publikacja

Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920–1939

Tom 1

Książka Hansa Vogelsa przeznaczona jest dla czytelników zainteresowanych dziejami miasta, prawami Polski w Gdańsku oraz Pocztą Polską zarówno w Polsce, jak i w Gdańsku w latach międzywojennych.

Pierwszy tom, poświęcony historii Dyrekcji Poczt i Telegrafów na Pomorze oraz Dyrekcji Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku, opisuje rozwój historyczny polskich praw pocztowych w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1920–1939 niemal wyłącznie na podstawie materiału archiwalnego. Narracja kończy się 31 sierpnia 1939 r. o godzinie 22, gdy budynek opuściła grupa pracowników popołudniowej zmiany. Było to około siedmiu godzin przed atakiem na gmach przy Heveliusplatz.

Kolejne tomy, dotyczące działalności pocztowych (t. II), znaczków pocztowych (t. III) oraz stempli, nalepek i formularzy pocztowych używanych przez Pocztę Polską w Gdańsku (t. IV, opublikowany w 2018 r.), skierowane są głownie do filatelistów i historyków poczty.

Książka została nagrodzona Dużym Złotym Medalem na XXIII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej „Ruda Śląska 2023”.

Hans Vogels – urodzony w 1965 r. w Eindhoven (Holandia). Historyk i ekonomista, ekspert Polskiego Związku Filatelistycznego, specjalizujący się w znakach pocztowych Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku (Port Gdańsk). Należy też do takich organizacji filatelistycznych, jak: Arbeitsgemeinschaft Danzig, Bundesarbeitsgemeinschaft Polen, Danzig Study Group UK, Filatelistische Contactgroep Oost Europa Filatelie. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Filatelistyki. Autor ponad stu artykułów i opracowań o tematyce pocztowej. Autor nie jest z urodzenia ani Polakiem, ani Niemcem. To pozwoliło mu spojrzeć na opisywaną problematykę z pozycji neutralnych, bez oglądania się na narrację polską czy też niemiecką. Z tego też względu książka przypomina w sposobie prezentacji tematu prace znanego w Polsce Brytyjczyka Normana Daviesa czy Amerykanina Richarda M. Watta.

Opis bibliograficzny:

Vogels H., Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939, t. 1: Historia Dyrekcji Poczt i Telegrafów na Pomorze oraz Dyrekcji Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku, Gdańsk 2023, ss. 648, ISBN: 978-83-964915-0-3.

Książkę można nabyć w kasach oddziałów i w sklepie internetowym.