztynu na Kurpiach. Zostali oni wpisani, jako jedna z dwóch rodzin, na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dziedzinie bursztyniarstwo kurpiowskie. Ich wyroby można zobaczyć na wystawie czasowej prezentowanej w Muzeum Bursztynu.
Opowieściom o bursztynie, zwyczajach i wyrobach kurpiowskich towarzyszyć będzie pokaz obróbki bursztynu na tradycyjnym kołowrotku do przędzenia lnu i wełny przystosowanym do nowych funkcji. Będzie można również zobaczyć wykonane przez Państwa Konopków świece z wosku i bursztynu. Są wytwarzane nad ogniem, powstają z wosku ugniatanego z pyłem bursztynowym pozostałym po obróbce bursztynu. Palone z dwóch stron, wykorzystywane są w dniu św. Błażeja, jako ochrona gardła oraz na św. Rocha chronią inwentarz.
Tadeusz Konopka (ur. 1949) mieszkający w Kadzidle pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach twórców ludowych. Jego babka, Marianna Konopkowa (1880-1962) była uznaną tkaczką, hafciarkę, wycinankarką, a jej córka, ciotka Tadeusza, Czesława Konopkówna (1925-1993) była najpopularniejszą kurpiowską twórczynią ludową. Tadeusz Konopka, do którego dołączyła żona, Stanisława, a później również dwie córki Agata i Ewa tworzą tradycyjnymi metodami bursztynowe wyroby. Wspólnie założyli i prowadzą Izbę Pamięci Czesławy Konopkówny w Kadzidle, prezentującą różnorodność kurpiowskiej sztuki ludowej
Wystawa czasowa
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej”. Dowiedz się więcej o wystawie.
Kiedy, o której?
29 czerwca, godz. 17:00
Gdzie?
Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
Wstęp?
Wolny.