publikacja

Publikacja towarzysząca wystawie czasowej w 2018 roku w Domu Uphagena

Publikacja przybliża historię prywatnych założeń ogrodowych, a także parków i miejskich zieleńców. Ukazuje najbardziej znane ogrody obecne w świadomości gdańszczan do dziś, jak Ogród Opacki w Oliwie, oraz założenia nieistniejące, zapomniane lub zachowane jedynie w pamięci wąskiego grona fachowców, jak choćby ogród Rottenburgów w Strzyży. Książka ukazuje także kulturę ogrodową, wprowadza w świat uprawianych w ogrodach i oranżeriach roślin, przybliża ofertę sprzedaży sadzonek, nasion i cebulek kwiatowych, zwraca uwagę na budowle wznoszone w parkach i dekorację ogrodów. Te zagadnienia były dotąd niemal nieobecne w pamięci gdańszczan.

Książka towarzyszyła wystawie czasowej pod tym samym tytułem prezentowanej w 2018 roku w Domu Uphagena.

Opis bibliograficzny:

Gdańskie ogrody, pod red. Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Gdańsk, wyd. Muzeum Gdańska, 2018, str. 176

Projekt graficzny:

Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński (studio re:design)

Wymiary: 220x270 mm

Oprawa twarda, z hotstampingiem i półobwolutą drukowaną dwustronnie

Nagrody:
Wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsza książka roku 2018” za książkę Gdańskie ogrody. Nagroda przyznana została po raz 59 przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
Brązowe medale w Międzynarodowym Konkursie „Fresh 19” w dwóch kategoriach: Druk (Editorial Design) i Projektowanie Graficzne (Graphic Design) za publikację Gdańskie ogrody.
Pomorska Nagroda Muzealna za 2018 r. dla autorów za publikację Gdańskie ogrody
Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” w kategorii: „Pomorska książka roku” za publikację Gdańskie ogrody
Finał konkursu Polish Graphic Design Awards w kategorii: Książka edukacyjna

Finalista konkursu Dobry Wzór 2020.

Autorzy:

dr Ewa Barylewska-Szymańska - historyk kultury materialnej, sztuki i architektury. Zainteresowania badawcze: historia architektury i historia wnętrz, rzemiosło artystyczne i życie codzienne XVIII–XX wieku oraz historia ochrony zabytków i muzealnictwa XIX i XX w. w Gdańsku i Europie Północnej. Pracuje w Muzeum Gdańska i Instytucie Historii PAN. Była współautorką koncepcji rewaloryzacji Domu Uphagena i należała do zespołu sprawującego nadzór merytoryczny nad przebiegiem prac w tym obiekcie.

dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska - prof. nadzw. Sopockiej Szkoły Wyższej, wieloletni nauczyciel akademicki. Przez ponad 30 lat była związana z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Autorka książki o gdańskich ogrodach „Ogrody odchodzące. Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej”, rozdziałów w książkach oraz licznych artykułów z dziedziny historii sztuki ogrodowej, architektury krajobrazu i urbanistyki. Współautorka (wraz z dr. Zofią Maciakowską) scenariusza wystawy "Gdańskie ogrody", która miała miejsce w oddziale Muzeum Gdańska Dom Uphagena w 2018 roku.

Zofia Maciakowska - pracownik Instytutu Historii PAN, Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski. Jest architektem, stopień doktora uzyskała w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół historii Gdańska i regionu nadbałtyckiego doby średniowiecza i nowożytnej, jak również historii społecznej Gdańska oraz historii urbanistyki miast północnoeuropejskich. Jest autorem licznych artykułów poświęconych tym zagadnieniom. Autorka książki “Kształtowanie przestrzeni miejskiej Głównego Miasta w Gdańsku do początku XV w.”, jak również współautorka innej – “Miasto i ludzie u progu nowoczesności. Socjotopografia Gdańska w pierwszej połowie XIX wieku”, napisanej wspólnie z dr Ewą Barylewską-Szymańską.

Wojciech Szymański - historyk sztuki i architektury. Zainteresowania badawcze: architektura, historia wnętrz, rzemiosło artystyczne i życie codzienne XVIII-XX wieku w Gdańsku i Europie Północnej. Pracuje w Muzeum Gdańska, oddział Dom Uphagena. Był współautorem koncepcji rewaloryzacji Domu Uphagena i należał do zespołu sprawującego nadzór merytoryczny nad przebiegiem prac konserwatorsko-rekonstrukcyjnych w tym obiekcie.