Zapraszamy do udziału w spacerach (nie całkiem) historycznych, poświęconych wyjątkowym gdańskim zabytkom.
Podczas spacerów z przewodnikiem, edukatorem z Działu Edukacji, przeniesiemy się w przeszłość, aby lepiej zrozumieć historie związane z gdańskimi zabytkami i dzieje samego miasta. Przyjrzymy się życiu codziennemu mieszczan lub będziemy towarzyszyć skazanym w ich procesie sądowym.
Wybierz temat spaceru, który Cię interesuje:
Echa nadburmistrza von Wintera w Gdańsku
W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Leopolda von Wintera (1823–1893), najwybitniejszego burmistrza Gdańska. Skąd przyjechał do naszego miasta? Dlaczego jest nazwany najwybitniejszym? Jakie były jego zasługi? Wszystkiego dowiesz się na spacerze!
Termin najbliższego spaceru: 09.07.
Miejsce zbiórki: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47.
Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku
Wolne Miasto Gdańsk nie było wyłącznie niemieckim miastem – miało znaczącą polską mniejszość. Na wycieczce z przewodnikiem dowiecie się jak żyli i funkcjonowali w coraz bardziej wrogim wobec nich mieście, a także poznacie ich losy w pierwszych godzinach po wybuchu II wojny światowej.
Terminy spacerów: 30.07, 17.09.
Miejsce zbiórki: Muzeum Poczty Polskiej, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Wstęp do Gdańska
Przyjechałaś/Przyjechałeś do Gdańska i nie wiesz od czego zacząć poznawanie jego długiej i burzliwej historii? Mieszkasz tu od niedawna i chciałabyś/chciałbyś zagłębić się w dzieje miasta? Ten spacer jest właśnie dla Ciebie! Podczas niego dowiesz się o początkach grodu nad Motławą, czemu mamy Główne Miasto i Stare Miasto, o tym dlaczego król Polski przyjeżdżał do Gdańska i wiele więcej! Serdecznie zapraszamy!
Terminy spacerów: 04.06, 16.07, 06.08
Miejsce zbiórki: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47.
Spacer po Wielkiej Alei
Przejdziemy się po dzisiejszej Alei Zwycięstwa i poznamy historię tej ważnej, reprezentacyjnej trasy prowadzącej z śródmieścia Gdańska do Wrzeszcza. Dowiemy się jak zmieniła się od XVIII wieku do czasów dzisiejszych, gdzie znajdowały się popularne w całym mieście kawiarnie oraz losy wielu innych miejsc związanych z tą ulicą.
Terminy spacerów: 25.06, 03.09.
Miejsce zbiórki: Brama Oliwska - przystanek tramwajowy.
[uwaga: konieczny jest wcześniejszy zakup biletów online lub w jednym z oddziałów Muzeum Gdańska]
Śladami Gdańskiej Temidy
W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.
UWAGA! Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.
Terminy spacerów: 18.06, 13.08.
Miejsce zbiórki: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26.
Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska
Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.
Terminy spacerów: 23.07, 15.10.
Miejsce zbiórki: Dom Uphagena, ul. Długa 12.
Arsenał Dawnego Gdańska
Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.
Terminy spacerów: 11.06, 12.11.
Miejsce zbiórki: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26.
Tropem Cystersów
Zakon cystersów w Gdańsku ma swoje początki już w XII wieku. To dzięki niemu Oliwa nabrała takiego kształtu, jaki znamy dzisiaj. Wycieczka z przewodnikiem to podróż do dawnych czasów nawiązująca do młynów oliwskich, a także o tym co ze sobą sprowadzili do Polski Cystersi i jak zmieniała się Oliwa przez lata, aż do czasów współczesnych.
UWAGA! Spacer odbywa się wyłącznie w sezonie letnim w godzinach otwarcia Kuźni Wodnej.
Terminy spacerów: 02.07, 24.09.
Miejsce zbiórki: Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1.
Kliknij, aby poznać terminy spacerów tematycznych w 2023 roku.
Szczegółowe informacje:
Dla kogo?
Dla wszystkich!
Jaki jest czas trwania spaceru?
Spacer trwa około półtorej godziny.
Jak się umówić?
Wystarczy zadzwonić pod numer +48 503 437 825; +48 789 449 683; +48 789 449 685; +48 512 418 745 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl
Cena:
10 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.
Zapraszamy do wspólnego spacerowania!