Z Wolnego Miasta Gdańska do AK

wystawa plenerowa przy ul. Grobla 1

Wal­czyli w powsta­niu war­szaw­skim, byli rów­nież „cicho­ciem­nymi”. Syl­wetki 10 wyjąt­ko­wych żoł­nie­rzy Armii Kra­jo­wej zostaną zapre­zen­to­wane na wysta­wie ple­ne­ro­wej w sobotę, 12 lutego br. przy ulicy Gro­bla I w Gdań­sku. Wspól­nym mia­now­ni­kiem są ich związki z Wol­nym Mia­stem Gdańsk. Wystawę będzie można zoba­czyć do 25 marca 2022 roku.

W sze­re­gach pod­ziem­nej armii, pod­le­głej rzą­dowi pol­skiemu na uchodź­stwie, nie zabra­kło Pola­ków z byłego Wol­nego Mia­sta Gdań­ska. Niek­tó­rzy z nich, jak Bru­non Mion­skow­ski czy Hil­de­garda Bigocka, byli już przed wojną zaan­ga­żo­wani w kon­spi­ra­cję anty­hi­tle­row­ską na tere­nie gdań­skim. – mówi Marek Adam­ko­wicz z Muzeum Gdań­ska, kie­row­nik Muzeum Poczty Pol­skiej w Gdań­sku. – Akow­ców mają­cych Gdańsk w życio­ry­sie, można było spo­tkać w oddzia­łach par­ty­zanc­kich, wśród uczest­ni­ków powsta­nia war­szaw­skiego, a nawet w gro­nie cicho­ciem­nych – żoł­nie­rzy do zadań spe­cjal­nych, któ­rzy po wyszko­le­niu w Anglii byli prze­rzu­cani do kraju drogą powietrzną. Na wysta­wie pre­zen­tu­jemy 10 syl­we­tek wyjąt­ko­wych kobiet i męż­czyzn, któ­rzy wal­czyli o wol­ność oku­po­wa­nej Ojczy­zny.

Wśród zapre­zen­to­wa­nych osób znaj­dują się:

• Tade­usz Rey­man,
  • Nor­bert Gołuń­ski (ps. „Bom­bram”, „Mars”, „Witold” – cicho­ciemny),
  • Edgar Milew­ski (ps. „Kruk”),
  • Hil­de­garda Bigocka (ps. „Halina”, „Hilda”, „Maria”),
  • Zyg­munt August Sikor­ski (ps. „Sim”, „Blon­dyn”),
  • Bru­non Mion­skow­ski („Sokół”, „Adam”),
  • Leon Godlew­ski,
  • Budzi­mira Muzyk (ps. „Budka”, „Irena”),
  • Józef Weich­brodt („Kon­rad”, „Neu­man”),
  • Elż­bieta Mar­cin­kow­ska.

Wystawa cza­sowa wpi­suje się w obchody 80. rocz­nicy prze­mia­no­wa­nia roz­ka­zem Naczel­nego Wodza gen. Wła­dy­sława Sikor­skiego dzia­ła­ją­cego od 1939 roku Związku Walki Zbroj­nej na Armię Kra­jową.

• Ter­miny wystawy: 12 luty – 25 marca 2022
  • Miej­sce: ul. Gro­bla I, Gdańsk