Walczyli w powstaniu warszawskim, byli również „cichociemnymi”. Sylwetki 10 wyjątkowych żołnierzy Armii Krajowej zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej w sobotę, 12 lutego br. przy ulicy Grobla I w Gdańsku. Wspólnym mianownikiem są ich związki z Wolnym Miastem Gdańsk. Wystawę będzie można zobaczyć do 25 marca 2022 roku.
W szeregach podziemnej armii, podległej rządowi polskiemu na uchodźstwie, nie zabrakło Polaków z byłego Wolnego Miasta Gdańska. Niektórzy z nich, jak Brunon Mionskowski czy Hildegarda Bigocka, byli już przed wojną zaangażowani w konspirację antyhitlerowską na terenie gdańskim. – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. – Akowców mających Gdańsk w życiorysie, można było spotkać w oddziałach partyzanckich, wśród uczestników powstania warszawskiego, a nawet w gronie cichociemnych – żołnierzy do zadań specjalnych, którzy po wyszkoleniu w Anglii byli przerzucani do kraju drogą powietrzną. Na wystawie prezentujemy 10 sylwetek wyjątkowych kobiet i mężczyzn, którzy walczyli o wolność okupowanej Ojczyzny.
Wśród zaprezentowanych osób znajdują się:
- Tadeusz Reyman,
- Norbert Gołuński (ps. „Bombram”, „Mars”, „Witold” – cichociemny),
- Edgar Milewski (ps. „Kruk”),
- Hildegarda Bigocka (ps. „Halina”, „Hilda”, „Maria”),
- Zygmunt August Sikorski (ps. „Sim”, „Blondyn”),
- Brunon Mionskowski („Sokół”, „Adam”),
- Leon Godlewski,
- Budzimira Muzyk (ps. „Budka”, „Irena”),
- Józef Weichbrodt („Konrad”, „Neuman”),
- Elżbieta Marcinkowska.
Wystawa czasowa wpisuje się w obchody 80. rocznicy przemianowania rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego działającego od 1939 roku Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.
- Terminy wystawy: 12 luty – 25 marca 2022
- Miejsce: ul. Grobla I, Gdańsk