Rodzinne Muzeum Gdańska
Zapraszamy na spacery i gry terenowe dla całej rodziny
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach przygotowanych z myślą o rodzinach.
Proponujemy wspólne aktywne spędzenie czasu z historią Gdańska w tle. Do wyboru proponujemy spacery z przewodnikiem oraz gry terenowe.
Każde spotkanie jest nie tylko kontaktem z historią i dziedzictwem naszego miasta. To także doskonała okazja do twórczego spędzania czasu z dziećmi oraz w gronie przyjaciół. Naszym celem jest zainteresowanie dzieci ich dziedzictwem, przybliżenie najbliższego środowiska oraz kształtowanie świadomości własnych korzeni.
SPACERY
UWAGA! Warunkiem przeprowadzenia spaceru jest uformowanie minimum 4-osobowej grupy.
Dla kogo? Dla wszystkich!
Jaki jest czas trwania spotkania? Około półtorej godziny.
Jak się umówić? +48 789 449 683 +48 503 437 825
Cena: 10 złotych od osoby.
Spacerem po [historii] Wielkiej Alei
Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku, obszar unikalny w skali kraju – najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku obok paryskich Pól Elizejskich była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu projektów. Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii. Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath i przetrwała do dziś pomimo burzliwych losów: rozbiorów Polski, odbudowy przez mieszkańców po wojnach napoleońskich, licznych prac ogrodniczych, nasadzeń, wprowadzenia ruchu dla tramwajów konnych, wreszcie samochodów i tras rowerowych czy remontów w ostatnich latach. Wokół niej do dziś dzień znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów.
Miejsce zbiórki: na wysokości przystanku tramwajowego Brama Oliwska, róg ul. Popiełuszki i al. Zwycięstwa
Arsenał dawnego Gdańska
Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść na kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.
Miejsce zbiórki: dziedziniec Ratusza Głównego Miasta
Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska
Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.
Miejsce zbiórki: dziedziniec Ratusza Głównego Miasta
Śladami gdańskiej Temidy
W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.
Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.
Miejsce zbiórki: dziedziniec Ratusza Głównego Miasta
GRY TERENOWE
UWAGA! W grach miejskich nie biorą udziału edukatorzy z Muzeum Gdańska. Jest to aktywność samodzielna a do kart gry dołączamy klucz z poprawnymi odpowiedziami.
Dla kogo? Dla wszystkich!
Jaki jest czas trwania spotkania? Około godziny.
Jak się umówić? +48 789 449 683 +48 503 437 825
Cena: 5 złotych od osoby.
Miejsce zbiórki: dziedziniec Ratusza Głównego Miasta
Kulinarna podróż po Gdańsku
Kultura dawnego Gdańska to w dużej mierze kulinaria. Do największego portu Rzeczypospolitej docierały towary z najodleglejszych zakątków świata. Przyprawy, egzotyczne owoce i pomysły na ich wykorzystanie w kuchni. Gdańską kuchnią zachwycała się polska szlachta i koronowane głowy. Podczas naszej gry miejskiej uczestnicy poznają miasto od kuchni. W przenośni i dosłownie, ponieważ rozwiązaniem będzie XVIII-wieczny przepis na ciasto, które niegdyś gościło na świątecznych stołach!
Przygoda pana van Wordena
Gra terenowa przeniesie uczestników w czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów do Gdańska, który był wówczas bogatym miastem, przyciągającym wielu kupców z rozmaitych odległych krajów. Jednym z nich był niderlandzki kupiec van Worden. Wizyta w mieście, prócz handlowych obowiązków, miała jeszcze jeden cel. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, po zakończeniu spraw urzędowych, van Worden otrzymał tajemniczy rękopis zawierający instrukcje…