W 2023 r. Muzeum Gdańska kontynuuje cykl spotkań „Seniorzy do Muzeum!”. Gdańszczan i gdańszczanki w wieku 60+ zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca na spotkania w oddziałach Muzeum.
Tematyka spotkań jest bardzo zróżnicowana. Inspiracją może być nowa wystawa albo obiekt pozyskany do muzealnej kolekcji. Zmieniać się będzie też lokalizacja, gdyż chcielibyśmy, aby Uczestnicy poznali wszystkie nasze oddziały.
Kiedy?
Spotkania w ramach „Seniorzy do Muzeum!” odbywają się w ostatni czwartek miesiąca o godz. 12.00
Udział:
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Na każde zajęcia obowiązują jednak zapisy - liczba miejsc jest ograniczona.
Prosimy o wysłanie informacji z chęcią udziału SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl
HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
26 stycznia (czwartek), godz. 12.00
Meble i srebra gdańskie z zasobów Muzeum Gdańska
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta - spotkanie z oprowadzaniem po galerii
Gdańsk był dużym i prężnie działającym ośrodkiem wielu rzemiosł artystycznych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich wyrobów były meble, które do dzisiaj są jednym z symboli i wizytówką miasta. Podczas spotkania dowiemy się, skąd się wzięły i czym są typowe meble gdańskie, jakie są ich rodzaje, jak wyglądają, jak je rozpoznawać, jakie mają cechy charakterystyczne oraz jak je wykonywano.
Natomiast gdańskie srebra po dziś dzień stanowią niezaprzeczalny dowód jakości i kunsztu. Targane zmiennymi kolejami dziejów trafiały w najróżniejsze zakątki Europy, a nawet świata, ciesząc się uznaniem przedstawicieli najróżniejszych środowisk. Śledząc ich losy, uczestnicy zyskają możliwość zapoznania się z dziejami gdańskich warsztatów złotniczych przełomu wieków, ich niezwykłymi wytworami oraz drogami, jakie owe wytwory przebyły w drodze do najznamienitszych współczesnych kolekcji.
23 lutego (czwartek), godz. 12.00
Wstęp: BRAK MIEJSC. Limit miejsc na spotkanie w lutym został już wykorzystany.
Tajemnice medycyny
Gdzie: Dwór Artusa
Gdańsk od XVI wieku był jednym z głównych ośrodków rozwoju medycyny w Rzeczypospolitej. Choć niewiele ma to wspólnego z dzisiejszym pojmowaniem medycyny, gdańscy medycy podejmowali niekiedy heroiczne wysiłki dla ratowania zdrowia mieszkańców. Na zajęciach poznamy ich tajemnice i specyfikę pracy w okresie baroku i oświecenia. Badania i osiągnięcia gdańskich chirurgów i doktorów miały tutaj ogromne znaczenie.
30 marca (czwartek), godz. 12.00
Kuchnia Wielkanocna - Spotkanie z autorkami książki „Smaki dawnego Gdańska”
Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Publikacja „Smaki Gdańska odtworzone na podstawie XIX-wiecznej „Gdańskiej książki kucharskiej” opisały i zilustrowały Aleksandra Kucharska i Katarzyna Fiszer ku uciesze kolejnych pokoleń smakoszy” powstała w wyniku połączenia zamiłowania do jedzenia, historii i piękna. Z pasji obydwu autorek do odtwarzania potraw z dawnych przepisów jak i uwieczniania ich w kadrach nawiązujących do dawnych obrazów. Tak narodziła się koncepcja rekonstrukcji wybranych receptur i ich fotograficznego zapisu w formie martwych natur. A wszystko to z chęci przybliżenia dawnej kuchni w przystępnej i zrozumiałej dla współczesnego odbiorcy formie. Publikacja jest albumem kulinarnym, który zawiera ponad sto przepisów przetłumaczonych, przeliczonych i opracowanych tak by można je było wykonać we współczesnej kuchni.
27 kwietnia (czwartek),, godz. 12.00
Wystawa czasowa autorska Haralda Popkiewicza
Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, ul. Wielkie Młyny 16
Wystawa prezentująca twórczość Haralda Popkiewicza (27.01.1944 Leszno – 18.08.2021 Mikoszewo), artysty wszechstronnego. Tworzył zarówno innowacyjną biżuterię z bursztynem bałtyckim w połączeniu z miedzią, alpaką oraz srebrem, jak i formy przestrzenne wydobywające naturalne piękno bursztynu. Wystawa ukaże przekrój twórczości Haralda Popkiewicza, różnorodność prac - biżuteria, formy rzeźbiarskie, malarstwo oraz jego rozwój jako artysty. Zajęcia z rozpoznawania prawdziwego bursztynu.
