publikacja

Co (się na) daje (do) muzeum?

Katalog wystawy czasowej z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska

W 2020 roku minęło pół wieku od momentu, gdy powstało Muzeum Gdańska. Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkową wystawę pokazującą co i jak trafia do muzealnych kolekcji – czyli „co się nadaje do muzeum?” oraz jakie treści i wartości mogą tworzyć muzealne zbiory – „co daje muzeum?”.

W katalogu wystawy odpowiadamy na te dwa kluczowe pytania przyglądając się szczegółowo i opowiadając historie kilkudziesięciu przedmiotów wybranych z wszystkich oddziałów i działów Muzeum Gdańska.
Co łączy XIX-wieczną kartę z informacją o narodzinach syna, kolorowe slajdy przedstawiające Gdańsk podczas wojny, zbroję turniejową z XV wieku i ołowianego żołnierzyka w mundurze pruskiej armii? Czy do muzeum może trafić cebula, rzecz zepsuta albo brzydka? Czy muzeum to lamus? O co toczymy spory i jak pomagamy zrozumieć współczesny świat?
Katalog pozwala lepiej poznać historię, współczesność i specyfikę Muzeum Gdańska, a zarazem jest refleksją nad rolą współczesnych muzeów. Książka w języku polskim i angielskim, w trzech kolorach okładki do wyboru, bogato ilustrowana i w ciekawej szacie edytorskiej.

Opis bibliograficzny:

Frąckowska A., Hoja A., Jasik M., Powirska D., Co daje muzeum? Co się nadaje do muzeum?, Gdańsk, wyd. Muzeum Gdańska, 2020, str. 184, ISBN 978-83-61077-31-2

Projekt graficzny:

TATA Studio

Cena: 20,00 zł

Do kupienia w kasach i w sklepie internetowym.