Zapraszamy na warsztaty dla osób chcących poznać dobre praktyki związane z rejestracją opowieści, relacji i wspomnień oraz dalszą pracą z historią mówioną.
W ramach pięciu spotkań dowiecie się po co i jak nagrywać relacje biograficzne, a także co można z takimi nagrania w przyszłości zrobić. Zapisy na warsztaty trwają do 2 maja 2023 r.
Warsztaty organizowane przez Gdańskie Archiwum Historii Mówionej mają miejsce w Muzeum Bursztynu w każdy wtorek między 9 maja a 6 czerwca od godz. 17.00 do 19:00. Liczba uczestników – do 15 osób
Szczegóły i zapisy na warsztaty pod linkiem:
https://forms.gle/KGFDyLbAaK9ADJQh6
Warsztaty towarzyszą wystawie „Wole o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość, na którą zapraszamy do 7 maja.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
Spotkanie 1. (09.05.) g. 17.00-19.00
Wprowadzenie do historii mówionej oraz zalety nagrań relacji biograficznych
Spotkanie wprowadzające, na którym poznamy się i podzielimy motywacją uczestnictwa w warsztatach. Być może już wiemy, kogo chcielibyśmy nagrywać, jaką społeczność lub grupę zawodową. Na spotkaniu zaznajomimy się z różnym typem prowadzenia wywiadów i zastanowimy się jakie zalety posiada zapis relacji biograficznych.
Prowadzenie: dr Andrzej Hoja (Muzeum Gdańska, Gdańskie Archiwum Historii Mówionej)
Spotkanie 2. (16.05.) g. 17.00-19.00
Historia mówiona jako spotkanie, czyli o czym warto pamiętać przed, w trakcie i po realizacji nagrania
Na spotkaniu dowiemy się, jak przygotować się do rozmowy, jakie czynności wykonać przed nagraniem, jak je przeprowadzić oraz co warto wykonać po nagraniu. Spróbujemy rozłożyć nasze spotkanie z osobą nagrywaną na czynniki pierwsze i po kolei je przeanalizujemy.
Prowadzenie: dr Andrzej Hoja (Muzeum Gdańska, Gdańskie Archiwum Historii Mówionej)
Spotkanie 3. (23.05) g. 17.00-19.00
Wrażliwe treści i etyka w nagraniach wspomnień i relacji biograficznych
Jak zachowywać się podczas nagrania i jak radzić sobie z wyzwaniami, które stają przed dokumentalistami podczas realizacji projektów historii mówionej? Wspomnienia, które są przedmiotem opowieści naszych rozmówców nierzadko bywają bolesne i przypominają o trudnych doświadczeniach. Zastanowimy się jak sprawić, żeby przebieg nagrania i powstałe w jego ramach materiały nie miały niepożądanych konsekwencji dla naszych rozmówców. Warsztat oparty będzie na „Rekomendacjach etycznych” Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.
Prowadzenie: dr Jakub Gałęziowski (Uniwersytet Warszawski)
Spotkanie 4. (30.05) g. 17.00-19.00
Kwestie techniczne wokół prowadzenia na nagrań – czyli jak polepszyć jakość efektów naszej pracy
Spotkanie poświęcone technicznym aspektom rejestracji wspomnień. Odpowiemy sobie na pytanie czym i jak nagrywać, aby uzyskać najlepszy efekt oraz zapis dźwięku. Dowiemy się także jak najlepiej archiwizować pliki dźwiękowe i jakie możliwości obróbki dźwięku stwarzają dostępne programy i aplikacje.
Prowadzenie: Karol Białas
Spotkanie 5. (06.06) g. 17.00-19.00
Co dalej? Pomysły na realizację projektów historii mówionej – wsparcie i możliwości realizacji własnych inicjatyw
Spotkanie poświęcone wymianie i omówieniu pomysłów na własne projekty historii mówionej. Przedyskutujemy każdy pomysł i zastanowimy się, jak go zrealizować i gdzie ewentualnie szukać wsparcia, aby osiągnąć założone cele.
Prowadzenie: dr Andrzej Hoja (Muzeum Gdańska, Gdańskie Archiwum Historii Mówionej)
Termin: każdy wtorek 9 maja - 6 czerwca 2023, godz. 17.00-19.00
Miejsce: Muzeum Gdańska (Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16), Sala edukacyjna, wejście od ul. Na Piaskach.
Kontakt:
dr Andrzej Hoja
a.hoja@muzeumgdansk.pl
tel. 531 077 692