Spacery, gry terenowe, spotkanie z weteranem

Spacer "Od wydmy do bastionu"

Spacer poprowadzi widzów przez ponad 300 lat historii Westerplatte. Od jednej wielu mielizn przy ujściu Wisły po współczesny pomnik upamiętniający polskich żołnierzy z roku 1939. Prowadzący będzie miał jedynie funkcję narratora i przewodnika po terenie. Spotkania z twarzą w twarz z „gośćmi z przeszłości” pomogą uczestnikom zrozumieć lepiej realia poszczególnych epok, motywacje sojuszników i przeciwników, poznać stroje i przyjrzeć się ewolucji uzbrojenia na przestrzeni prawie 400 lat.

Czas trwania spaceru to około 3 godziny.

Terminy: 8 czerwca, 6 lipca. Start o godz. 10:00 i 13:00 (dwie tury tego samego spaceru)

6 lipca: pierwsza tura spaceru (o 10:00) tłumaczona będzie na polski język migowy.

Miejsce zbiórki: przystań statków wycieczkowych

Gra terenowa "Westerplatte 300"

Gra poprowadzi uczestników śladami dawnych obiektów znajdujących się na Westerplatte oraz ludzi, którzy tutaj przebywali, służyli i walczyli, w okresie 1700-2000. Gracze będą mieli okazję wczuć się w różne role, w zależności od punktu i zadania, które towarzyszyły osobom na półwyspie. Teren gry będzie obejmować wszystkie obszary dostępne na półwyspie Westerplatte, od bramy kolejowej aż do pomnika poświęconego obrońcom.

Czas trwania gry to około 2 godziny.

Terminy: 22 czerwca, 20 lipca. Start o godz. 10:00

Miejsce zbiórki: Wartownia nr 1 na Westerplatte

Spotkanie z weteranem Wojska Polskiego

Okazja by porozmawiać z jednym z weteranów to nie lada gratka nie tylko dla osób zainteresowanych militariami, ale również osób chcących poznać szerzej rolę Polski. Gościem spotkania będzie kmdr rez. dr Robert Wereszko.

Komandor rezerwy doktor Robert Wereszko jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz United States Naval War College w USA. Doktorat z nauk o bezpieczeństwie uzyskał w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Służył w 3. pułku lotnictwa w Bydgoszczy, Dowództwie Marynarki Wojennej, na misjach w Zatoce Perskiej i Bośni. W 2011 roku służył w amerykańskim Sztabie Połączonym. Po powrocie w 2014 roku służył w Inspektoracie Wsparcia. Odznaczony m.in. Gwiazdą Iraku, Gwiazdą Afganistanu i medalem US Joint Service Commendation Medal.

13 lipca, godz. 12:00

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Pełen program wydarzeń:

• Spacer edukacyjny "Od wydmy do bastionu". 8 czerwca, w dwóch turach. Dołącz do nas o 10:00 lub 13:00
  • Gra terenowa "Westerplatte 300". 22 czerwca, w godz. od 10:00 do 16:00
  • Spacer edukacyjny "Od wydmy do bastionu". 6 lipca, w dwóch turach. Dołącz do nas o 10:00 lub 13:00
  • Spotkanie z weteranem jednostki wojskowej. 13 lipca, w godz. od 12:00 do 15:00
  • Gra terenowa "Westerplatte 300". 20 lipca, w godz. od 10:00 do 16:00

Projekt „Westerplatte 300” dofinansowano ze środków programu ,,Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski.

Westerplatte - Wartownia nr 1zajęcia edukacyjnespotkania