25 maja (czwartek), godz. 12.00
Wielki Przywilej. Spotkanie wokół nowej publikacji na temat przywilejów i historii herbu Gdańska
W początkowym okresie wojny trzynastoletniej, toczącej się w latach 1454-1466, król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał Gdańskowi cztery przywileje. Dokumenty te stały się podstawą szczególnej pozycji polityczno-gospodarczej miasta w XVI-XVIII w. Podczas majowego spotkania skupimy się na ich znaczeniu dla miasta i związku z heraldyką. Pretekstem do tej rozmowy będzie przygotowana przez Muzeum Gdańska książka „Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej”, którą opracował oraz opatrzył wstępem, tłumaczeniem i komentarzami dr Marcin Grulkowski. Jest to pierwsza od ponad stu lat kompleksowa monografia poświęcona temu zagadnieniu. Książka ukaże się jako pierwszy tom nowej serii wydawniczej „Źródła do Dziejów Gdańska”. Naszą przewodniczką po tych zagadnieniach będzie dr Ewa Bojaruniec-Król, kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej, autorka licznych wystaw i publikacji historycznych.
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
29 czerwca (czwartek), godz. 12.00
Oprowadzanie i zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Nauki Gdańskiej
Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3
Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny. Główną atrakcją jest kolekcja zegarów, z których najstarszy powstał w średniowieczu. W 2011 r. uruchomiono tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy. Zobaczyć także można mechanizm z najdłuższym na świecie wahadłem. Udając się na punkt widokowy na wieży, mija się carillon, czyli instrument złożony z dzwonów.
Kościół św. Katarzyny, w którego wieży znajduje się Muzeum Nauki Gdańskiej, jest najstarszym kościołem parafialnym w mieście. Z tym miejscem było związanych wielu wybitnych gdańszczan, szczególnie ludzi nauki. W świątyni znajduje się grób astronoma Jana Heweliusza.
Muzeum powstało w 1996 r. jako Muzeum Zegarów Wieżowych - jedyna taka instytucja w Polsce. Zgromadzono tu kolekcję zegarów od XIV do XXI wieku. Rarytasem jest oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych w Europie. Są tu też dwa rekordowe zegary: pierwszy na świecie zegar pulsarowy (odbierający impulsy gwiazd-pulsarów) i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie – 31,22 m.
27 lipca
Twierdza Wisłoujście, zwiedzanie oddziału
31 sierpnia
Kuźnia Wodna, zwiedzanie oddziału, spacer „Śladami cystersów w Oliwie”
28 września
Muzeum Poczty Polskiej, spacer śladami Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku
26 października
Gdański Miesiąc Seniora - Wspólne świętowanie: spotkanie przy kawie i słodyczach
30 listopada
Wystawa czasowa: Wystawa retrospektywna S&A Adama Pstrągowskiego
14 grudnia 2022 r. mija 30 lat od zarejestrowania S&A - największej firmy bursztynniczej w Polsce, zatrudniającej wielu znakomitych projektantów. Ich wyroby zdobyły wiele nagród w prestiżowych konkursach i zostały przekazane w darze do zbiorów Muzeum Bursztynu. Właściciel i twórca marki - Adam Pstrągowski został wyróżniony tytułem ,,Bursztynnik Roku 2003” przyznawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Firma współpracuje z kreatorami mody, bierze udział w pokazach, konkursach i międzynarodowych prezentacjach biżuterii. Własnoręczne wykonanie drobiazgów z bursztynem
28 grudnia
Wystawa czasowa: Od falowca do opery. Twórczość Danuty i Daniela Olędzkich [tytuł roboczy]
Kurator: Klaudiusz Grabowski (wspólnie z Gdańska Galerią Miejską)
Muzeum Gdańska jako pierwsze zaprezentuje dorobek znanej pary architektów, którzy znacząco wpłynęli na powojenny pejzaż miasta. Twórczość Olędzkich, chociaż powszechnie znana nie doczekała się do tej pory należytej uwagi. Daniel Olędzki zaprojektował tak znane obiekty jak Teatr Wybrzeże, Operę Bałtycką, Grunwaldzką Dzielnice Mieszkaniową, osiedle Gdańsk Południe czy Teatr Muzyczny w Gdyni. Danuta Olędzka ma w swoim dorobku chociażby budynek NOT-u na Starym Mieście, Studium Sportu PG oraz falowce na Przymorze. Dzieła Olędzkich, szczególnie falowce stały się ikoniczne dla architektury Wybrzeża i stały się inspiracją dla innych twórców.