Przez dwa tygodnie, od 9 do 20 kwietnia 2019 r., przed Muzeum Poczty Polskiej będzie można zobaczyć instalację „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 r. ”. Iluminowana wystawa, upamiętniająca setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., popularyzuje wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim. W dniu otwarcia będzie można zobaczyć wielkopolskich ułanów, uczestniczyć w debacie oraz wysłuchać koncertu.
Instalacja została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu we współpracy z ponad 20 wielkopolskimi instytucjami muzealnymi, naukowymi, bibliotecznymi oraz organizacjami społecznymi, zajmującymi się pamięcią o powstaniu wielkopolskim. Stworzono ją z myślą o mieszkańcach największych polskich miast. Przez dwa tygodnie instalacja będzie gościć w Gdańsku.
– Wystawę przy Muzeum Poczty Polskiej Poczty Polskiej w Gdańsku pokazujemy w hołdzie Wielkopolanom, którzy w XX-leciu międzywojennym, po zwycięskim powstaniu, przybyli na Pomorze – głównie do Gdańska i Gdyni. Warto przypomnieć, że kilku Wielkopolan, między innymi Maksymilian Cygalski oraz Władysław Koprowiak, pracowało w Urzędzie Pocztowo Telegraficznym w Gdańsku w 1939 r., a 1/3 mieszkańców ówczesnej Gdyni pochodziła właśnie z tego obszaru. To dość ciekawy, mało znany fenomen. Wystawę warto zwiedzić wieczorami, gdy instalacja będzie podświetlana halogenami – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Instalacja odpowiada o powstaniu wielkopolskim – jego bohaterach i uczestnikach – w sześciu odsłonach: historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości i pracy organicznej, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie.
W dniu wernisażu wystawy, 9 kwietnia 2019 r. w godz. 12:00–16:00 przed Muzeum Poczty Polskiej będzie można zobaczyć ułanów z 15. Pułku Ułanów Poznańskich reprezentowanych przez Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania. Po otwarciu wystawy o godz. 15.00, odbędą się dwa wydarzenia w Dworze Artusa w Gdańsku. O 16.00 miłośnicy historii będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym z udziałem dr Michała Krzyżaniaka, dr Jana Daniluka oraz Łukasza Grzędzickiego. O 17.30 rozpocznie się widowisko muzyczne „Kartka z powstania” w wykonaniu zespołu pod kierownictwem Jaśminy Pawłowskiej, skrzypaczki – solistki Royal Academy of London. Artyści wykonają utwory kojarzone z powstaniem, np. „Pieśń Rycerską Wielkopolan 1918”, czy „Marsyliankę Wielkopolską”), połączonych elementami oryginalnej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu.