Latem 1857 r. w jednym z gdańskich czasopism ukazał się cykl reportaży pod wspólnym tytułem Wycieczki w okolice Gdańska. Czytelnicy mogli się zapoznać z opisami Sopotu, Brzeźna, Westerplatte oraz Wisłoujścia. Zestawienie to może wydawać się zaskakujące. Pominięto przecież Jelitkowo czy Stogi, a jednocześnie do grona gdańskich kąpielisk zaliczono okolice Twierdzy Wisłoujście. Powód był jasny… W czasie sporządzania reportaży tylko w czterech wymienionych miejscach działały profesjonalne zakłady kąpielowe, dysponujące odpowiednią infrastrukturą przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w obsłudze miłośników morskich kąpieli.
Wielbiciele historii Gdańska i okolic znajdą w publikacji Janusza Dargacza atrakcyjnie przedstawiony na 471 stronach materiał faktograficzny, 130 ilustracji w tym: rycin, zdjęć, planów i map. Praca składa się z czterech rozdziałów, w których autor omawia początki kąpielisk morskich w Europie, początki kąpielisk gdańskich, kąpielisko morskie w Sopocie oraz kąpieliska podgdańskie. Całość uzupełniają anglo- i niemieckojęzyczne streszczenia, obszerna bibliografia i aneksy źródłowe, indeksy oraz spisy ilustracji i tabel.
Książkę ocenioną niezwykle wysoko przez prof. Małgorzatę Omilanowską oraz prof. Tadeusza Stegnera z pewnością warto mieć w swojej bibliotece.
Opis bibliograficzny:
Janusz Dargacz, „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800–1870)”, Gdańsk 2020 (Monografie Muzeum Gdańska, t. 3), ISBN 978–83–61077–63–3, nakład: 500 egz.
Cena: 44,00 zł
Do kupienia w kasach w oddziałach muzeum i w sklepie internetowym.