publikacja

Szpitale dawnego Gdańska w okresie średniowiecza i nowożytności

Bogato ilustrowana, atrakcyjna pod względem edytorskim książka pięciorga autorów powstała jako publikacja towarzysząca wystawie o tym samym tytule. Poruszono w niej różne aspekty gdańskiego szpitalnictwa doby średniowiecza i nowożytności, a ich uzupełnienie stanowi bogaty materiał ikonograficzny. Publikacja wydana została we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Okręgową Izbą Lekarską.

W książce czytelnicy znajdą najnowsze ustalenia na temat gdańskich szpitali oraz Domu Dobroczynności i Sierot, które dotąd nie były publikowane, bądź ukazały się w osobnych tekstach. Ważne było przedstawienie materiałów ikonograficznych - planów, widoków założeń szpitalnych (przedstawień graficznych i obrazów), sceny z życia na terenie sierocińca, wzbogaconych o materiały z najnowszych badań architektonicznych. Niniejsze opracowanie daje czytelnikom okazję do zgłębienia tematyki gdańskiego szpitalnictwa.

Opis bibliograficzny:

Szarszewski Adam, Piwek Aleksander, Samól Piotr, Dargacz Janusz, Darecka Katarzyna, Ubodzy, chorzy, sieroty. Szpitale dawnego Gdańska w okresie średniowiecza i nowożytności, Gdańsk 2019, ISBN 978-83-61077-15-2 (Muzeum Gdańska), ISBN 978-83-65098-80-1 (Gdański Uniwersytet Medyczny), nakład: 400 egz., 166 stron.

Projekt graficzny:

Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński (studio re:design)