Zapraszamy na spotkanie z Januszem Mosakowskim, tłumaczem i inicjatorem serii „Danzig w Gdańsku”. Rozmowa autora oraz dr Jana Daniluka zostanie tym razem poświęcona „Wspomnieniom z młodości ubogiej służącej” Marie Sansgêne – publikacji opatrzonej wstępem dr Petera Olivera Loewa. Publikację będzie można nabyć w promocyjnej cenie 30 zł.
„Wspomnienia z młodości ubogiej służącej” zawierają obrazki z życia gdańskiego mieszczaństwa oraz biedoty drugiej połowy XIX w., czyli okresu wciąż słabo znanego zarówno gdańskiej historiografii, jak i współczesnemu polskiemu czytelnikowi. Narracja książki prowadzona jest najczęściej w żartobliwym tonie, językiem soczystym, pozornie naiwnym i okraszonym lokalnym słownictwem. Podczas lektury czytelnik zagląda do domów mieszczan, kwater wojskowych, suteren biedoty, miejskich sklepów i zakładów produkcyjnych, wraz z narratorką wędruje po tętniących życiem ulicach Gdańska, jego cichych przedmieściach i wiejskich okolicach.
Kiedy: 20 lutego 2020 r. (czwartek), godz. 18:00
Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp: bezpłatny
Limit miejsc: 80
Koszt publikacji w dniu promocji: 30 zł
Płatności: karty płatnicze / gotówka
Marie Sansgêne – pseudonim autorki urodzonej w 1853 r. w Gdańsku. Jej tożsamości do tej pory nie udało się ustalić. Wiadomo o niej tylko to, co sama o sobie napisała. W wieku czternastu lat zaczęła pracować jako służąca i w ciągu siedmiu lat była zatrudniona u przedstawicieli rozmaitych warstw społecznych. Potem wyszła za mąż za mężczyznę starszego od siebie, wykształconego i zamożnego, najprawdopodobniej krytyka sztuki. Pseudonim „Sansgêne” (z francuskiego „bez zahamowań”, „bez żenady”) dobrany został z rozmysłem. Nawiązuje on do postaci Catherine Hübscher znanej jako Madame Sans-Gêne – praczki, która jako żona François-Josepha Lefèbvre’a towarzyszyła mu w trakcie błyskawicznej kariery generała wojsk napoleońskich.
Publikację dofinansowano ze środków Gminy Miasta Gdańska.
Link do serii Danzig w Gdańsku: terytoria. com. pl/10662-danzig-w-gdansku
--
Janusz Mosakowski – absolwent polonistyki gdańskiej, dr, adiunkt w Katedrze Historii Literatury Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik pracowni literaturoznawczej „Literackie Trójmiasto”, sekretarz Fundacji Herdera przy Uniwersytecie Gdańskim, redaktor tematyczny „Rocznika Gdańskiego”. Zainteresowania badawcze: niemiecka i polska beletrystyka historyczna w wieku XIX i XX, niemiecko- i polskojęzyczna literatura lokalna o Gdańsku w wieku XIX i XX, pomorska literatura regionalna, związki literatury z Biblią, stereotypy i mity w literaturze. Autor monografii „Dzieje Gdańska w niemieckiej powieści historycznej XIX wieku” (Pruszcz Gdański 2009), tłumacz z języka niemieckiego, przewodnik trójmiejski, zapalony wędkarz, taternik i narciarz.
Jan Daniluk – dr historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Pasjonat, badacz i popularyzator historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX). Zajmuje się także historią II wojny światowej, w szczególności regionalną w odniesieniu do ziem polskich wcielonych do Rzeszy oraz Prus Wschodnich. W szerszym kontekście bada historię niemieckich obozów jenieckich, niemieckiej policji, SS i SA. Autor m. in. „Miasta skoszarowane”. „Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” (2019), „SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia” (2013), współautor m. in. „Dolny Wrzeszcz i Zaspa” (2012), „Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer pierwszy” (2014) oraz „Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi” (2019).