„Lato w Mieście z Muzeum Gdańska" to propozycja trzech spacerów tematycznych po historycznych i przyrodniczych zabytkach naszego miasta. Dla kogo? Dla wszystkich! Spacery trwają około półtorej godziny.
Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska
Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.
Miejsce zbiórki: dziedziniec Ratusza Głównego Miasta
Indywidualni zwiedzający: wtorki i niedziele, start godzina 11.00
Grupy zorganizowane: termin do ustalenia, kontakt: tel. 514 222 205 lub e-mail edukacja@muzeumgdansk. pl
Cena: 8 złotych od osoby UWAGA! W przypadku grup zorganizowanych – szkoły, kolonie, półkolonie – opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.
Śladami gdańskiej Temidy
W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.
Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.
Miejsce zbiórki: dziedziniec Ratusza Głównego Miasta
Indywidualni zwiedzający: czwartki, start godzina 11.00
Grupy zorganizowane: termin do ustalenia, kontakt: tel. 514 222 205 lub e-mail edukacja@muzeumgdansk.pl
Cena: 8 złotych od osoby UWAGA! W przypadku grup zorganizowanych – szkoły, kolonie, półkolonie – opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.
Spacerem po[historii] Wielkiej Alei
Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku, obszar unikalny w skali kraju – najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku obok paryskich Pól Elizejskich była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu projektów. Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii. Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath i przetrwała do dziś pomimo burzliwych losów: rozbiorów Polski, odbudowy przez mieszkańców po wojnach napoleońskich, licznych prac ogrodniczych, nasadzeń, wprowadzenia ruchu dla tramwajów konnych, wreszcie samochodów i tras rowerowych czy remontów w ostatnich latach. Wokół niej do dziś dzień znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów.
Indywidualni zwiedzający oraz grupy zorganizowane: termin do ustalenia, kontakt: tel. 662 465 311 lub e-mail joannaantogdansk@gmail. com
Miejsce zbiórki: na wysokości przystanku tramwajowego Brama Oliwska, róg ul. Popiełuszki i al. Zwycięstwa
Cena: spacer jest bezpłatny
Zapraszamy na spacery po Gdańsku i odkrywania jego historii.