Domki dla lalek dają nam wgląd w rozmaite obszary wiedzy dotyczącej historii sztuki, wystroju wnętrz i dyktowanych modą ich zmian, historię ekonomii, życia społecznego i edukacji. Mówią też wiele o dawnej mentalności, ideałach życia codziennego i modelach rodziny. W mikrokosmosach pomieszczeń wszystkie sprawy ludzkiego skupiają się jak w soczewce.
Myli się jednak ten, kto postrzegałby je wyłącznie w kategoriach zabawek dla najmłodszych. Domki bywały bowiem często zamawiane i wyposażane przez dorosłe kobiety. Dzięki temu zyskiwały nie tylko dokumentujący dawne epoki, ale również indywidualny, wręcz autobiograficzny charakter.
Na wystawie stałej w nowym Muzeum Bursztynu umieściliśmy "Dom Bursztynnika". Spotkanie w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, którego gościem będzie prof. Piotr Oczko z Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcone będzie historycznym domkom dla lalek.
Życie w miniaturze. O dawnych domkach dla lalek
- Cykl: Czwartki w Muzeum Gdańska (spotkanie 114)
- Kiedy: 12 maja 2022 (czwartek), godz. 17.00-18.00
- Gdzie: Muzeum Bursztynu, Sala Edukacyjna ul. Wielkie Młyny 16
- Wejście: od strony Domu Młynarza, przy ul. Na Piaskach
Piotr Oczko (ur. w 1973 r. w Krakowie) ukończył na Uniewrsytetu Jagiellońskiego filologię angielską (praca magisterska pt. The Representations of Faust in English Romantic Literature, 1997) oraz filologię polską (praca magisterska pt. „Szachy” Jana Kochanowskiego. Między historią literatury a historią gry, 2000). W 1997 roku otrzymał nagrodę translatorską Ministerstwa Kultury Flamandzkiej w Brukseli, w 2000 roku stypendium z ramienia Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund, w 2006 roku stypendium Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego, zaś w roku 2010, 2014 i 2019 nagrody rektora UJ.
Stopień doktora uzyskał w 2002 roku na podstawie rozprawy „Czyż był ktoś kiedyś tak jak ja nieszczęsny?” „Lucyfer” Joosta van den Vondla na tle historyczno-porównawczym, a stopień doktora habilitowanego w 2014 roku na podstawie książki Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii, albo historia pewnej obsesji. Prowadził badania na uniwersytetach w Canterbury, Londynie, Berlinie, Lejdzie, Utrechcie, Nijmegen, Amsterdamie i Antwerpii; w roku 2006 wykładał także na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie literaturę i kulturę krajów niderlandzkojęzycznych, dawną literaturę polską, angielską i niemiecką, dramat średniowieczny, Nowy Historycyzm, kwestie zła w kulturze, tożsamości i stereotypy narodowe, LGBT studies, a przede wszystkim historię sztuki (siedemnastowieczne holenderskie malarstwo rodzajowe, emblematykę, rzemiosło artystyczne XVII-XIX wieku, historię ceramiki europejskiej – zwłaszcza holenderskie flizy i „delfty”). Jest autorem ok. 100 artykułów naukowych oraz 10 książek.
[Źródło biogramu: Uniwersytet Jagielloński]