W styczniu zapraszamy między innymi na spotkanie wokół mody i bursztynu, promocję albumu fotograficznego poświęconego pamięci prezydenta Pawła Adamowicza i kucie serduszek podczas 31. Finału WOŚP w klimatycznej Kuźni Wodnej. Podczas ferii oferujemy spotkania w naszych oddziałach, gry i spacery terenowe w ramach akcji „Zima w mieście”.
W 2023 r. kontynuujemy spotkania „Amazonki w Muzeum” w każdą ostatnią środę miesiąca oraz „Seniorzy do Muzeum!” w każdy ostatni czwartek miesiąca.
W piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05, na facebokowym profilu Carillonów Gdańskich odbywać się transmisje online koncertów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak.
12 stycznia 2023 (czwartek), godz. 17.00 – 19.00
Akademia Bursztynu. Spotkanie 3: O bursztynie, modzie i karnawale w Wenecji
Spotkanie z Jolą Słomą & Mirkiem Trymbulakiem, projektantami mody i biżuterii z bursztynem. Opowiedzą o tworzeniu kolekcji mody, którym zawsze towarzyszył bursztyn, a także o autorskiej biżuterii z bursztynem ,,Soul Bijou” oraz o weneckich maskach karnawałowych z bursztynem.
Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16
Wejście: od ul. Na Piaskach i Domu Młynarza
Wstęp: wolny
14 stycznia (sobota), godz. 16.30 – 17.30
Promocja albumu pt. „Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”
Album „Cisza / Silence” zawiera fotografie prezentowane na wystawie czasowej o tym samym tytule, zorganizowanej w 2022 roku przez Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów. W publikacji znajdują się zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.
W spotkaniu wezmą udział członkowie rodziny, najbliżsi przyjaciele i współpracownicy Pawła Adamowicza oraz fotoreporterzy, którzy niemalże każdego dnia dokumentowali działalność Prezydenta Miasta Gdańska oraz gdańszczanki i gdańszczanie. Każdy z uczestników otrzyma egzemplarz albumu.
Wystąpi również kwartet w składzie: Jagoda Wojciechowska – śpiew, Adam Wendt – saksofon, Piotr Lemańczyk – kontrabas oraz Cezary Paciorek – fortepian Wiszniewskiego / akordeon. Muzycy wykonają m.in. utwory „The Sound of Silence” oraz „Dziwny jest ten świat”.
Gdzie: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44
Wstęp: wolny. Ilość miejsc: 200
13 i 14 stycznia (piątek i sobota)
Dwa uroczyste koncerty carillonowe w wykonaniu dr Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej. Rozpoczną się one odpowiednio o godz. 11:00 (wieża kościoła św. Katarzyny) i 12:05 (wieża Ratusza Głównomiejskiego). W repertuarze m.in. „Epitafium” autorstwa Katarzyny Kwiecień-Długosz oraz utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Henrego Purcella, Johanna Ephraima Eggerta i innych.
Oba koncerty będą transmitowane online na Facebooku na profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska.
16 – 29 stycznia 2023
Akcja Zima 2023, czyli ferie w mieście
Zapraszamy do udziału w grach terenowych, spacerach tematycznych i kreatywnym zwiedzaniu naszych oddziałów: Dworu Artusa, Domu Uphagena i Ratusza Głównego Miasta.
Zajęcia adresowane są do osób w każdym wieku. Z oferty można skorzystać we wszystkie dni tygodnia, od 16 do 29 stycznia, w godzinach 10.30-14.00 po wcześniejszej rejestracji telefonicznej lub mailowej na wybrane zajęcia.
Więcej na stronie:
https://muzeumgdansk.pl/edukacja/akcja-zima-2023/edukacja/akcja-zima-2023/
BURSZTYNEK NA SANKACH
Rodzinne warsztaty w Muzeum Bursztynu
Szukacie pomysłu na ciekawy i rodzinny sposób spędzenia czasu podczas ferii? Zapraszamy na weekendowe spotkania z Bursztynkiem na sankach do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. To kreatywne warsztaty i opowieści, dzięki którym poznacie wiele ciekawostek związanych z Gdańskiem i własnoręcznie wykonacie ozdoby, które zabierzecie do domu. Spotkania trwają w okresie ferii w całym kraju, więc zapraszamy nie tylko gdańszczanki i gdańszczan, ale również odwiedzających miasto turystów.
Czas trwania warsztatów: soboty i niedziele 21.01 – 26.02.2023 r.
Godz. 10.30-12.30 (2 godziny)
Prowadzenie:
Joanna Kowalska – warsztaty plastyczne
Wojciech Krakus – Bard Adalbert – warsztaty teatralno-animacyjne
Gdzie: Sala edukacyjna w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
Wejście od Domu Młynarza i ul. Na Piaskach
Bilety:
- dziecko do 3 lat – bezpłatnie
- dziecko od 3 lat - 30zł
- rodzic (opiekun) - 20zł
Bilety do kupienia w kasie Muzeum Bursztynu i online. – konieczne wykupienie przed zajęciami.
Limit uczestników: 20 osób (dzieci i rodzice)
HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
https://muzeumgdansk.pl/wydarzenia/szczegoly/news/bursztynek-na-sankach/
25 stycznia (środa), godz. 12.00 – 13.30
Amazonki w Muzeum Gdańska – spotkanie inaugurujące tegoroczny cykl spotkań
Meble i srebra gdańskie z zasobów Muzeum Gdańska (spotkanie z oprowadzaniem po galerii).
Gdańsk był dużym i prężnie działającym ośrodkiem wielu rzemiosł artystycznych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich wyrobów były meble, które do dzisiaj są jednym z symboli i wizytówką miasta. Podczas spotkania dowiemy się, skąd się wzięły i czym są typowe meble gdańskie, jakie są ich rodzaje, jak wyglądają, jak je rozpoznawać, jakie mają cechy charakterystyczne oraz jak je wykonywano.
Natomiast gdańskie srebra po dziś dzień stanowią niezaprzeczalny dowód jakości i kunsztu. Targane zmiennymi kolejami dziejów trafiały w najróżniejsze zakątki Europy, a nawet świata, ciesząc się uznaniem przedstawicieli najróżniejszych środowisk. Śledząc ich losy, uczestnicy zyskają możliwość zapoznania się z dziejami gdańskich warsztatów złotniczych przełomu wieków, ich niezwykłymi wytworami oraz drogami, jakie owe wytwory przebyły w drodze do najznamienitszych współczesnych kolekcji.
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Wstęp:bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl
26 stycznia (czwartek), godz. 12.00 – 13.30
Seniorzy do Muzeum! – spotkanie inaugurujące tegoroczny cykl spotkań
Meble i srebra gdańskie z zasobów Muzeum Gdańska (spotkanie z oprowadzaniem po galerii).
Opis spotkania powyżej.
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Wstęp: bezpłatny.Obowiązuje rezerwacja miejsc SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl
29 stycznia (niedziela), godz. 12.00 – 15.00
Kucie serduszek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i pokazy prac kowali.
Podczas 31. Finału WOŚP zapraszamy do klimatycznej Kuźni Wodnej, gdzie w gorącej atmosferze płomieni z kowalskich palenisk będą wykuwane serduszka – symbole Orkiestry. W zamian za datki do puszki będzie można otrzymać ręcznie wykute serduszko.
Gdzie: Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1
Wstęp: wolny